Občanské sdružení NaKole, provozovatel již téměř deset let fungujícího serveru www.NaKole.cz spouští novou službu - mapu České republiky s plánovačem tras. Do mapy jsou zakresleny nejen cyklostezky a doporučené tipy na výlety, ale také zařízení, která nesou značku Cyklisté vítáni. Tento certifikát nesou hotely, restaurace či místní turistické zajímavostí, kde jsou na kola připraveni.

Teď záleží na samotných cyklistech, aby služby certifikovaných zařízení vyžadovali a o svých dojmech potom informovali ostatní," doplňuje k tomu Petr Kazda, manažer projektu Cyklisté vítáni.

Samozřejmostí je u každé trasy podrobně rozepsaný itinerář s délkami etap, nadmořskými výškami a vyznačenými křižovatkami, cyklotrasami a s typy komunikací. Kdo se chce pochlubit ostatním se svými oblíbenými trasami, může si snadno zadat vlastní cestu pomocí GPS souřadnic," doporučuje Václav Vrtal z redakce www.NaKole.cz.

Součástí informační služby jsou i odkazy na místní turistické zajímavosti a oficiální stránky mikroregionů či turistických oblastí. NaKole.cz tak reaguje na současný trend, kdy vzrůstá obliba cykloturistiky a zvyšuje se podpora ekologicky šetrného turistického ruchu. Každý rok jsou v České republice vyznačeny stovky kilometrů různých turistických tras, na trhu je nepřeberná nabídka bicyklů i doplňků, stoupá obliba kola coby prostředku relaxace pro celou rodinu.

Česká republika je však také předmětem kritiky -- průzkumy ukazují, že stále není vnímána jako země vhodná pro cykloturistiku. V současnosti je u nás sice vyznačeno téměř 32 tisíc kilometrů cyklotras, jejich stav však zatím neodpovídá sousednímu Německu nebo Rakousku. V tuzemsku chybí především kvalitní stojany na kola, bezpečné stezky pro cyklisty s odpočívadly, směrovkami a mapami. Přestože v posledních letech udělala ČR v této oblasti velký pokrok, celkově stále zaostává.


Tohle mi připadá jako docela užitečná věc. Co vám? Někdy si člověk připadá s kolem jako vyvrhel. Docela by se mi líbilo moci si před výletem naplánovat, kde se dá v pohodě najíst nebo zajít třeba na prohlídku nějaké památky beze strachu, že nebudu mít kam dát kolo.