Čtení o lidských příbězích, do kterých zasáhlo několik banálně vyhlížejících cviků paní Ludmily Mojžíšové, vhání mnohdy slzy do očí. Nicméně svérázná rodačka z Užhorodu nijak dojímavě nevystupovala. V době, kdy začala organizovat kurzy pro rehabilitační pracovnice a také pro ženy, jež nemohly otěhotnět, rázně prohlašovala: „Dostanete devět cviků. Ten desátý, který není na obrázku, se dělá ve dvojici s manželem, protože vy chcete dítě a k tomu jsou zapotřebí dva... Za měsíc se přijďte ukázat a budete je mít každá jako mandle (hýždě)." Paní Mojžíšová prý dokázala na svých přednáškách vytvářet bezprostřední atmosféru, kdy se její pacientky rychle zbavovaly ostychu a studu.

 

Tak abych to shrnula, když budete poctivě cvičit, mohu vám slíbit renesanci pohlavního styku, nebolavou menstruaci a po čase snad i těhotenství. A kdyby nic jiného, tak aspoň zpevněnou figuru a návrat sebevědomí, což pro ženskou taky není k zahození," říkávala známá rehabilitační sestra.

 

V jakých případech pomáhá cvičení otěhotnět?

Cvičení dává šanci otěhotnět především ženám s diagnózou funkční ženská sterilita. Co si pod tímto lékařským pojmem představit? V zásadě jde o vadné postavení pánve a jejích jednotlivých částí. Tato porucha vede k asymetrii pánve, to má nevyhnutelně za následek nerovnoměrné napínání a následně i zkracování jednotlivých svalů a vazů.

V takové situaci dochází k dráždění nervů v dané oblasti, což pak logicky přináší chybný přenos informací dodávaných svalům. Důsledkem pak bývá utlačování vejcovodů, svalová křeč vejcovodů a dělohy. To se projevuje špatnou funkcí těchto orgánů nebo až úplnou sterilitou. Výjimkou v těchto případech nejsou ani opakované potraty nebo bolestivá menstruace.

A jelikož i muži mají pánev, tak se ani jim bohužel nevyhýbají obdobné patálie. Přičemž stlačovány nejsou samozřejmě vejcovody, nýbrž chámovody.

Sérii cviků lze dále použít jako podpůrnou v rámci přípravy na otěhotnění. A nejen to, cviky paní Mojžíšové, kterých je 10 a dva navíc (jak sama uvádí), mají i spoustu dalších blahodárných účinků. Pravidelné cvičení by mělo probíhat po dobu alespoň šesti měsíců, i když pro ženy je celoživotní posilování partií v oblasti pánve doslova a do písmene požehnáním v mnoha oblastech života.

 

Při jakých obtížích může ještě metoda paní Mojžíšové pomoci

Vertebrogenní potíže - cviky přinesou značnou úlevu od bolestí např. u vyhřezlých plotének, Bechtěrevovy choroby, u artrotických nárůstků na páteři, u skoliózy apod.

Skolióza u dětí do 15 let - metoda se s úspěchem kombinuje s dalšími cvičeními

Artróza kyčlí, bolesti kostrče - cvičení napomůže k vytvoření dokonalého svalového aparátu, který ulevuje postiženému od bolestí

Bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, absence orgasmu

Absence menstruačního krvácení u mladých dívek - dle dostupné literatury je metoda úspěšná u více než 60 % cvičících dívek

Nepravidelná či bolestivá menstruace

Malá či špatně vyvinutá děloha

Obrácená poloha dělohy

Některé typy neprůchodnosti vejcovodů

Zlepšení nálezu patologického spermiogramu

Zácpa

Pomočování u žen

Šetrné provádění v těhotenství s jistými úpravami usnadňuje porod

 

Jednotlivé cviky naleznete například ZDE a ZDE nebo také v publikaci Metoda Ludmily Mojžíšové od Olgy Struskové a Jarmily Novotné, ze které jsem také čerpala. Nicméně začínat je vždy dobré pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, ten vás cviky naučí provádět bezchybně. Měl by vás též před začátkem cvičení důkladně vyšetřit, a bude-li potřeba, i napravit. Ideální samozřejmě je, když vás bude odborník sledovat průběžně.