Před nedávnem rozpoutal diskuzi na téma eutanazie případ ochrnutého australského sportovce Christiana Rossitera, který vyhrál soudní spor, v němž se dožadoval odchodu na onen svět. To se mu nakonec podařilo před dvěma týdny. Více o tomto případu si můžete přečíst ZDE.

Co na eutanázii říkají Češi? Podle výzkumu, který pro MF DNES provedla agentura Median, je v Česku ukončení života prostřednictvím eutanázie přijatelné pro každého druhého člověka.

Podpora eutanázie je nejvyšší u lidí s vysokoškolským vzděláním. Podle Luďka Rambouska z agentury Median jsou patrné i rozdíly mezi jednotlivými regiony - eutanázie je přijatelnější pro obyvatele z velkých měst. Vede Praha a přilehlý středočeský kraj s 66 procenty příznivců eutanázie, největší odpor naopak projevila Morava, kde ji podporuje jen 44 procent lidí.

Průzkum rovněž ukázal, že téměř dvě třetiny lidí by uvítaly možnost podepsat prohlášení zvané living will, tedy jakousi závěť, kterou dají lékařům ještě za plného vědomí najevo, v jaké situaci už si nepřejí být oživováni. Návrh na jeho zavedení již leží ve sněmovně, ale podle jeho autora Borise Šťastného z ODS se nejspíše nestihne projednat. Living will by tak po volbách mohla zavést nová sněmovna, neboť jej kromě lidovců podporují všechny parlamentní strany.

A co vy? Jste pro, nebo proti? A proč?

Reklama