Kdo z nás by neznal Pribináček, smetanový tvarohový krém, který je zdravou výživou pro děti i dospělé, a zároveň skvěle chutná? A kdo by neznal Algidu, která nabízí lahodné zmrzlinové osvěžení? A znáte oblast Posázaví? Chcete vyhrát krásný dárek pro vaše děti?

Tentokrát Algida společně s Pribináčkem schovali „Pramen zdraví z Posázaví“ do úplné novinky. Hlavně děti, ale nejen ony, si na něm mohou pochutnávat zase trochu jinak. Hledat musíme v mrazícím boxu, kde je připravena nová smetanová zmrzlina s tvarohem Algida Pribináček. Tradiční a oblíbená pochoutka tak navlékla nový „kabát“ a láká mlsaly. Vychutnat si můžeme nejen báječnou chuť Pribináčku, ale užít si také zmrzlinové osvěžení.
Algida Pribináček je plný mléka a tvarohu, a navíc neobsahuje umělá barviva. V této lahodné zmrzlině nenajdeme ani syntetická barviva ani aromata. Děti si jistě nový Pribináček v podobě zmrzliny brzy velmi oblíbí pro jeho skvělou chuť. A maminky jim ho zase mohou dopřát bez obav, neboť vědí, že jejich děti mlsají mléčnou zmrzlinu bez umělých barviv. Stačí prohlédnout obal Algida Pribináčku, kde maminky najdou všechny informace a navíc jsou zde umístěny ikonky pro větší přehlednost.

Kromě dětí se k mlsáním bez starostí o svoji linii mohou nechat zlákat i maminky. Děti si pochutnávají na zdravé zmrzlině s tvarohem a maminky zase nemusí mít obavy z množství kilojoulů. Pokud si maminky dopřejí Algida Pribináček, mohou počítat s přísunem pouze 344 kJ. Není tedy důvod, proč nezačít mlsat bez výčitek.


Algida Pribináček - smetanová zmrzlina s tvarohem, 55 ml, doporučená MOC 11 Kč.

 

Něco jiného z (o) Posázaví

To, že je Pribináček „Pramen zdraví z Posázaví“, to víme, tentokrát ale pár vět o samotném Posázaví. Tento region se vyznačuje jak bohatými přírodními zajímavosti tak i mnoha kulturními památkami. V tomto turisticky, vodácky i cyklisticky zajímavém regionu najdeme takové památky jako Blaník, zámek Konopiště a Konopišťský park, hrad Český Šternberk, Vlašimský zámek či zámek Vrchotovy Janovice. Turisté mají navíc možnost využít Posázavský pacifik.

Oblast celého Posázaví patří k těm, které byly osídleny již před naším letopočtem. Například dva náramky nalezené v Poříčí nad Sázavou se datují do doby 1800 až 1600 let před naším letopočtem. První osídlovací vlna se však objevuje až v polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem. Slovanské osídlení této části kraje spadá až do 6. století našeho letopočtu. Do tohoto období lze například zařadit žárová pohřebiště v okolí Čerčan. Existenci staré obchodní a poštovní stezky, která vedla z Prahy přes Poříčí nad Sázavou dále k jihu (až do Linze), dokládá nalezený poklad mincí, který byl ukryt u Nespek kolem roku 1073.

Snad každý návštěvník Posázaví nezapomene navštívit krásný gotický hrad Český Šternberk, který dominuje krajině středního toku Sázavy na strmém skalnatém břehu. Hrad byl založen okolo roku 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců a pojmenován je podle erbovního znamení, zlaté hvězdy, Sternberg. Návštěvník si zde může prohlédnout například jedinečnou sbírku rozmanitých historických předmětů a mědirytin ze 17. století. Dnes je hrad ve vlastnictví rodu Sternbergů.

Navštivte třeba Konopiště

Původně byl hrad Konopiště založen jako gotická pevnost po vzoru francouzských kastelů. František Ferdinand d'Este, který zakoupil zámek, přebudoval Konopiště na velkolepé sídlo císaře. Zámecké místnosti jsou vybaveny uměleckými sbírkami F. F. ďEste. Součástí barokní zahrady je tzv. Růžová zahrada se skleníky. Dnes je zámek Konopiště vlastnictvím státu. Po prohlídce zámku se mohou návštěvníci projít po zámeckém parku.

Zámek Jemniště je typickým šlechtickým sídlem doby vrcholného baroka a na jeho výzdobě se podíleli přední umělci. Roku 1720 pověřil František Adam Trauttmansdorff známého českého architekta F. M. Kaňku stavbou zámku, který by odpovídal jeho postavení předního šlechtice. Nyní je Jemniště ve vlastnictví rodu Sternbergů.

Sázavský klášter byl založen v roce 1032 knížetem Oldřichem a poustevníkem Prokopem. Součástí prohlídky je barokní refektář a kapitulní síň s nástěnnými malbami ze 14. století.

Nejmenší chráněnou krajinnou oblastí u nás je CHKO Blaník. V útrobách bájné hory Velkého Blaníku (639 m) přebývají podle starých legend Blaničtí rytíři, kteří vystoupí z hory, vedeni patronem Země české sv. Václavem, na pomoc českému národu, až mu bude nejhůře. Mezi architektonickou zajímavost patří rozhledna na Velkém Blaníku. Nachází se
v nadmořské výšce 638 m a vysoká je 29,5 m.

Ať žijí duchové!

Kdo by neznal krásný pohádkový film pro děti od režiséra Oldřicha Lipského. Tato hudební komedie byla natočena v roce 1977 ve Filmových laboratořích Barrandov. Hlavními hrdiny jsou chlapci a děvčata, kteří se snaží přesvědčit některé dospělé, že by rádi ve zchátralém hradu vybudovali svoji klubovnu. V této snaze jim vydatně pomáhají duchové, kteří zřícený hrad obývají. Naopak dospělí by rádi využívali hrad k jiným účelům. Nakonec se také díky duchům podaří hrad opravit a je předán do užívání dětem.

Hudbu k tomuto krásnému filmu napsal Jaroslav Uhlíř a slova Zdeněk Svěrák. A právě zde zazněla píseň s názvem Pramen zdraví z Posázaví. Kdo by dnes neznal toto moto, které neomylně přiřadíme k Pribináčku. Ale vzpomeneme si ještě na celou písničku? Ne, tak tady je:

Pramen zdraví z Posázaví
Každý den, každý den,
k svačině jedině,
jedině pramen zdraví z Posázaví.
Chcete-li prospěti
dítěti zdravému,
kupte mu pramen zdraví z Posázaví.
Výrobky mléčné,
to je marné,
jsou blahodárné
a věčné.
Výrobky mléčné,
to je marné,
jsou blahodárné
a věčné.
Výrobky mléčné,
to je marné,
jsou blahodárné
a věčné.
Výrobky mléčné,
to je marné,
jsou blahodárné
a věčné.

Reklama