Byl to úžasný vynález. Ušli jsme opravdu dlouhou pouť od pravěké ostré kosti, kterou naši prapředkové provrtávali kůži, aby ji pak sešili úzkými řemínky do požadovaného tvaru.
Cesta ke skutečně fungujícímu šicímu stroji byla nejen dlouhá, ale i svízelná.
Jehla – zázrak techniky
Zatímco si švadlenky smířené s osudem ničily prsty až do krve, muži – jak jinak – přemýšleli, jak se té roboty zbavit. Historie domácích mašinek pro šikovné hospodyňky se začala psát v roce 1755. Tehdy podal Charles Weisenthal patent, který ale v praxi nikdy nezrealizoval.
Kolem roku 1790 Angličan Thomas Saint sestrojil stroj, který uměl řetízkový steh. Na přelomu 18. a 19. století Němec Baltasar Krems Saintův stroj vylepšil a vymyslel jehlu s ouškem ve špičce.
Rakouský krejčí Joseph Madersberger u svého stroje použil dvě takové jehly a dokázal udělat dvě stě stehů za minutu. Nikdo však jeho dílo neocenil a ubohý krejčík skončil v chudobinci. Francouzský vynálezce Thimonnier dokonce snahu prosadit šicí stroj vlastní výroby málem zaplatil životem. Rozzuření krejčí mu z obavy o existenci rozmlátili dílnu a zničili i jeho šicí stroje. Zachránil jediný a do konce života s ním objížděl poutě, kde ukazoval, co ten zázrak umí.
Američani zase první!
Howe byl geniální konstruktér, ale špatný obchodník. Za své šicí stroje žádal na tehdejší poměry příliš – tři sta dolarů. Neprodal se ani jediný.
Jeho nápadu se však chopil Isaac Singer a šicí stroje šly brzy na dračku. Howe po řadě soudních pří od Singera dostal svůj podíl a stal se milionářem. Zbohatl jako jediný ze všech, kteří se o zhotovení šicího stroje po staletí snažili.
V Československu se první šicí stroj objevil v roce 1862, a to díky Vojtovi Náprstkovi, který ho do Čech přivezl z Ameriky.
Majitelkou tohoto prvního stroje dovezeného do Čech se stala Josefa Náprstková, manželka Vojty Náprstka, stroji říkala Libuše.
Tip na výlet:
V České republice najdete hned několik expozic, kde jsou k vidění šicí stroje od jejich vynálezu až po současnost: Pokud se s jejich historií chcete blíž seznámit, můžete navštívit třeba:
Oblastní muzeum v Lounech Expozici šicích strojů v Žirovnici
Městské muzeum v Čelákovicích Muzeum Boskovicka
Nový komentář
Komentáře
U mámy máme starou Veritasku, Je to jediný stroj v rodině, který prošije dvakrát přehnuté džíny bez zadrhávání, trhání nití a lámání jehel.
Maminka měla ponořovací Bobinu a já mám v obýváku Singrovku od tchýně, s malovaným poklopem..Miluji tyhle věci. Jinak, kdo se staré šicí mašinky chce zbavit,nechť ji nabídne Vietnamcům.Ti by za ní "utrhli ruce"
cicinka — #2 Rok nevím, šila na něm manželova babička, takže to bude obdoba tvého. Já ho mám v obýváku, mě se sem náramně hodí:)
ToraToraTora — #1 Z kterého roku? Já mám po babičce.Ta jí dostala asi tak v roce 1940. Taky je funkční, ale vůbec se mi nevejde do bytu. Mám jí uloženou v komoře a nevím kam s ní. navíc manžel by se jí nejraději zbavil.
Mám krásnou prehistorickou plně funkční minervu