Kateřina si hodně zakládá na tom, jak vypadá. Dokonale upravené nehty, dokonale upravené vlasy, kostým bez jediného smítka, naleštěné boty. A zápach z úst. Na tom si ovšem rozhodně nezakládala. Zprvu měla v ústech jen divný pocit, ale doufala, že to okolí nevnímá. Když se pachuť nelepšila, osmělila se Kateřina a zeptala se své přítelkyně, zda jí snad není cítit z úst. Odpověď tušila, ano, v poslední době docela často.

Kateřina byla zoufalá. Chvíli se pokoušela problém vyřešit ještě usilovnějším čištěním zubů, prolévala si ústa litry ústních vod, bez žvýkačky nevycházela. Když pochopila, že její zbraně jsou slabé, obrátila se na lékaře. Ten po vyloučení  ostatních příčin dospěl k závěru - mohou za to krční mandle prolezlé čepy. Doporučil proto přeléčení zánětlivých ložisek a do budoucna zvážit úplné vyndání mandlí. Kateřině se tím nesmírně ulevilo a díky léčbě se potíží zbavila. Její příběh přitom rozhodně není ojedinělý.

Zápach z úst je věc nadmíru nepříjemná, ale nijak vzácná. "Postihuje až dvacet pět procent populace," vyčíslila Martina Kukletová ze stomatologické kliniky brněnské fakultní nemocnice u svaté Anny. Jinými slovy, čas od času trápí zápach z úst v podstatě každého člověka, bez rozdílu pohlaví, výskyt  stoupá s věkem. Patálie patří četností výskytu hned za zubní kaz a paradontózu. Pokud víte, že většinou vás netrápí a výjimečně za ni může talíř česnečky, jistě není třeba se znepokojovat. Avšak pokud se obtíž vyskytuje dlouhodobě, je naopak na místě zamířit k lékaři. Příčin bývá povícero a je na něm, aby našel tu vaši.

Nejsnazší pomoc bývá v případě, že zápach z úst způsobuje kouření, konzumace alkoholu nebo nevhodných jídel, krom již zmíněného česneku mohou mezi viníky patřit i cibule a různá koření. Podle Kukletové není snazší pomoci, než zmíněné poživatiny vynechat. Zápach je také vedlejším účinkem některých léků, jejich vysazení je však třeba probrat s lékařem.

Horší je to v případě vnitřních příčin zápachu: nejčastěji se příčina najde hned v dutině ústní (až 90 procent pacientů), dále následuje zdroj v nose, na mandlích a někdy, byť poměrně vzácně, může zápach z úst ukazovat na nějakou závažnou celkovou chorobu (onemocnění dýchacích cest, karcinom, choroby jater a ledvin nebo cukrovku).

"K zápachu z úst velmi často přispívá špatná orální hyigiena," potvrdila doktorka Kukletová. Že vy si zuby čistíte přímo vzorně, a přesto se nemůžete zmíněné patálie zbavit? Může za tím být i zánětlivý váček, paradontóza, a dokonce také špatně zhotovené výplně či zubní náhrady, nebo třeba rovnátka, která se vám přes veškerou snahu nedaří dokonale vyčistit.  

Roli při vzniku zápachu hrají bakterie, které v ústech trvalé žijí. Nejde přitom ani tak o povlak zubů, nejčastěji v tomto směru vadí trochu jiné bakterie, které se usazují na jazyku a dásních.  Vzato čistě chemicky, vlastním zdrojem zápachu z úst jsou těkavé sloučeniny síry, které vznikají anaerobním bakteriálním rozkladem bílkovin ze zbytků potravin. Lidé, kteří mají větší sklon k zápachu z úst, by si proto měli krom zubů čistit i jazyk. Krom mechanického čištění (některé kartáčky mají přímo část určenou k čištění jazyka, nebo lze koupit přímo čističe jazyka) jim mohou pomoci tabletky, žvýkací guma a antiseptická ústní voda.

 

 

           
Reklama