Když už dnes bude ta peřinová novinka, přidám i článek. Starý dobrý peřiňák. Bývaly v něm duchny a polštáře nacpané husím nebo kachním peřím. Mezi nimi sáčky s voňavými bylinkami. Vše krásně přehledně srovnané. Tedy aspoň to tak naše maminky nebo babičky plánovaly.
Jenže to by musela být rodina bez dětí. Udělala jsem si malý průzkum mezi kamarádkami. Několik z nich využívalo peřiňák stejně jako já. Schovka. Byla jsem nejmenší, takže jsem se tam vždycky vešla, brácha měl smůlu, neměl tak vyrůst. Jenže za chvíli stejně věděli, kde mě objeví. Jiná kamarádka si tam schovávala taštičku se šminkami, protože měla zakázáno se malovat, a maminka bezvýsledně prohledávala celý byt, aby ta malovátka našla. Mezi peřinami ji hledat nenapadlo. Další v něm před Vánocemi hledala dárky. Nemá se to, ale kdo z nás to nedělal? A ona je tam vždycky našla, aspoň věděla, že se má pod stromečkem tvářit nadšeně, když rozbalí papír a objeví podkolenky.
Když se ale podíváme do dnešních domácností, málokdy tento kus nábytku objevíme. Dřív byl snad v každém bytě. Dnes už pod duchnami nespíme, máme tu lehké deky, pokrývky, a k čemu zmenšovat prostor zbytečností, jako je „skříň" na peřiny? A kdo má náhodou nějaký po rodičích, buď ho odveze na chalupu, pokud nějakou má, nebo ho používá jako skladiště na časopisy. Bazary nábytku jsou plné těchto kousků. Ale nenajdeme tam ty starožitné. Vrátíme-li se ještě hlouběji do historie, skříně na peřiny byly ozdobou. Krásně zdobené, z lakovaného dřeva a rozměrů mnohem větších než ty tradiční, co známe my. A byly krásné, pokud občas navštívíte nějaký zámek nebo hrad, skoro vždy tam nějaký skvost mají.
Ale doby se mění, s nimi i nábytek a vybavení domácnosti. Takže peřiňáky zůstanou už jen vzpomínkou, někdy úsměvnou, k čemu všemu se občas hodily. V mém případě to byla provoněná temná skříň, kde jsem ležela potichu jako myška a doufala, že mne nikdo nenajde.
Vzpomínáte na peřiňáky?
Máte nějaký doma?
Nebo vaši rodiče, prarodiče?
K čemu jste je využívaly?
Pořídily byste si peřiňák i dnes?
Kde jste se schovávaly při schovce?
Piky, piky na hlavu, já na babu nehraju. Už jdu! Kde jste se schovávaly? Já v peřiňáku, a bylo tam fajn.
Doporučujeme
Komerční tipy
-
SPIRIT HOTEL THERMAL SPA*****superior: Když pár letních dní působí jako celý týden dovolené Někdy prostě není dost času na dlouhý odpočinek. Pro mnoho lidí je letní dovolená vzácným luxusem – jen pár dní na relaxaci a načerpání nové energie. Ale může skutečný odpočinek nastat v tak krátkém čase? Může vás jen pár dní opravdu osvěžit?
-
Letošní ročník Prima Hvězdného léta přinese řadu novinek Sedmý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží bude bohatý na novinky a nové tváře.
-
Praní po česku: Kdy zbytečně plýtváme a jak to dělat jinak? Praní je všední záležitost, o které málokdo přemýšlí víc než pár vteřin. Vložit prádlo, zapnout pračku a je hotovo. Jenže právě při praní děláme chyby, které nás stojí víc, než tušíme. Nejen spotřebovanou energii a vodu, ale i čas, peníze a životnost našeho oblečení. Přitom by stačilo přepnout na chytřejší režim.
-
Bakuchiol – co to je a proč byste ho měli zařadit do své péče o pleť? Pokud se zajímáte o kosmetiku, možná jste už narazili na pojem bakuchiol. Tato přírodní aktivní látka bývá označována za rostlinnou alternativu retinolu – účinné, ale často dráždivé složky bojující proti stárnutí pleti. Bakuchiol si však získává oblibu nejen u vyznavaček přírodní kosmetiky, ale i u dermatologů a beauty expertů. V čem přesně spočívají jeho benefity? A proč se vyplatí zvážit jeho zařazení do vaší každodenní rutiny?
-
Zhoršený zrak ovlivňuje paměť i psychiku seniorů: Neléčený šedý zákal může být rizikovým faktorem pro rozvoj demence Špatné vidění u seniorů není pouze otázkou nepohodlí, ale zásadně ovlivňuje celkové zdraví a každodenní fungování. Neřešené oční vady mohou vést ke zhoršení myšlení, a dokonce ke zvýšenému nebezpečí rozvoje demence. Starší dospělí se zrakovým postižením mají 2–3× vyšší riziko sociální izolace a deprese, kvůli narušení schopnosti orientace může vzrůstat pravděpodobnost úrazů. Odborníci varují, že péče o zrak by měla být u seniorů nedílnou součástí prevence.
