Nikoliv dny či týdny, ale spíše měsíce či dokonce roky. Tak dlouho může trvat, než se člověk zbaví chronické únavy. Kdy je vlastně na místě hovořit o chronické únavě? Tehdy, když vyčerpání nepomine odpočinkem na lůžku a snižuje průměrnou denní aktivitu pod 50 procent původní výkonnosti a trvá minimálně šest měsíců.

Lékaři se dodneška neshodli, zda je syndrom chronické únavy neboli CFS diagnózu sám o sobě. Zatímco část z nich ho takto pojímá a diagnostikuje, jiní jsou zastánci teze, že vždy je za ním nějaká konkrétní a často léčitelná příčina. Na jednom se ale jistě shodnou: lidí, kteří si stěžují na nezvladatelnou únavu,  přibývá. Příčin je povícero, byť jednoznačně je zatím nikdo nestanovil.  

Kde se bere únava?

Na jedné straně stojí únava, která je ve skutečnosti příznakem nějaké jiné, poměrně snadno diagnostikovatelné nemoci - třeba depresí nebo potíží se štítnou žlázou. Může rovněž jít o důsledek přechozených angín, a dokonce se tak může projevit třeba dlouhodobá nespokojenost v práci nebo ve vztazích. Proto je na místě zamířit s únavou, pro níž se po základních lékařských vyšetřeních nenašlo vysvětlení, k psychologovi či psychiatrovi.

Avšak co když se takovou zřejmou příčinu najít nepodaří? Čím si vysvětlit únavu pak? V úvahu připadá zatím neznámá infekce, případně může jít o celkovou imunitní poruchu. Vědci soudí, že někteří lidé mají sklon k podobným potížím vrozený a chronická únava se může spustit třeba po velkém stresu a dlouhodobém vyčerpání nebo těžké infekci. Část vědců je ale toho názoru, že je to naopak chronická únava a s ní související oslabení imunity, co otevírá virům jako je třeba cytomegalovirus cestu k napadení organismu. Jedno je jasné, velmi vadí stres, a to jak lidem, kteří mají sklony k chronické únavě, tak i těm, kteří jí již trpí.

Někteří lékaři považují nevysvětlitelnou a všepohlcující únavu za důsledek vypětí, na které lidstvo nebylo dříve zvyklé. Zatímco v minulosti lidi zabíjely plošné infekce, dneska se nepřítel přibližuje nenápadněji. Podle profesorky Terezie Fučíkové, imunoložky, je tomu tak, že někteří lidé nezvládnou tolik, co ostatní. Práh jejich výdrže je jinde a nelze jim to vyčítat. Zatímco mnozí v jejich okolí jedou dál v plném nasazení, oni odpadají, skolení třeba právě únavou.

Je to můj případ

Patříte mezi lidi, které trápí neúnosná únava? V první řadě byste měli jít ke svému praktikovi, ale pokud se rychle neobjeví nějaká příčina, je třeba podle specialisty na únavový syndrom Martina Nouzy požádat o doporučení k odbornému vyšetření na imunologii, a sami se zajímejte o pomoc psychologickou.

Mějte přitom na paměti, že únava jako taková je téměř nejčastější potíží, na níž si lidé u lékaře stěžují, provází hodně nemocí, a proto lékaře nemusí napadnout, že půjde  o problém chronický.  

Co říkat u lékaře? Sepište si svoje dlouhodobé potíže, pomůže vám to uvědomit si souvislosti mezi nimi. Popisujte je co nejpřesněji, lékař tak může vyloučit, či naopak potvrdit nějaké onemocnění, které mohlo únavu zapříčinit. Doneste k lékaři kopie lékařských zpráv a výsledků vyšetření, které máte k dispozici. Počítejte s tím, že stanovení diagnózy únavového syndromu nějaký čas trvá.

Ještě déle však trvá léčba a bohužel, žádná stoprocentní neexistuje. Jelikož není známá příčina, musí se léčit zejména příznaky, jako je třeba nespavost nebo bolesti a zažívací obtíže. Dále lékaři pomocí různých přípravků posilují imunitu pacientů, doporučují užívání vitaminů a minerálů, změnu životního stylu a podobně. Léčba se musí vždy promýšlet individuálně. Některým nemocným pomohou antidepresiva nebo přípravky systémové enzymoterapie.

"Nemocný se musí s nemocí naučit žít. Pokud se mu to povede, využije některých z výše uvedených léčebných postupů, včetně různých forem psychoterapie a dokáže se problémům postavit, má šanci. Podle závěrů amerických studií, lze očekávat, že přibližně 45 procent nemocných se uzdraví, přičemž naděje na uzdravení se snižuje po pěti letech trvání nemoci," uvádí na svých webových stránkách imunolog Martin Nouza.

Více informací: http://www.cfs.dolios.cz/    


 

 

 

           
Reklama