Prázdniny skončily a s nimi i moje letní putování po krajích českých a moravských. A nebyla bych to já (však znáte moje články o cestování), kdybych si pečlivě nezdokumentovala nejen krásná zákoutí a památky, ale také místa, kde jsem se dobře najedla.

A protože věřím, že nás čeká ještě krásný podzim, kdy budeme podnikat aspoň malé výlety, připravila jsem pro vás několik tipů na občerstvení, na které hned tak nezapomenu. Nejsem žádný studovaný odborník přes jídlo. Rozlišuji „chutná“ vs. „nechutná“ a svou roli samozřejmě hraje i cena a celková čistota a vlídnost podniku, včetně milé obsluhy.

Kamkoliv přijedu, snažím se odchytnout nějakého důvěryhodného místního a vždy pokládám stejnou otázku: Kde je tady nejlepší hospoda? Většinou mi ochotně ukážou, a zatím jsem se snad žádného většího zklamání nedočkala. Asi mám štěstí na lidi.

  • Vlastně k té mojí otázce se váže jedna zajímavá historka. Jednou jsem se takto také ptala jednoho příjemného dědouška v malé obci a on na to řekl: „Nejlepší hospoda... a vlastně taky jediná....“ Inu, někdy člověk nemá na výběr. Obvykle však ano a rozdíl bývá markantní.

Telč

Mimo hlavní dění, které se odehrává především na náměstí, kde samozřejmě také naleznete řadu restaurací, se nachází příjemná hospůdka, kde v poledne nabízejí výhodné menu.

Restaurace U Marušky

Palackého 28, Telč (hned za městskou bránou)

Telč

Těmito vraty (nahoře) vstoupíte na zahrádku. Když je nevlídné počasí, pak je tu prostorný lokál (vchod foto níže).

Telč

Telč ovšem neopouštějte, dokud neochutnáte zdejší chorvatskou zmrzlinu. Pro tu je třeba vyrazit naopak na náměstí.

Cukrárna Jadran

Jak už bylo řečeno - přímo na náměstí (Zachariáše z Hradce 34) narazíte na nepřehlédnutelný poutač, který vás navede přímo na místo slasti... (líbí se mi, že Chorvati mají pro cukrárnu velmi výstižné slovo - Slastičárna).

Telč

Za vše pak mluví následující fotografie:

Telč

A teď pojďme na ryze moravskou zastávku...


Vranov nad Dyjí

Malebný Vranov nad Dyjí nabízí jednu z našich nejhezčích přehrad a samozřejmě stejnojmenný zámek.

Country Saloon hotel Vranov

Náměstí 35, 67103 Vranov nad Dyjí (bloudit nebudete, podnik se nachází prakticky v centru obce)

Jídla jsou zde chutná a přes poledne v rámci menu opět na danou lokalitu (v podzámčí je vždy dráž) příjemně nízké.

Vranov nad Dyjí

Navíc doma nemusíte nechávat ani svého koně....

Vranov nad Dyjí

Cestou ze zámku možná dostanete chuť na sladké...

Hned jak sejdete dolu, narazíte na břehu řeky na penzion INspira.

Penzion INspira

Komenského stezka č. 430, Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Pokud jste už po obědě (jak jsme radili výše), kávička vás nezruinuje a posezení je zde vskutku příjemné, jak je vidět na obrázku. Interiér je doslova vymazlený.

Vranov nad Dyjí

A do třetice všeho dobrého...


Milotice

O zámku v Miloticích jsme psali v souvislosti s populárními nočními prohlídkami. Nicméně okolí je úžasné pro cyklisty i milovníky vína, zvlášť když se tyto záliby sloučí.

Hostinec Na zámecké

Zámecká 127

Sportovat ani obdivovat památky by člověk nikdy neměl s prázdným žaludkem. Tady ten svůj skutečně potěšíte. Navíc když budete mít štěstí, natrefíte na den, kdy se venku griluje. Sám pan šéf se pak chopí náčiní a přímo před vašimi zraky vykouzlí pohádku.

Milotice

A znavený cyklista se může osvěžit i z vnějšku... není to milá pozornost? (viz obr dole)

Milotice

Přímo v areálu zámku pak naleznete kouzelnou cukrárnu. Pokud máte děti, bude to dobrá motivace pro absolvování prohlídky. Za kus historie kus dortu... To je fér, ne?

Milotice

A mrkněte na ty interiéry. Tam se budete cítit aspoň chvíli jako kněžna.

Milotice

A co říci na závěr? Neseďte doma a poznávejte a ochutnávejte naši krásnou zemi.

Přečtěte si také:

Reklama