Dovolená je symbolem relaxace, zábavy a nabírání nových sil po každodenním pracovním vytížení. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK má však každý druhý Čech dovolenou spojenou nejenom s příjemně prožitými chvílemi, ale i s obavami o své zdraví. Co se zdá doma jako menší zdravotní problém, může se stát v cizině velmi nepříjemnou komplikací. Dle ankety Ženy-in potřeboval během dovolené lékařské ošetření pro sebe nebo svého blízkého každý pátý Čech. Jakékoliv ošetření v zahraničí může značně usnadnit Elektronická zdravotní knížka, která představuje důležitý zdroj zdravotních informací pro tamní lékaře či zdravotnické pracovníky. Sdílení zdravotní dokumentace pacienta v rámci Evropské unie (například pomocí EZK) by využila dle uvedené ankety naprostá většina respondentů (87 %).

Obavy ze zdravotních problémů za hranicemi České republiky řeší přibližně polovina lidí cestovním pojištěním. Přestože má člověk pojištění, neznamená to, že se nemůže dostat v zahraničí do úzkých. Například více než čtvrtina ze 1400 respondentů v anketě Žena-in.cz neměla přehled o očkováních, která podstoupili kvůli cestování, ani o době jejich expirace. Problémem může být také jazyková bariéra mezi pacientem a lékařem. Ne každý si navíc pamatuje přesný název léků, které užívá.

Velkou pomocí při řešení podobných starostí může být, nejenom v zahraničí, Elektronická zdravotní knížka (EZK). Ta totiž obsahuje důležitá zdravotní data o pacientovi, která jsou přístupná přes internet z jakéhokoliv místa na světě 24 hodin denně. EZK také pacientovi značně usnadňuje komunikaci s lékařem. „Všechny diagnózy a medikace jsou v EZK zapisovány v mezinárodně uznávaných kódech nebo latině. K dispozici je i anglická mutace jednotlivých záznamů, proto i lékaři v zahraničí mnohem lépe a rychleji porozumí pacientovu zdravotnímu stavu a mohou tak správně stanovit diagnózu,“ vysvětluje Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

V Elektronické zdravotní knížce jsou zapsány veškeré důležité zdravotní informace o pacientovi počínaje typem krevní skupiny, druhem alergie nebo přehledem absolvovaných očkování až po aktuální anamnézu. Výhody EZK při ošetření v zahraničí potvrzuje i náš nejlepší handicapovaný sportovec, paralympijský cyklista Jiří Ježek: „Při svých startech v zahraničí jsem samozřejmě již několikrát musel vyhledat lékařské ošetření. Ať to byly vážnější úrazy při závodech či jen nepříjemná onemocnění na tréninkových pobytech, vždy byla Elektronická zdravotní knížka výhodou. Především pro samotného lékaře, který se o mne na místě staral a mohl tak nasadit ideální léčbu. Jako pacient nemusím pátrat v paměti, co mi kdy kdo předepsal a jak mě léčil, v Elektronické zdravotní knížce mám vše přesně zapsáno. Myslím, že EZK by měla být na cestách stejnou samozřejmostí jako odpovídající zdravotní pojištění. A to nejen pro sportovce. Všichni víme, že úraz či nemoc může bohužel potkat každého kdekoli. Tak proč nebýt alespoň trochu připravený?“

Aktuálně využívá výhod služby Elektronické zdravotní knížky více než 1 900 000 uživatelů. Zřízení i vedení EZK je k dispozici exklusivně pro pojištěnce VZP ČR, a to zcela zdarma.

Více na www.izip.cz

Reklama