Upřednostňujete nákup pod jednou střechou, protkaný různými akcemi a slevami, nebo raději poklábosíte s prodavačkou u pultu malého krámku? Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupy i obsluhou v hypermaketu a v malém obchůdku? O tom si budeme povídat v dnešním denním tématu.

Hypermarket je samoobslužná prodejna s širokou nabídkou potravinářského a nepotravinářského zboží pod jednou střechou, s prodejní plochou větší než 2500 metrů čtverečních.
Kvůli této značné rozloze jsou hypermarkety umisťovány většinou na předměstí či za město, kde jsou dostupné autem. Stávají se cílem nejen nákupů, ale také víkendových programů pro celé rodiny.
Oproti tomu malý krámek ve vaší ulici žádné kulturní vyžití neskýtá, avšak s prodavačem jste staří známí, prohodíte pár slov o rodině, o počasí, a i to je svým způsobem kulturní vyžití v podobě komunikace mezi prodávajícím a nakupujícím.

Paní, usmějte se trochu

Nákup pod jednou střechou vás většinou vyjde levněji (pokud dokážete bez povšimnutí projít regály, ke kterým jste původně nemířily), také se nemusíte potýkat někdy až s otravnými dotazy za zády dýchající prodavačky: „Tak co si dáte? Už to víte?“ Na druhou stranu, když chcete poradit, prodavačku abyste pohledal.
V hypermarketu jste také pány svého času, můžete si nakoupit v klidu a bez časového omezení.
Byť se zdá nákup v těchto centrech anonymní, opak je pravdou. Nejde o přímý kontat s prodavačkami, ale s davy jiných nakupujících. Lidí, kteří do vás strkají přeplněnými nákupními košíky, kteří vás znervózňují svým upěchaným chováním, a do toho ještě pobíhají všudypřítomní zlodějíčci.
A až vystojíte dlouhatánskou řadu u pokladny, na jejím konci vás čeká kyselý obličej pokladní.
Není se čemu divit, za pár drobných, za které tu musí ty chudinky ženy celé dny sedět, častokrát i bez možnosti odskočení si na záchod, to by úsměv ztuhnul nejednomu optimistovi.

Nedávno jsem byla svědkem nepříjemné události, kdy jeden ze zákazníků oslovil pokladní v hypermarketu slovy: „Tváříte se jak na funusu, paní, usmějte se trochu.“
A paní se zničehonic rozbrečela: „Já už dál nemůžu.“
Bylo mi jí strašně líto a odpustila jsem jí i to, že mě ve finále ošidila o dvacet korun.

A máte vajíčka?

To v malém krámku na vsi, kde máme chalupu,v jednom z posledních, který ještě nezabrali naši vietnamští spoluobčani, se paní prodavačka u pultu směje od rána do večera. Je to taková rozšafná žena, která vás však domů nepustí dřív, dokud jí neřeknete, co dělá dcera, jestli ještě chodí s tím klukem co minule, jak se má syn, jestli už se polepšil, kdy přišel manžel domů ze sklípku, protože viděla, že tam byla i sousedka od vedle, a jestli o tom vím, a kde jsem vůbec byla, když jsem tam večer také nebyla.
„A máte vajíčka? Jestli chcete, přijďte si radši k nám pro domácí.“
Mám ji svým způsobem ráda, jen se děsím, že odejdu z prodejny stejně s prázdnou, protože chleba už není, vajíčka budou lepší, když si je koupím u ní doma, a máslo už je prošlé: „To víte, nejde moc na odbyt, všichni kupují jen ty rostlinné tuky.“
A pokud se stane u nás v rodině nějaká příjemná či nepříjemná událost, měla by to samozřejmě vědět jako první.

Kde tedy nakupuji raději? V anonymitě velkoměstského hypermarketu nebo u staré známé v krámku s pultíkem, na kterém nechybí v prodeji ani macešky z její zahrádky?
Toť otázka. Asi jak kdy, při jaké příležitosti a také v jakém času a náladě.
Ještě se mi nestalo, že bych natrefila na vyloženě protivnou obsluhu, protože jako každá práce, i práce prodavačky je pěkná řehole.
Ta na vesnici se má co ohánět, aby se takový malý krámek udržel v provozu, a ta v hypermarketu toho má za celodenní dřinu, kdy působí jako hromosvod tisíců zákazníků, někdy už plné zuby.

A my všichni bychom si měli uvědomit, že ne každý den svítí sluníčko, ale často také prší. Někdy jsou to kapky smutku a bezradnosti, jindy slzy smíchu a kamarádství. Jako v každém povolání.

Téma dnešního dne: Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupem a s obsluhou v hypermarketu a v malém krámku?

  • Jezdíte často nakupovat do hypermarketů?
  • Jste spokojená s výběrem zboží a obsluhou?
  • Máte nějakou zkušenost třeba s reklamací?
  • Stýská se vám po nákupech v malých obchodech?
    Ať už pultových, nebo klasických „sámoškách“?
  • Pokud takový obchod máte v blízkosti, chodíte tam nakupovat?
  • A jste spokojena s výběrem zboží a obsluhou?
  • Dokázala byste shrnout pro a proti hypermarketů a malých krámků?

Tolik pár záchytných, tematických bodů, ovšem jak toto téma pojmete, záleží čistě na vás.
Těším se na vaše příspěvky

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním pěkným dárkem: kosmetickou kazetou RYOR: obsahující šampon a kondicionér

d

Reklama