Slyšely jste už někdy slovo Sfumato? Nebo splývavé čtení? Je to specifická metodika výuky čtení, ke které nyní existuje nová učebnice autorky PaedDr. Márie Navrátilové. Učebnice nazvaná Živá abeceda aneb písmenka v říši divů byla včera slavnostně pokřtěna.

A pokřtila ji patronka metodiky, herečka Mahulena Bočanová s dcerou Marinou a s hereckou kolegyní Adélou Gondíkovou. „Naše Márinka s touto knížkou poznala úspěch, daří se jí číst i psát. Metoda paní Navrátilové zjednodušuje dětem život, je zábavná a má neuvěřitelné, až zázračné výsledky. Děti, které nečetly, čtou, a které nepsaly, píšou téměř krasopisně. Děti poznávají úspěch a jsou šťastné, tím rozkvete celá rodina. Jsem pyšná, že jsem patronkou metody Sfumato,“ řekla Mahulena Bočanová. Dodala, že s paní Navrátilovou se zná dva roky a je moc ráda, že tuto metodu prosazuje.

kniha

Na křtu nechyběly (zleva) autorka PaedDr. Mária Navrátilová, Mahulena Bočanová a Adéla Gondíková. Dcera Márinka dostala dort v podobě učebnice

Na křtu samozřejmě nechyběla autorka Mária Navrátilová. „Žádné dítě se nesmí diskriminovat, ne všem jde snadno čtení klasickou metodou. Při metodě sfumato® si děti spojují všechny smysly, je to čtení s porozuměním,“ řekla paní Navrátilová.

Co je metoda Sfumato®?

Při používání této metodiky žáci nejdříve poznávají jednotlivá písmena, učí se jim porozumět a postupně i číst a psát. Nejdříve se učí patnáct písmen v následujícím pořadí: O, S, B, U, A, L, M, E, I, P, N, T, K, V, D. Základní řada je prvních pět písmen, pak se přidávají další, takže vznikají dvou, tří a čtyřpísmenková spojení. Navíc se děti od počátku písmena nejen číst, ale taky je dokreslují, sestavují či modelují, což pomáhá k lepšímu zapamatování. Metoda Sfumato® tedy pracuje se zrakem, dechem, hlasem i sluchem, a tím přispívá k čtenářské gramotnosti dětí. Děti čtou plynule, nezadrhávají se a navíc rozumí textu.

abecUčebnice Živá abeceda aneb písmenka v říši divů je obrázková, má hodně ilustrací, nabízí dětem netradiční způsob, jak se naučit číst. Doplňuje ji Příručka pro pedagogy, Pracovní sešit k učebnici Živá abeceda aneb písmenka v říši divů 1, 2, 3 a Písanka 1 až 6.

Živá abeceda je vhodná pro děti od 3 do 8 let, má 180 stran, cena je 190 Kč. Lze ji zakoupit na www.sfumato.cz.

knihaK metodě Sfumato® se vyjádřil největší expert na dyslexii v ČR Prof. PhDr. Zdenek Matějček. „Měl jsem příležitost seznámit se s uvedenou metodou paní PaedDr. Márie Navrátilové. Pokud mohu posoudit, velice sympatický mi je její princip komplexního přístupu k počáteční výuce čtení a její důraz na slabiku a plynulost čtení. Pokládám ji za obohacení současného repertoáru postupů, jež uvádějí dítě do čtenářské gramotnosti.“

abe Autorkou metodiky prvopočátečního čtení Sfumato® - Splývavé čtení® je PaedDr. Mária Navrátilová z Prahy (původem z Liptovského Mikuláše), pedagožka s hudebně-dramatickým zaměřením s dlouholetými zkušenostmi. Na doporučení uznávaného psychologa, profesora Zdeňka Matějčka, aplikovala svou metodu 11 let jako učitelka prvního ročníku ZŠ přímo v praxi, aby ukázala její efektivitu a účinnost. Svou metodiku aplikuje i na děti se specifickými poruchami učení či děti dyslektické více než 35 let.

Další informace:

Psali jsme v našem magazínu:

Reklama