san adres

Karibik láká k objevování a prožití vysněné dovolené rok od roku stále více lidí. Doslova tropický ráj se skrývá na jednom z jeho nejzápadnějších ostrovů – San Andrés. Průzračná voda tu prý ukazuje hned sedm odstínů modré. Letos se – uprostřed prstence korálových útesů, které jej chrání před mořským příbojem – se svými bělostnými plážemi, kokosovými palmami, dosahujícími někde výšky až do 55 metrů, a všudypřítomnou pohodovou atmosférou otevírá i našim turistům. Od října do března se sem dostanou se společností Exim Tours přímými charterovými lety na palubách airbusů A 310-300.

Administrativně patří ostrov 700 km vzdálené Kolumbii. Specifickou kulturu, po staletí vytvářenou spojením vlivu Karibiku i kontinentální Latinské Ameriky, si dosud uchoval – také proto, že stále ještě není základnou masivní turistiky.

San Andrés spolu s dalšími ostrovy objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus při své první zámořské plavbě. Kdysi významné středisko obchodu s otroky, bývá často spojován s piráty, zejména proslulým Henrym Morganem. Návštěva jeskyně, kde se prý dosud skrývá jeho poklad, patří k nezapomenutelným zážitkům při výletech po ostrově. Nadšení mezi návštěvníky vyvolává pronájem golfového vozíku, s nímž během dne pohodlně objedou celý ostrov, jen 12 km dlouhý a 2 km široký. Jeho zapůjčení na 12 hodin přijde orientačně na 45 USD.

san adres

Výlet nepříliš vysokým horským terénem – nejvyšší hora sahá jen do 50 metrů – střídáte s koupáním v úžasně průzračném moři nebo potápěním u rozlehlých korálových útesů. Ve stejnojmenném hlavním městě San Andrés láká podél 450 metrů dlouhé hlavní pláže ostrova v zátoce Sprat přímořská promenáda s množstvím obchodů a restaurací. Místní kuchyně je vyhlášená zejména rybími pokrmy a mořskými specialitami – nejtypičtější jsou z červených ryb „Snapper“.

Dalekou karibskou cestu na San Andrés můžete spojit s pětidenním pobytem v Panamě. V překrásné exotické zemi si na své přijdou jak milovníci bílých pláží či historických památek, tak i „dobrodruzi“ mířící do úchvatných panamských deštných pralesů. Jen tady lze uvidět přes 80 km dlouhý Panamský kanál – spojnici Atlantiku a Tichého oceánu, i místa, kde se v historickém centru Panama City natáčely filmové scény s novým Bondem.

Místo do Panamy můžete ze San Andrés zamířit do Cartageny v severní Kolumbii. Jistě ne s představou honby za diamantem, ale s touhou pobýt několik dní v úchvatném městě, právem nazývaném perlou Jižní Ameriky. Minulost, kdy bylo přístavem, odkud Španělé odváželi do Evropy zdejší bohatství, lze „ochutnat“ procházkou historickým centrem Candelaria, chráněným 11 kilometry mohutných hradeb – nejrozsáhlejšího opevnění v Jižní Americe.

Nabídku zájezdů najdete na www.eximtours.cz

Reklama