Každý z nás se může dostat do situace, kdy se bude chtít něco dozvědět o poruchách příjmu potravy, zejména o mentální anorexii a bulimii. Budeme chtít vědět, jak se taková nemoc pozná, jak se dá léčit, kam se obrátit při hledání odborné pomoci atd. Nejjednodušší je dnes hledat informace na internetu; při zadání hesla "anorexie, bulimie" do některého z vyhledávačů dostaneme velké množství odkazů na stránky, kde "o tom něco je".

Problém spočívá v tom, že nemůžeme někdy snadno odhalit, jestli nabízené informace jsou "dobré" - kvalitní. Informace v článcích mohou být zavádějící, kontakty na pomoc nemusí odkazovat na kvalitní pomoc.

Když hledáte řešení

Je dobré číst články na stránkách, které se přímo zaměřují na danou problematiku či obecně na téma zdraví a nemoci. Při hledání odborné pomoci je dobré dát přednost "klasice" před alternativou. Pokud se rozhodneme vyhledat konzultaci či léčbu, je užitečné si předem  zjistit, jestli nám léčbu uhradí zdravotní pojišťovna, případně kolik nás to bude stát. Určitě bychom neměli věřit snadému a rychlému řešení problému, pokud někdo něco takového nabízí. Mentální anorexie a bulimie není jednoduchým onemocněním, a proto ani uzdravení není většinou snadné.

Co naleznete na stránkách www.pppinfo.cz?

Internetové stránky pppinfo.cz jsou místem, kde se setkávají lidé, kteří potřebují informace, kontakty na odbornou pomoc či prodiskutovat problém s ostatními. Informace lze najít v řadě přehledných a srozumitelných článků, v některé z doporučených knížek v seznamu literatury, ale také v příbězích ze života, které píší lidé mající problémy s jídlem i se sebou. O takové příběhy je mezi návštěvníky opravdu velký zájem, v tuto chvíli jde o nejnavštěvovanější rubriku.

Na stránkách najdete také Pokec - největší diskusní fórum na dané téma. To je členěno do řady tematických místností a obsahuje dnes více než 200 000 příspěvků. Nově také pro všechny funguje na těchto stránkách bezplatná internetová poradna, kde je možné problém individuálně konzultovat.

Z dalších služeb vybíráme například nabídku kontaktů na odbornou pomoc, kontakty na svépomocné skupiny, možnost spočítat si Body Mass Index a odhadnout tak, jestli je vaše váha vzhledem k tělesné výšce v normě, či nikoliv.

 


Internetový projekt www.pppinfo.cz vznikl na jaře roku 2002 ve spolupráci psychologa Mgr. Jana Kulhánka z FN Motol a doc. Hany Papežové z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK pod záštitou a s odbornou garancí Svépomocné asociace psychogenních poruch příjmu potravy.
Hlavními cíli bylo poskytnout kvalitní a přehledné informace o mentální anorexii a bulimii a také vytvořit prostor pro odbornou veřejnost, kde budou k dispozici informace o vzdělávacích akcích a odborné či studijní texty na téma poruch příjmu potravy.

 

Za představení stránek děkujeme magistru Janu Kulhánkovi.