-
Jaké doplňky stravy se vyplatí mít doma při ruce Náročné životní tempo, stres, těhotenství nebo vyšší věk – to vše zvyšuje nároky našeho těla na živiny. Jenže získat všechny potřebné vitaminy a minerály pouze z běžné stravy je dnes téměř nemožné. Právě proto hrají kvalitní doplňky stravy v péči o zdraví stále důležitější roli. Jaké z nich jsou klíčové a neměly by vám chybět v jídelníčku?
-
Po stopách ledového osvěžení v Česku: Vydejte se na místa, která vás v létě zaručeně zchladí Jakmile teploty na teploměru začnou atakovat třicítku, je nejvyšší čas opustit rozpálená betonová města a vydat se na výlet za přírodními krásami. Česká republika jich nabízí nespočet, a proto vám přinášíme tipy na místa, která ve žhavých letních dnech stoprocentně ochladí nejen vaše tělo, ale i mysl. Pak už je jen na vás, jestli si radši užijete pořádnou koupačku u vody, zalezete do podzemních jeskyní nebo se s partou přátel vypravíte na túru po hřebenech hor.
-
7 hacků, jak si vyladit letní koktejly k dokonalosti Léto je ideální čas na osvěžující koktejly – a letos bude hlavní hvězdou Gin & Tonic. Odborník na prémiové destiláty Samer Selbak radí, jak povýšit letní drinky o několik úrovní výš: od výběru správného ginu a toniku, přes práci s ledem a čerstvými ingrediencemi, až po zajímavé příběhy jednotlivých destilátů. Díky jeho tipům budou vaše letní koktejly chutnat ještě lépe a překvapí i zkušené milovníky míchaných drinků.
-
Gorenje se připojuje k fotbalové horečce. Stává se oficiálním partnerem FIFA Club World Cup 2025™ Společnost Gorenje, přední evropský výrobce domácích spotřebičů, s hrdostí oznamuje své oficiální partnerství s jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí letošního roku – FIFA Club World Cup 2025™. Po úspěšné spolupráci s UEFA EURO 2024™ tak Gorenje potvrzuje svou dlouhodobou podporu vrcholového sportu a přibližuje sportovním fanouškům své hodnoty – smysl pro inovace, kvalitu i sdílenou vášeň pro fotbal.
-
ASUS představil zcela nový Zenbook A14 Minimalistický ultrapřenosný počítač Copilot+ PC s hmotností necelý 1 kg s povrchovou úpravou Ceraluminum, výdrží baterie až několik dní a výkonným procesorem Snapdragon řady X pro AI funkce.
Nový komentář
Komentáře
Doma u rodičů nemáme peřeňáky, ale postele se šuplíky na peřiny. Taky jsme se do nich jako děti schovávaly. Na privátě máme peřiňáky dva. Jeden je v obýváku a jsou v něm přebytečné peřiny a na něm klec s křečky, druhý je v ložnici a v něm skladujeme rozbalené spacáky, obaly od karimatek, cestovní polštářky a podobné haraburdí.
Peřiňák jsme doma měli, ale dávaly se do něj hlavně naše plyšový hračky, peřiny jsme měli na postelích
Maruna: a hledal tě někdo??,
Nikdo mě nenašel, když jsem se schovala do vaničky plechové se špinavým prádlem,která stála na vaně. MARUNA
Ano, mám doma peřinák, ale na peřiny sloužil jen dokud jsme měli málo místa a rozkládací gauč jsme na noc rozkládali.Pak jsme na něj na zadní streaně udělli šoupačky a police a děti ho měli jako prádelník v malém děckém pokoji.Byl perfektní.Teď je přesunut na chodbu a slouží jako botník a odkládací plocha.Pořád slouží a dobře. Maruna
V dětství jsem se schovávala různě ale dneska už se neschovávám.Jsem ve věku kdy by mě taky nemusel nikdo hledat....
arjev: Já do dutého stromu. Fuj, to byl ale blbý nápad.
Peřiňák mám po rodičích. Do něj jsme se neschovávali. Pokud jsme si hráli na schovávanou, tak většinou venku. Jednou jsem se schovala do kanálu..
peřiňáky máme,kolem postele(úzoučké),takže tam vlezou opravdu jenom peřiny,a jako dítko,jsem se schovávala na skříň
ano
nemám, mám úložný prostor pod postelí
rodiče mají
byly tam náhradní lůžkoviny, deky - larisy, teď v něm jsou staré hračky
kdyby se mi hodil a vešel do ložnice, tak ano
Peřiňák mám. Skladuju v něm deky pro návštěvy a rozličný bordel.
máme, v děcáku, dávám do něj náhradní deky a polštáře pro návštěvy, deky larysy /nebo larisy/
, polštářky macíky apod.
Astřička: Ale pod dekami co nejsou z peří není zima, teď jsou udělané tak, že jsou lehké a přesto hřejí.
Peřiňák jsme u našich měli a máme. V domácnosti s manželem nám tento kus nábytku chybí, máme úložný prostor pod postelí. Ale je fakt, že spíme pod peřinou s peřím a nad ní tedy není. Neumím si představit spát pod dekou, která neváží nic a je pod ní zima.
ano
ne
rodiče ho mají
no k čemu, na ukládání peřin
ne, je lepší nechat peřiny větrat na posteli
* Ne.
* Ne.
* Ne a ani ho neměli
* ---
* ---
My už jako malí byli alergici, takže nám rodiče pořídili deky z dutého vlákna.