Je tu Růžový říjen, ale jeho téma už tak růžové není. Povězte nám, o jaký projekt jde a proč vznikl.
Kampaň Růžový říjen, ve světě známá jako Pink October, se každoročně v průběhu měsíce října zaměřuje na zlepšování povědomí o rakovině prsu. Vzhledem k tomu, že osvěta ohledně prevence civilizačních onemocnění je základním cílem Loono, rozhodli jsme se do kampaně opět zapojit i my.

Spustili jsme stránky s informacemi o prevenci rakoviny prsu, na kterých lidé najdou odpovědi na nejčastější otázky, které se rakoviny prsu týkají. K šíření osvěty využíváme také sociální sítě. Zaměřili jsme se rovněž na tématiku mutace BRCA 1, 2 genů, které výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníku. Toto riziko je, bohužel, celoživotní, nejvyšší mezi 30 a 50 lety. O mutacích BRCA genů otevřeně promluvila například herečka Angelina Jolie. Tváří naší kampaně je Anna-Maria Jiravová, členka týmu Loono, která je nosičkou pozitivní mutace BRCA 2.

obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kolika českých žen se rakovina prsu týká? 
Rakovina prsu je druhou nejčastější rakovinou u žen - ročně jich onemocní 7 000. Téměř třetina z nich bohužel toto onemocnění nepřežije. Nejčastěji se vyskytne po 55. roce věku.

Jak to mají Češky s prevencí? Docházejí poctivě na vyšetření?
Mnoha případům úmrtí kvůli rakovině prsu by se dalo předejít prevencí. Přesto na preventivní mamografické kontroly chodí pouze 60 % žen. A to i přes adresné zvaní ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR. Ženy se stále mamografu bojí, věří mýtům, že způsobuje rakovinu, nebo to zkrátka nepovažují za důležité.

V tomto směru by mohla pomoci také vaše nová aplikace Preventivka. Přiblížíte nám ji?
Pomáhá s hlídáním termínů preventivních kontrol. Ukáže, na jaké preventivní prohlídky by měl uživatel chodit a pohlídá jejich termíny. Dotyčný si může přidat i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, třeba na dentální hygieně. Dále připomene samovyšetření prsů, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Vyhledá specialisty v okolí uživatele a nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných onemocnění na jednom místě. Aplikaci si mohou stáhnout všichni zcela zdarma, a to jak na mobilech s Androidem, tak na zařízeních s iOS.

Pacientky, u nichž se rakovina prsu odhalí včas, mají asi větší šanci na uzdravení, je to tak?
Ano, většinou ano. Záleží samozřejmě i na typu a agresivitě nádorů. Obecně vzato však ano, mají také větší šanci dostat i modernější a rozsáhlejší terapii. Proto je důležité vedle screeningových kontrol provádět také 1x měsíčně samovyšetření prsů. A v případě, kdy žena nahmatá bulku nebo cokoliv neobvyklého, měla by kontaktovat svého gynekologa.

Pojišťovnou hrazené vyšetření mají ženy až od 45. roku věku. Mladších žen se riziko rakoviny prsu netýká?
Bohužel se rakovina prsu týká i mnohem mladších žen. Každý rok onemocní 150 pacientek mladších 30 let. Příkladem může být například ambasadorka zmíněné aplikace Preventivka Anna Julie Slováčková, ale zdaleka není sama. My proto do nezbytné prevence rakoviny prsu zařazujeme do 45. roku života také jednou za 2 až 3 roky ultrazvukové vyšetření, na které obvykle zdravotní pojišťovna přispívá. Ultrazvuk prsů stojí mezi 600 a 800 Kč, což za vědomí, že jsem v pořádku, jistě stojí.
6350fd55a85dfobrazek.jpg
Foto: Se souhlasem MUDr. Kateřiny Šédové

Takže co všechno by měla žena pro prevenci rakoviny prsu udělat?
Abych to shrnula, tak do 45 let ultrazvukové vyšetření a od 45 let pak mamograf v rámci celonárodního screeningu. Kromě toho by se měla každá žena pravidelně samovyšetřovat, a to jednou měsíčně. Nejlepší je to 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemá, může si vybrat jakýkoliv den v měsíci. Pokud žena při samovyšetření objeví cokoliv podezřelého, měla by neprodleně kontaktovat svého gynekologa. Nemusí se jednat hned o rakovinu, ale je zapotřebí nález prověřit.

Zároveň je nutné předcházet rakovině prsu jako takové, tedy dodržovat zásady primární prevence. Člověk by si měl udržovat stálou ideální hmotnost a vyhýbat se obezitě. Tuk v těle je zdrojem estrogenu, jehož nadměrné působení riziko vzniku karcinomu prsu zvyšuje. Neměli bychom kouřit ani pít alkohol. Základem je dodržování správné životosprávy - pestrý jídelníček a dostatek pohybu.

Ke vzniku rakoviny ale bohužel přispívají i faktory, které ovlivnit nemůžeme, jako jsou genetika nebo hormonální vlivy - brzký začátek menstruace nebo pozdní menopauza. Čím více menstruačních cyklů žena prodělá, tím více je vystavena působení estrogenu. Riziko se také zvyšuje po 50. roce života. Ke snížení rizika naopak přispívá těhotenství a kojení.

