Bez komerčního cestovního pojištění vyjíždí podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny do zahraničí 14 % Čechů. Počet hlášených škod z ciziny přitom neustále roste, stejně jako jejich cena. Nejvíc pojistných událostí hlásí klienti z Egypta, Řecka a Turecka. V Egyptě je dokonce dvakrát více škod než v ostatních destinacích.

Během tří letních měsíců nahlásí klienti 55 % všech pojistných událostí. Nejčastější diagnózy zůstávají stejné jako v předchozích letech: gastroenteritida, záněty uší a očí, kožní problémy a sluneční alergie. „Škody jsou od konce roku 2013 vlivem slabší koruny dražší, například 

travel

operace slepého střeva ve Španělsku vyjde letos na 143.000 Kč, což je o 13.000 víc než vloni,“ říká ředitel správy pojištění ERV Evropské Štěpán Landík: „Zvyšuje se i procento repatriací, tedy návratů do vlasti.“

Lidé častěji ruší zájezdy

Počet celkových škod vzrostl u ERV Evropské meziročně o 3 %. Významně také roste podíl škod ze storna zájezdů, lidé si totiž storno pojišťují častěji, protože své dovolené nakupují dříve. „Podíl škod ze storna už téměř dohání medicínské škody. Zatímco v roce 2012 činila storna 34 % z objemu vyplacených škod, za rok 2013 to bylo už 45 %. A zvyšuje se i objem škod z pojištění storna, ten meziročně stoupl o 16 %,“ upřesňuje Štěpán Landík.

Zajímavé také je, že roste počet zpožděných zavazadel, počet zcela ztracených zavazadel naopak klesá.

Odškodnění za zkaženou dovolenou

Odpovědnost za zkaženou dovolenou řeší nový občanský zákoník. Není to ale nic nového. ERV Evropská pojišťovna zavedla Kodex kvality (ITQ kodex), který pomáhá řešit zkaženou dovolenou na český trh už před pěti lety. Dnes se k němu hlásí 15 významným cestovních kanceláří – například CK Fischer, Blue Style nebo ESO Travel. Využívá ho na 450 tisíc klientů, tedy každý třetí Čech, který jede do zahraničí. Kodex jasně říká, na kolik peněz máte nárok v případě, že cestovka nesplní některé z poskytovaných nebo prokazatelně slibovaných služeb. „Reklamace se nejčastěji týkají kvality služeb spojených s ubytováním a stravováním,“ upřesňuje ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již poosmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.

Problémy turistů v nejčastěji navštěvovaných destinacích

EGYPT tradiční jsou tu zažívací potíže, a to především kvůli kvalitě pitné vody. Poměrně časté jsou vzhledem k velkému vedru i sluneční úpaly. „Nedoporučujeme turistům, aby si kupovali na pláži léky na Faraonovu nemoc, protože nefungují. Velký pozor je třeba dát na hotelové lékaře, jsou to často jen medici napojení na konkrétní lékařské zařízení a patří do tzv. „lékařské mafie“,“ varuje ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík. Nadměrné přeléčování je totiž v Egyptě hlavním zdrojem příjmů řady zdravotnických zařízení. Podle ERV pojišťovny je vždy lepší obrátit se na asistenční službu, která zajistí ošetření prověřeným lékařem. Jedním z nejoblíbenějších sportů je v Egyptě potápění. Lékaři doporučují minimálně 24 hodin před potápěním nepít alkohol, mohl by totiž způsobit problémy při vynoření.

A pozor je třeba si dávat i při cestování. V autobusech je lepší se vzhledem ke stylu jízdy řidičů poutat. Taxíkem se vyplatí cestovat jen ve více lidech a předem si dohodnout fixní sazbu.

V ŘECKU mají turisti problémy s dýchacími cestami. Souvisí to s klimatizací a výraznými a opakovanými změnami teplot. Za záněty očí a uší může infikovaná voda v bazénech. „Vlivem ekonomické krize v Řecku výrazně zdražila lékařská péče. Řekové totiž vidí turisty a pojišťovny jako snadný zdroj příjmů,“ upozorňuje Štěpán Landík.

V TURECKU jsou nejčastějším důvodem návštěvy lékaře střevní potíže a virózy. Lékařská péče je tu kvalitní a poměrně drahá. „Nepříjemné je, že kliniky v turistických oblastech zkupuje jeden subjekt. Těžko se hledají alternativy kvalitní péče a dochází k jejímu zdražování,“ říká Štěpán Landík z ERV Evropské.

Při cestě do CHORVATSKA lidé podceňují dlouhou cestu, řada jich jezdí na noc a únava je pak příčinou dopravních nehod. Během cesty lidé také nedodržují pitný režim. Častá jsou zranění o mořské ježky. „Nově zaznamenáváme více úrazů v chorvatských horách, kam se turisté vypravují, aniž by měli potřebnou výbavu,“ říká ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík a poukazuje také na velké rozdíly v úrovni zdravotní péče v různých částech země.

ŠPANĚLSKO je rájem zlodějů. Pozor je třeba dávat také na medúzy a vodní skútry, které už stály zdraví nejednoho plavce.

V BULHARSKU si Češi nejčastěji stěžují na  zažívací potíže a sluneční alergie. Důležité je vyhýbat se jídlu na ulici. Problémy mohou být i s hygienou ve starších hotelech z dob socialismu. I tady je třeba dát si pozor na neprověřené nemocnice a řešit vše s asistenční službou.

ERV Evropská pojišťovna rozhodně nedoporučuje turistům, aby se spoléhali na cestovní pojištění u bankovní karty nebo dokonce na evropský průkaz zdravotní pojišťovny. Lidé pak musí obvykle platit vysokou spoluúčast, repatriace a asistenční služby v tomto pojištění zahrnuté vůbec nebývají. Také je potřeba si pohlídat dostatečně vysoké limity pro léčebné výlohy i škodu způsobené třetím osobám.

ERV

Reklama