Pokožka miminka vám napoví

Zatímco našim babičkám v minulosti pediatři radili koupat miminka poctivě každý den, dnes už jde o překonaný přístup. Nejčastěji doporučovanou frekvencí koupání je dvakrát až třikrát do týdne. Ne že by se méně dbalo na čistotu, ale odborníci zjistili, že dennodenní koupání je u takto malých dětí zbytečné. Ba co víc, nesvědčí ani jejich pokožce. Zvláště tehdy, používají-li maminky k očistě pravidelně mýdlo. Pleť je pak nadměrně vysoušena a namáhána, což u některých dětí může vést ke kožním problémům, hlavně k ekzému. Když už miminko ekzém trápí, doporučují dermatologové ubrat s koupáním ještě více. Je zcela postačující jen jednou do týdne.

49f1633030fe9-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Ve společnosti se názory na toto téma rozcházejí. U miminka, které nemá problém s pokožkou, se může koupat každý den, ne však v mýdlové lázni (zbytečně vysouší). Pokud nechcete koupat tak často, stačí vykoupat 1x za 2 až 3 dny. Tato varianta se více preferuje,“ potvrzují i pediatři z Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí s tím, že novorozence bychom v každém případě neměli nechávat ve vodě déle než 5 minut.

Pokud zvolíte nižší frekvenci koupelí, neznamená to, že byste měli na dennodenní očistu rezignovat úplně! V rizikových partiích, kde nejvíce hrozí opruzeniny, nesmíte ponechat nic náhodě. Pozorně prohlédněte a otřete navlhčenou žínkou nejen intimní partie, ale také záhyby na krku, za oušky, v podpaží, podkolení nebo tříslech. Všude tam se shromažďují odumřelé částečky kůže s výměšky potních a mazových žláz, rozkládají se a svědčí různým mikroorganismům, které vedou až k zarudlým, bolestivým ložiskům.

Stejně ožehavou otázkou pak bývá, zda při koupeli používat sprchový gel, olejíček do vody, nebo jen čistou vodu. Odpovědí i tentokrát je, že opět záleží na konkrétním miminku, jak citlivou má pokožku a jak kosmetiku toleruje. „Není zapotřebí ani chybou u miminka, které má zdravou pokožku, koupat pouze za pomocí čisté vody,“ uvádí pediatři.

Pokud už kosmetiku používáte a miminko s ní nemá problém, zbytečně ji neměňte.

Koupel není jen o očistě

Často se zapomíná na to, že koupel není jen očistnou procedurou. Ve většině případů svědčí také psychice miminka. „Koupání dítěte od narození v dobrých podmínkách nemá zdaleka pouze hygienický význam. Probíhá-li ve správných podmínkách, správným způsobem, hravou, citlivou a nenásilnou formou, za doprovodu písniček a básniček, pak je nejenom jednou z nejoblíbenějších a nejpříjemnějších, ale hlavně nejužitečnějších aktivit rodičů s dětmi,“ upozorňuje Eva Kiedroňová, autorka unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem a také zakladatelka kojeneckého plavání u nás i na Slovensku. A připomíná, že kvalitní koupání v dobrých podmínkách má velký význam také z hlediska otužování a stimulace aktivního pohybu dítěte.

„V nahotě a ve vodě se malému kojenci vykonává jakýkoliv pohyb daleko snadněji než v oblečení a mimo vodu. Díky této zvýšené aktivitě je dítě tak příjemně fyzicky unavené a psychicky uspokojené, že jeho noční spánek je pak klidnější a vydatnější. Vlivem zvýšené aktivity dolních končetin dochází navíc k podpoření střevní peristaltiky a následně ke snadnějšímu odcházení střevních plynů. Tyto děti pak netrpí tolik bolestmi bříška. Jsou spokojené, lépe jí i spí,“ vyjmenovává další benefity. A jedním dechem i podotýká, že preventivní otírání k opruzeninám náchylných míst mokrou žínkou, suchými nebo vlhčenými ubrousky je podstatně agresivnější než pravidelná, ale šetrná koupel dítěte s použitím stále stejné vhodné dětské kosmetiky.

Zdroj informací: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, Eva Kiedroňová