Stále častěji se řeší takzvané BRCA geny, jejichž nositelky mají vyšší riziko rakoviny prsu i vaječníků. I vy jste už tuto problematiku zmínila. Jak to o sobě ženy mohou zjistit? A pro koho je takové vyšetření vhodné?
Mutace BRCA genů se dají zjistit prostřednictví genetického testování. Na to vás gynekolog pošle, pokud máte zvýšený výskyt onkologických onemocnění v rodině nebo pokud vám byla diagnostikována rakoviny prsu nebo vaječníku.

Z osobní anamnézy je důvodem k testování hlavně věk pod 45 let v době diagnózy karcinomu prsu, jeho výskyt v obou prsech nebo rozvoj karcinomu prsu u muže. V rodinné anamnéze jde o výskyt karcinomu prsu u 3 a více příbuzných jakéhokoliv věku nebo u 2 příbuzných, z nichž alespoň jeden měl diagnostikován karcinom před 50. rokem věku. Dalším důvodem je pak opět výskyt karcinomu prsu u muže v rodině nebo podezřelé kombinace karcinomů.

6350f5cfdb17cobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Co genetické testování obnáší?
Z pohledu pacienta je genetické testování v podstatě pouze odběr krve. Většina procesu pak probíhá v laboratoři. Na výsledky se obvykle čeká 4 až 12 týdnů. Pokud je výsledek genetického testování pozitivní, je obvykle doporučeno sledování v jednom z Komplexních onkologických center, které zajišťuje systém pečlivého sledování. To má za cíl odhalit případný nádor včas. Zahrnuje to od 25 let jednou za půl roku zobrazovací metodu. Střídá se magnetická rezonance a ultrazvuk. Ve 30 letech se přidá jednou za 2 roky mamograf. Jednou za půl roku pak také gynekologická prohlídka s ultrazvukem.

Nositelům BRCA mutace se nabízí také preventivní operace. Jednak se jedná o preventivní odstranění prsní žlázy s navazující rekonstrukcí prsu, které se provádí již v mladém věku, jelikož riziko rakoviny prsu vzrůstá brzy. Druhou preventivní operací je odstranění vaječníků a vejcovodů. To se provádí ve vyšším věku, jelikož riziko rakoviny vaječníků stoupá později, proto je možnost počkat, aby mohla mít žena děti. Preventivní operační zákroky jsou zatím jediným způsobem, jak vzniku nádorů těchto orgánů předcházet. Riziko rozvoje nádoru neklesá na úplnou nulu, ale je po zákrocích mnohem menší.

Tohle všechno jsou informace, které je potřeba k ženám dostat. V šíření osvěty vám asi hodně pomáhají i partneři projektu. Upozornění na důležitost prevence jsem viděla třeba na cereáliích Nestlé Fitness.
V rámci Růžového října nás podpořilo více než 30 partnerů, kterým jsme neskutečně vděční. Finanční příspěvek jsme obdrželi například od vámi zmiňované společnosti Nestlé Fitness, která navíc v rámci kampaně polepila své výrobky nálepkou vybízející k pravidelnému samovyšetření a s odkazem na náš web. Podpořili nás třeba i Oktagon MMA, Kaufland, Intimissimi, kteří prodávají růžové produkty, šíří osvětu na sítích a zvyšují náš dosah. Všem moc děkujeme, že podporují naši misi.

Podpořit boj s rakovinou prsu mohou i jednotlivci. Jak a na co jejich finanční podpora půjde?
V rámci kampaně chceme nejen podpořit povědomí o prevenci rakoviny prsu, ale také vysbírat prostředky na šíření osvěty o prevenci onkologických onemocnění v příštím roce. Proto jsme spustili sbírku na Donio.cz. Vybrané finance využijeme k dalšímu šíření osvěty o prevenci onkologických onemocnění v rámci kampaně #prsakoule. Uspořádáme workshopy a online webináře pro školy a komunitní centra, rozšíříme povědomí o testování na genetické mutace, věnujeme celou sekci mobilní aplikace Preventivka právě rakovině prsu, nahrajeme další podcasty, připravíme nové příspěvky na sociální sítě a mnoho dalšího.

Co byste vzkázala všem ženám? 
Aby dávaly pozor na své zdraví, chodily na preventivní prohlídky, kromě těch týkajících se prsu také k zubaři, praktickému lékaři a gynekologovi, a aby pravidelně prováděly samovyšetření. Neignorujte varovné signály a všechny podezřelé zdravotní změny proberte se svým gynekologem či praktickým lékařem. Zdraví máte jen jedno a je potřeba za něj převzít zodpovědnost. Za vás to totiž nikdo jiný neudělá. Výrazně vám v tom může ale pomoci naše mobilní aplikace Preventivka, tak neváhejte a stáhněte si ji!

Zdroj informací: MUDr. Kateřina Šédová - Loono

Čtěte také: