mělo by to být naší morální povinností.Myslí si naše čtenářka Svatka. Na co přispívá ona? To už se dočtete v jejím dnešním příspěvku.

Milá redakce, dnes jsem se výjimečně rozhodla přispět svým názorem a postoji k dobročinným sbírkám, jelikož je to téma, které mne zaujalo.

Tříkrálová sbírka je pro mne něco, co považuju za svou morální povinnost od té doby, co jsem poprvé potkala tři krále v metru. Dávám si to paradoxně každý rok k narozeninám jako dáreček, jelikož jsem na Tři krále narozená a považuji to za jakousi symboliku. Jinak musím přiznat, že si pečlivě vybírám, kam a komu přispěju, protože žadatelů je mnoho a nejsem si úplně jistá, zda všichni jsou dostatečně čestní.

Pravidelně kupuju žlutou kytičku v květnu, kdy mám pro změnu svátek a žlutá kytička se prodává většinou v jeho době.Takže další dáreček. A potom chodím symbolicky se svým nejmladším potomkem, dcerou, každý rok o vánocích na procházku na Pražský hrad, kde je u baziliky sv. Jiří pokladnička na pomoc dětem z dětských domovů a kam dáváme náš vánoční dáreček pro ně.

A ještě jedna akce je pro mne již pravidlem a to jsou příspěvky v době adventní, kdy při poslechu 4 adventních koncertů pokaždé něco málo posílám. Myslím si, že je potřeba aspoň takto přispívat na některé dobročinné sbírky a každý by si měl pár svých sbírek najít a pravidelně se podílet na této formě pomoci.

Ale co nemám ráda, jsou speciálně v metru se vyskytující, prodejci drobností, kteří oslovují někdy i nepříjemně každého i několikrát za den.Pokud pravidelně jezdíte ze stejné stanice a každý den tam minimálně dvakrát projdete a skoro pokaždé někdo žádá o příspěvek, je to moc nepříjemné a možná i kontraproduktivní.

Jednou jsem si dělala týden statistiku a vyšlo mi z toho, že kdybych každému žadateli o příspěvek dala 50Kč, což považuju za takové smysluplné minimum, věnovala bych na dobročinnost 500 za týden. Pokud vezmu 30 takových týdnů za rok, je to už 15 000.

Pro někoho možná směšná částka, ale bohužel právě pro ty, kteří by ji dát mohli a nedají. Oni by nic nepocítili a jinde by naprosto nepředstavitelně pomohla. Já se snažím aspoň trochu přispět dle svých možností a tak trochu i proto, abych měla ze sebe lepší pocit. A u těch výše popsaných sbírek ten pocit mám, jelikož jsou to peníze poslané pro ty, kteří v situaci, v  jaké jsou, nejsou vlastní vinou…

Zdravím a přeju hodně štěstí a zdraví do nového roku celé redakci .

Svatka

Milá Svatko, děkujeme za názor na dnešní téma a také přejeme všechno nejlepší do Nového roku

Text nebyl redakčně upraven

Reklama