Heterochromie zkráceně znamená různobarevnost. Vzniká u zvířat a lidí, kteří mají buď nedostatek nebo naopak přebytek pigmentu melanin. To může být vrozené, nebo způsobené nemocí či zraněním či může být vznik zapříčiněný geneticky. Heterochromie je vzácná a vyskytuje se přibližně u dvou procent populace. Nejčastěji se projevuje různě zbarvenou duhovkou, jinak barevným pramínkem vlasů či zbarvením kůže. Například známá herečka Mila Kunis se pyšní jedním okem zeleným a druhým modrým. Stejně tak Kate Bosworth má každé oko jiné. Jde o unikát a velmi jedinečný znak. Hetechromie většinou není nijak nebezpečná a dělí se na částečnou a úplnou. 

6489d0cebe51ablobid0.png
Foto: Shutterstock

Každé oko jinak barevné není považováno za vadu na kráse, naopak. Ve velmi výjimečných případech, pokud se heterochromie objeví během života, může značit zdravotní problém, například Horneův syndrom. Jde o poškození nervů, které spojují mozek a oko. Dalším příznakem tohoto syndromu jsou trvale malé zorničky a pokleslá víčka. Může se také jednat o neuroblastom, což je forma rakoviny, která postihuje zejména novorozence a malé děti. Jiné zbarvení může být příznakem cukrovky a způsobovat ho stav po operaci, některé oční kapky nebo poranění očí.

Všimli jste si, že se vám náhled změnila barva celého nebo část oka, respektive duhovky? Objednejte se k lékaři, abyste si byli jisti, že to neznamená nic škodlivého pro vaše tělo. Pokud se potvrdí, že ne a vám zbarvení vadí, dá se to korigovat kontaktními čočkami, které si ale nekupujte sami, naopak se poraďte s lékařem či oftalmotologem v optice. 

Jestli máte vrozenou heterochromii či se vám v životě objevila, vnímejte to jako vaší přednost, protože je velmi pravděpodobné, že nikdy nepotkáte člověka s tím stejným. Dávejte to na odiv a využijte toho, že jste jiní. Podpořte to třeba vhodným líčením a nesnažte se to skrývat. Většina lidí vám oči bude obdivovat a chtít taky takové.

Co se týče zvířat, u nich se tento jev objevuje častěji, nejvíce u koní, psů a koček. Buď se s ním narodí, nebo se opět objeví během života. Vždy jsou veškeré změny v barevnosti třeba konzultovat s veterinářem, stejně jako u lidí s očním lékařem. Podle studie je heterochromie častější u žen než u mužů.

Zdroj: Wikipedia, Rehabilitace, aao, Webmd, allaboutvision, studie

Čtěte také:

Reklama