Tak jako k vánočním svátkům patří běžně kapr, turisté (a nejen oni) si je neumějí představit bez procházky či výletu. Štědrý den i Boží hod vánoční si do sytosti užívají, ale na Štěpána už vyrážejí do přírody. Podívejte se, co Klub českých turistů pro vás připravil.

 

Z mnoha akcí nabízíme třeba Štěpánský pochod na Kopnou u Zlína. Podle počasí se půjde pěšky nebo na běžkách. Na výběr jsou dvě trasy – ta kratší, devítikilometrová, začíná v rozmezí 8h40 a  10h10 z konečné zlínského autobusu č. 36 ve Velikové. Delší, dvacetikilometrová, má začátek na stanici MHD Zlín – Příluky mezi půl osmou a půl devátou. V cíli dostanou všichni diplom, čaj a kdo bude chtít, může se zahřát i zabijačkovou polévkou.

 

 

Zítra se také dá vyjít, případně i vyjet na běžkách na akci Vánoční Prosíčka. Už po třiatřicáté se vždy na Štěpána vydávají turisté z Poličky ve svitavském okrese na vrchol zalesněného kopce Prosíčky, jihozápadně od města. Letos začínají v půl deváté od poličského gymnázia. Cesta na vrchol je dlouhá 16 kilometrů, další tři jsou to pak dolů do Jimramova, kde výlet končí. Kopec Prosíčka, na jehož nejvyšším bodě stojí kříž, se jmenuje podle toho, že tam lidé odedávna chodívali prosit Boha o pomoc nebo za odpuštění. Jestli zítra někdo použije výlet ke stejnému účelu, je čistě na něm.  

 

K vánočním svátkům patří bezpochyby jesličky. Kdo si chce prohlédnout ty ve Vranově, vyjde si třeba na Štěpánský pochod za jesličkami do Vranova. Zájemci mají sraz v kulturním středisku Sýpka v Kytnerově ulici v Brně – Medlánkách mezi 9. a 12. hodinou. Podle počasí, nálady a fyzické zdatnosti si každý může vybrat trasy dlouhé 15, 18 nebo 25 kilometrů. Všichni půjdou z Medlánek přes Českou a Babí Lom do Vranova, kdo chce, může pokračovat do Útěchova nebo až do Mokré Hory. Všechny cíle jsou v dosahu městské hromadné dopravy. Odměny, které obvykle turisté dostávají v cíli, dostanou v tomto případě už na startu. Diplomy, razítka, odznaky, keramické suvenýry, i něco vánočního cukroví.

A ještě jedna specialita zdobí tento pochod – na startu si všichni můžou připít Medlštokem. Co se za tím názvem skrývá, to ovšem pořadatelé předem odmítají vyzradit. Kdo to chce vědět, má prý přijít na zítřejší pochod.

 

Ať vám tedy ta medlánecká rarita chutná, na romantických procházkách vaše dušička pookřeje a Zdrávi došli!

 

Totéž vám přejeme celá redakce i pochodníci z Klubu českých turistů.

 

P.S.

Pokud zde nenacházíte tip z okolí vašeho bydliště, neváhejte mrknout na stránky www.klubturistu.cz

Reklama