Morálka politiků. Jsou nejvíce na očích. Když se podíváme do historie, bylo pomálu těch slušných a čestných. Mohu namítnout, že žili v zemích monarchistických, nebo dokonce diktátorských. Nyní ale máme demokracii. Připadá mi, že ti nahoře se řídí heslem „Nebát se, krást a lhát.“

Mnozí současní politici nejsou schopni nést osobní odpovědnost za chybná rozhodnutí nebo za prokazatelná pochybení a omyly, které často vedly k osobnímu obohacení nebo k poškození státu.

 

Ryba smrdí od hlavy.

 

Morálka, předurčená chováním politiků, považuje za hrdiny ty, kteří obcházejí zákon nebo se vyhnou odpovědnosti.

Jak si jinak vysvětlit, že premiér – předseda demokratické strany prohlásí, že se spojí třeba s Marťany, jen aby prosadil své pochybné, až nesmyslné požadavky. Těmi Marťany jsou zjevně komunisté a pan premiér se ke spolupráci s nimi veřejně hlásí. Dokonce chce rušit zákony, které byly přijaty jako obrana proti estébákům a vysokým funkcionářům z dob minulých. Lze očekávat, že pokud zvítězí „upřímná“ strana v příštích volbách, budeme mít růžovou vládu, která bude ustavena díky rudým. Díky straně, která je ústavně zakázána a je považována za zločineckou.

Jak si vysvětlit, že ministr zemědělství tiše požehnal prodeji lukrativních státních pozemků lidem z Pozemkového fondu ČR za pár grošů? Prodali si je sami sobě, aby se později obohatili. Na státě. Na lidech.
Padlo pár hlav, ministr odstoupil, ticho po pěšině. Za pár týdnů je objevíme na jiných, dobře nesoucích místech.

Jak si vysvětlit, že poradkyně ministra, který se stal Koniášem českého zdravotnictví, brala úplatky? Dáma odstoupila, ale pan ministr se o ni určitě postará, aby nestrádala. A o jeho čistotě jednání lze diskutovat dlouho.
Jak si vysvětlit, že ministr spravedlnosti zasahuje do práce nezávislých soudců? Choulostivý případ katarského prince, který zneužíval nezletilé dívenky, byl vyřešen. Pan ministr jej poslal zpátky domů, prý si trest odsedí tam.

I když naše soudy jsou také plné bláta. Dělají chybná rozhodnutí, zločinci se klidně prohánějí na svobodě a soudci pláčí nad tím, jak mají mnoho práce. Aby  jim šla lépe od ruky, tak si prosadí 13. a 14. platy.

Ministerstvo vnitra zkritizuje zkorumpovanou policii, která nechá uprchnout již zadrženého podnikatele na Seychely. Odstoupí tedy policejní prezident a obratem dostane výnosnou trafiku.

Páni poslanci jedním dechem sdělí, že ekonomika naší země roste, nicméně se nám zvýšila nezaměstnanost. Je to smutné, že lidé nemají z čeho žít, ale my si přece musíme zvýšit platy a přidat k nim další prebendy a výhody.

 

Učitelé a zdravotníci zase utřou. A tak dále a tak dále.

Lze pokračovat do nekonečna. Kde je morálka, slušnost? Oni by nám měli jít příkladem. Hodí se na ně staré přísloví: „Káží vodu, pijí víno.“

 

A my to tiše trpíme, nadáváme, ale nic proti tomu neděláme. Proč, ptám se?

Reklama