Start tradiční akce zvané Bambiriáda, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), se blíží. Už zanedlouho (25.– 28.5.) se na ni mohou děti se svými rodiči vypravit do některého z 26 měst ve všech krajích naší republiky. Budou tak mít možnost objevit BÁJečNÝ  DĚTSKÝ  SVĚT, jak zní motto letošního, v pořadí již osmého ročníku Bambiriády.

 

Hlavním smyslem celé akce je obrátit pozornost rodičů k mimoškolním aktivitám jejich potomků a zároveň upozornit na pestrou paletu možností, které v tomto ohledu skýtají různá juniorská uskupení. Stalo se už totiž dobrým zvykem, že o bambiriádní program se stará řada spolků a organizací zaměřených právě na účelné využití volného času nejmladší generace. Většinou jde přitom o členská sdružení ČRDM, jako je kupříkladu Junák, Asociace turistických oddílů mládeže, Pionýr, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Mládež Českého červeného kříže, Liga lesní moudrosti… Rozmanitost jejich činností se odráží i v tom, čím se na Bambiriádě pochlubí, co dětem předvedou, čím je zaujmou a oč se s nimi podělí. Ani letos nebudou chybět hry, soutěže a netradiční sportovní disciplíny.

Bambiriádními městy roku 2006 jsou: Brno, České Budějovice, Děčín, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jihlava, Klatovy, Krnov, Liberec, Mladá Boleslav, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Praha, Prostějov, Rýmařov, Šumperk, Tábor, Třinec, a Zlín.


A jaký se tam chystá program?

Malí návštěvníci plzeňského Borského parku najdou kupříkladu bludiště, na jehož konci je bude čekat potopený poklad. Atmosféru „bájného“ dětského světa pomohou vytvářet i různé stylové artefakty z období Atlantidy respektive z antické éry, které pořadatelé přivezou z keramické dílny. Chystají se tam také vyhlídkové lety horkovzdušným balónem, ukázky paraglidingu, bambiriádní módní přehlídka nebo výstava výtvarných prací. V Hradci Králové zase připravují vystoupení radioamatérů a klub deskových her; atraktivní budou jistě i ukázky fungování Integrovaného záchranného systému – na místě mají být třeba kynologové se psy. „Rozhodli jsme se bambiriádu uzpůsobit pro lidi s těžkým zrakovým postižením,“ vysvětlila zvláštnost nymburské akce zástupkyně tamního organizačního štábu. Bambiriádní materiály budou prý k mání i v Braillově písmu – do příprav akce se zapojili i dospělí nevidomí.

 

Jedním z předsevzetí organizátorů zkrátka je, aby se Bambiriáda v Nymburku stala i nástrojem přirozené integrace nevidomých dětí do společnosti. Povodněmi vyplavený Děčín slibuje kromě tradičních akcí pro děti na Smetanově náměstí i adrenalinovou novinku: přelanění přes Labe na děčínský zámek; Mladá Boleslav plánuje turnaj ve floorballu, soutěž leteckých modelářů a soutěž v řízení RC-aut.

 

Ti, kteří si za „své“ bambiriádní město vyberou Havířov, si patrně nenechají ujít lanové překážky, horolezeckou stěnu a ukázky šermu; zájemcům bude k dispozici i střelnice, kde si prověří svoji mušku a zručnost při zacházení s lukem nebo vzduchovkou. A tak bychom mohli pokračovat město po městu…

Pokud stále ještě nevíte, kde letos koncem května hledat báječný dětský svět, zkuste se podívat na tuhle internetovou adresu: www.bambiriada.cz

-maj-

Reklama