Čtenářka RosaGloriaDei dělala maturitu podruhé poprvé zamilovaná a zvládla to dobře. Druhou maturitu také zvládla po bojích s jedním učitelem. Díky Vám RosoGlorioDei za příspěvek.

Pěkný den, období kolem maturity pro mě bylo tak krásné, že patří k těm, jejichž detaily si budu zřejmě pamatovat do konce života. Prožívala jsem v té době druhou první lásku (ne, to není překlep J) a měla jsem pocit, že mi patří svět.

Nicméně samotná maturita pro mě byla opravdovou zkouškou dospělosti, přijímačky na gymnázium jsem dělat nemusela, řidičák jsem dostala díky dobré krátkodobé paměti a shodě šťastných okolností, které provázely praktickou část zkoušky, takže to bylo vlastně poprvé, kdy opravdu o něco šlo.

Nikdy jsem nebyla šprt ani propadlík, studovala jsem si tak nějak pro sebe, aby mě to bavilo, čehož jsou výborným příkladem mé známky z biologie – schopný vyučující mi psával na vysvědčení jedničky, od neschopného jsem se ve třeťáku spokojila s trojkou, abych jedničkou u maturitu ukázala (vytáhla jsem si právě látku třetího ročníku), čí to byla vizitka, jestli moje nebo jeho.

Na maturitu jsem se začala připravovat už na začátku čtvrťáku, zvolila si semináře, které mě bavily, a soustředila se na to, abych si prospěch v maturitních předmětech držela mezi jedničkou a dvojkou, což nebyl takový problém, kombinace českého jazyka, angličtiny, biologie a základů společenských věd (psychologie, sociologie, právo, ekonomie, filozofie) mi opravdu seděla. Dá se říci, že jsem si celý poslední ročník neskutečně užívala.

Písemka z češtiny ve mně vyvolala jen lehkou nervozitu, měla jsem obavu, zda si dokážu vybrat správné téma, jinak to byla spíš formalita. Že ne pro každého, jsem zjistila až po mnoha letech, když se mi nová kolegyně v práci přiznala, že za slohovku dostala čtyřku J.

Svatý týden jsem si o maličko prodloužila „nemocí“, tenkrát byl krásný květen, já si rozložila učení na balkóně a chytala bronz. A vždy jsem u toho usnula. Nevadilo, stejně jsem sova, které to nejlépe myslí v noci, to mám po taťkovi. O svatém týdnu „přituhlo“, ale mě bylo stejně pořád nějak hezky, každé ráno na mě čekala před domem kytka a křídou vyvedený nápis „miluji Tě…“, kdo by si připouštěl stres?

Ani já si ho nepřipouštěla, až do nedělního odpoledne, kdy mě naši vzali provětrat do lesa. Potkala jsem spolužačku z vedlejší třídy, šprtku, která mě svým prohlášením, že je stoprocentně připravená, pořádně rozhodila. Večer to na mě přišlo, vlezla jsem k rodičům do postele a hystericky brečela, že nic neumím a že tam nepůjdu, protože bych tu ostudu nepřežila. Uklidnilo mě až taťkovo: „Tak tam nechoď a spi už….“

V pondělí jsem do školy samozřejmě šla, zahajovalo se, v úterý 31. května 1994 jsem se dostavila podruhé, to už jsem maturovala. Třídní nás přivítala čokoládou a šlo se na věc. V každém předmětu bylo z pětadvaceti cca 5 otázek, které jsem neuměla téměř vůbec, 5, které jsem uměla dokonale, a zbytek byl něco mezi tím. Do tohoto středu jsem se ve všech čtyřech předmětech strefila.

Dodneška si pamatuji všechny otázky, které jsem si vytáhla, dodneška vím, kde jsem byla silná v kramflecích a kde mi pomohl fakt, že jsem se už na potítku přiznala ke svým slabým místům. Zkoušející nás znali celé čtyři roky, věděli, co od nás mohou čekat, a myslím, že podle toho i maturity celé naší třídy dopadly. Svou roli jistě sehrála náhoda i nervozita, ale troufám si tvrdit, že konečné známky nebyly jen ohodnocením těch „pár minut“, co trvaly samotné maturity, že byly objektivním zhodnocením celého našeho čtyřletého studia.

O druhé maturitě, kterou jsem skládala o dva roky později na ekonomce (obor Informatika a výpočetní technika v ekonomice), však již toto říci nemohu.

Studium se skládalo jen z odborných předmětů, jedním z nich bylo „Zpracování dat“. Nejen s tímto předmětem, ale i s jeho vyučujícím, jsem doslova válčila. Bylo by to na delší povídání, stručně řečeno - pro něj bylo zbytečné nás cokoliv učit, protože „kluci“ to všechno dávno znali, a „holkám“ rozsah mozkoven nikdy nedovolí to pochopit.

Naše vztahy se vyostřily v pololetí před maturitou, kdy mi chtěl dát na vysvědčení čtyřku. Ne, že by mi na známkách nějak moc záleželo, ale čtyřku jsem nikdy neměla, takže jsem s tím nehodlala na konci svých středoškolských studií začínat. Navíc jsem byla přesvědčená, že i když tento předmět (bohužel na maturitu povinný) nezvládám levou zadní, zase tak špatná, abych málem propadala, v něm nejsem.

Tak jsem si s ředitelem školy, který nás učil právo, domluvila komisionální přezkoušení J K němu nakonec nedošlo, učitel mě v přítomnosti ředitele přezkoušel z učiva za celý půlrok, na vysvědčení mi dal trojku a válečná sekera byla v danou chvíli zakopána.

Dodneška si z druhé maturity pamatuji jediné -  na úsměv a komentář, který onen vyučující vypustil z pusy, když jsem si u zkoušky vytáhla otázku z učiva, které se týkalo inkriminovaného období:)

Sebekriticky uznávám, že tenkrát ta jednička na maturitním vysvědčení objektivní rozhodně nebyla.

RosaGloriaDei
Text nebyl redakčně upraven


Téma dne: Maturita

  • Má mít maturitu každý/á
  • Má být opravdu lehká?
  • Jak jste prožívala svoji maturitu a co jste před/při/po ní zažila?
  • Jak prožíváte maturitu svých dětí a vnoučat?
  • Co pro vás maturita a lidi, co ji mají, znamenají?

Na vaše příspěvky se těším od teď až do cca 15. hodiny na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A kolem 16. hodiny jednu z vás, která mne nejvíce zaujme svým příspěvkem,  odměním . Čím? Nechte se překvapit!

Reklama