Také čtenářka Maryene se rozhodla přispět k dnešnímu tématu. Kdyby vše fungovalo tak, jak má, volila by demokracii, ale v našem státě to moc nefunguje...

Hlas pro demokracii poslala čtenářka Maryene. I když k té naší má výhrady.


Hezký den na ženě in u dnešního tématu.

Přiznám se, že nemám srdeční státní zřízení. Asi na každém zřízení je něco dobrého a něco špatného a protože jsou lidé z různých společenských vrstev, každému člověku vyhovuje něco jiného.

Každá malá holčička si přeje být princeznou. Tehdy bych si tedy určitě přála žít v království v čele s monarchou. Už jsem ale vyrostla z dětských střevíčků, dnes bych spíše volila konstituční monarchii. To by byla ale v našem státě utopie, nemáme u nás dědičného monarchu, takže musím vybírat z jiných zřízení. Co zvolit?

Jedině demokracii. Ale tu opravdovou. Takovou, jaká by u nás správně měla být. Vždyť zastupitelská demokracie je taková, kde lid vykonává státní moc prostřednictvím lidem volených zástupců a orgánů (parlamentu, přímo voleného prezidenta). Ale funguje to u nás takhle opravdu?  U nás se neuplatňuje téměř žádný ze základních prvků demokracie včetně transparentnosti. Přesně naopak. Neprůhledné rozhodování, nepřehledné financování, neúčinný veřejný dozor nad státní mocí a použitím jí svěřených prostředků. Takže u nás demokracie je, ale tak nějak naruby. Takže nejsem spokojená téměř s ničím. Je u nás velká nespravedlnost. Pociťuje to nejeden z nás na vlastní kůži. A tak už vůbec neplatí to, co mi rodiče vždycky vtloukali do hlavy, že „ s poctivostí nejdál dojdeš“. Spíš platí to, co nám vždycky říkával náš chemikář ve škole, že „kdo nekrade, okrádá svoji rodinu“ a také, „kdo šetří, má za tři (roky tuberu)“.

Máme sice demokracii, ale naše práva jsou téměř nulová, naše názory nikoho nezajímají a naši politici se zajímají jen o svůj prospěch. Máme sice právo svobodně si zvolit koho chceme, ale horší je, že mezi nabídnutými kandidáty není ani z koho vybírat. Takže nezbývá vždy než zvolit to co se zdá, že nám ublíží nejméně. Máme velmi nespravedlivý stát, který umožnil pár jedincům stát se během pár let multimilionáři a mnoha lidem dostat se na hranici chudoby.

A na závěr něco osobního. Po roce neúspěšného hledání práce jsem se v našem demokratickém státě rozhodla zvolit předčasný důchod. Sama úřednice se podivovala, co to máme za stát, že po čtyřiceti letech poctivé práce jsem bez jediné koruny podpory, zatímco k ní chodí spousta takových, kteří berou státní podpory i bez toho, že kdy pracovali a dokonce mají nárok i na vyšší důchod.

Kdyby se všechno však obrátilo k dobrému, volila bych demokracii.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 26.4.2013: Moje srdeční státní zřízení

  • martanciVyhovuje vám stávající česká demokracie?
  • V jakém státním zřízení byste ráda žila?
  • Proč právě v něm? Obhajte si ho!

Jsem zvědavý na vaše politické názory, milé čtenářky. Zajímají mě ale i utopistické vize. Líbí se vám nějaké státní zřízení, které dnes ve světě máme, anebo byste třeba sáhla po nějakém historickém? Máte vizi státního zřízení, které ještě nikdy vyzkoušené nebylo a bylo by podle vás i ideální? To všechno mi můžete napsat jako příspěvek k dnešnímu tématu, a to nejpozději 26.4.2013 do 15.00 hodin. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání dárku, který se k dnešnímu tématu, myslím, docela hodí. Je jím velké balení Marťánků (www.martanci.cz). A mě tak napadá, jaké asi mají státní zřízení civilizace ve Vesmíru...

  • Příspěvky posílejte na redakční e-mail: Redakce@zena-in.cz
  • Heslo (předmět e-mailu): VYSNENY STAT
Reklama