Konečně je zase zima! Během uplynulých dní napadl sníh i ve městech, což možná někoho nepotěšilo, zato na horách ho všichni uvítali. Zejména milovníci zimních sportů.

skins

Lyžování, snowboarding nebo běžky jsou oblíbené zimní činnosti mnohých českých rodin. Jezdíte i vy rádi na hory? Umí vaše děti lyžovat, nebo se to teprve budou učit? Kdy začít? A co je lepší - když děti učí lyžovat rodiče sami, nebo zaplatí instruktora?

Takové otázky si nejspíš kladou všichni rodiče, jejichž děti dorostou do věku, kdy by mohly začít lyžovat. To bývají obvykle tři až čtyři roky. Ne všechny děti jsou ale už takhle brzy schopné a hlavně ochotné začít, někdy to chtějí spíš jejich rodiče. „Tří a čtyřletých dětí v tomto věku mívám dost, některé jsou šikovné, ale jiné vůbec nespolupracují, hodně záleží na jejich náladě,“ říká lyžařský instruktor Lumír Kostka. Podle něj je ideální věk kolem pěti let, kdy už jsou děti mentálně vyspělejší a chtějí se to samy naučit. „Nakonec se ale naučí lyžovat každé dítě,“ dodává pan instruktor.

Lepší je cizí učitel

To můžu potvrdit z vlastní zkušenosti - obě moje děti dneska lyžují. Začátky byly ale všelijaké a chvílemi jsem si i zoufala, když děti odmítaly stát na lyžích a neposlouchaly nás. Tehdy nám pomohla lyžařská škola, do které jsme obě děti postupně dali. Instruktor měl mnohem větší autoritu než my, učil je hrou. Dětem se líbilo jezdit kolem panáčků a projíždět hradem, a ani si neuvědomovaly, že přitom lyžují. Navíc je instruktor naučil správnou techniku, což bych já sama zcela jistě nedokázala. „Určitě je lepší, když děti učí někdo cizí. My v nadsázce říkáme: náš největší nepřítel je rodič. Ideální je, když nám rodiče dítě dají a odejdou,“ říká Lumír Kostka. I to se nám potvrdilo. Když nás děti neviděly, soustředily se jen na lyžování a nepokřikovaly na nás, že už chtějí skončit. Dali jsme je tam víckrát, protože jedna hodina nemá smysl, to se podle instruktora naučí akorát brzdit.

Je samozřejmě potřeba dodat, že každé dítě je jiné, a nelze tedy uplatňovat nějaká pravidla na všechny stejně. Jako při všem, co se týká dětí, platí i při lyžování: rodiče znají své děti nejlépe a měli by tedy vědět, kdy a jakým způsobem je naučit lyžovat s ohledem na jejich povahu a fyzickou zdatnost. Zásadní poznatek mám jeden - při jakémkoliv učení je nejdůležitější trpělivost a pevné nervy. Tak vzhůru na hory!

O lyžování si můžete přečíst i tady: