Předškolní věk je doba velkých objevů a nekonečných her. Dítě vám přímo roste před očima. A to jak tělesně, tak duševně. Každá maminka má v těchto relativně bezstarostných letech určitě to nejchytřejší dítě na světě. Jednoho dne ho ale pyšně odvedete do školy a můžete začít postupně zjišťovat, že se změnou náplně dne a s novými povinnostmi můžete u dítěte pozorovat drobnosti, které se předtím nemusely projevit. Váš potomek se při učení málo soustředí, nepamatuje si tak dobře, jak byste si představovala, a proces učení je obtížný.

Nejsložitějším orgánem lidského těla je mozek. Je tvořen miliardou nervových buněk, takzvaných neuronů. Ke své činnosti potřebuje mozek nepřetržitý přísun energie, protože ačkoli představuje pouhá 2 % tělesné hmotnosti, spotřebovává 20 % energetického příjmu. Pro rozvoj a fungování mozku jsou velice důležité živiny, především tuky a vitaminy podporující správný duševní vývoj.

hvezdiciVelkou část mozku – asi 60 % suché hmotnosti – představují tuky, jejichž značnou část tvoří omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Jedna z kyselin této skupiny se nazývá DHA a je základním stavebním kamenem mozku, kde tvoří až 20 % šedé kůry mozkové. Dostatečný příjem DHA je klíčový pro správní růst a vývoj mozku a rozvoj mentálních funkcí dítěte. DHA je esenciální mastná kyselina, tedy látka, kterou lidské tělo neumí vyrobit, a proto ji musí přijímat ve stravě.

Nejbohatším přírodním zdrojem DHA je rybí tuk. Mnozí si možná ještě pamatují na neoblíbenou lžičku rybího tuku každý den. Dnes už tento způsob podávání důležitých živin vyšel z módy. Dostatečný přísun mastné kyseliny DHA zajistíte svým dětem podáváním čerstvých tučných ryb alespoň dvakrát týdně. Je však jen málo rodičů, kterým se toto podaří. Většina dětí jí rybí tuky jen zřídka nebo vůbec. Tedy nerady. Proto je žádoucí hledat náhradní zdroje pro příjem DHA.  

Díky dostatečnému obsahu DHA ve stravě se mozek a nervová soustava mohou snadněji rozvíjet. Především živější děti jsou pak pozornější, lépe se učí a pamatují si. Mastné kyseliny podporují soustředění a je znám jejich příznivý vliv na hyperaktivní děti (jedná se o syndrom ADHD – attention deficit, hyperactivity disorder; volně přeloženo – nedostatek pozornosti, hyperaktivita).

Nedostatečný přísun nenasycených mastných kyselin má na dětský organismus prokazatelně nežádoucí vliv. Dokládá to i řada studií a výzkumů. Příkladem může být studie Nemo z let 2000–2005 provedená mezi dětmi v Austrálii. Děti dostávaly po dobu jednoho roku každý den směs vitaminů, minerálních látek a nenasycených mastných kyselin. Po roce se u nich prokazatelně zlepšila paměť i verbální učení.

Je důležité dbát o správný jídelníček nejen s ohledem na tělesný vývoj dítěte. Ale neméně důležité je zajistit správnou potravu pro mozek a dostatečným množstvím DHA mastné kyseliny významně přispět k dobrému duševnímu vývoji dítěte. 

Domácí učení nemusí být mučení

Ten pocit zná každá maminka. Dítě se vrátí ze školy, v tašce novou várku domácích úkolů a před vámi spousta věcí, které chcete v domácnosti udělat. Ale vy, jako každý den, poctivě sednete s dítětem k úkolům – tedy pokud se mu zrovna chce – a trpíte. To všechno můžete změnit. Je však nutné se zamyslet nad nejlepším způsobem rozvoje mentálních funkcí dítěte.

Dostatečný příjem DHA nenasycené mastné kyseliny podporuje správný růst a vývoj mozku dítěte a působí na rozvoj mentálních funkcí. Podporuje soustředění a paměť, a může tedy ulehčit učení. Navíc pomáhá udržovat psychickou vyrovnanost a zmírňuje výkyvy nálady. A vy pak můžete svého školáka doprovodit do třídy s pocitem dobré včerejší přípravy a těšit se na výsledky, až se vrátí domů.

Náš tip:

Hvězdíci obsahují v želatinové žvýkací tobolce s pomerančovou příchutí zapracovaný rybí olej se standardizovaným obsahem DHA

 Dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, zejména DHA, má prokazatelně pozitivní účinky na růst a vývoj centrální nervové soustavy a na rozvoj mozkových funkcí dítěte, a pomáhá zabezpečovat:

  • příznivou podporu správného růstu a vývoje mozku dítěte
  • příznivé působení na rozvoj mentálních funkcí dítěte
  • podporu soustředění, paměti a procesu učení
  • udržení psychické vyrovnanosti
  • příznivě ovlivnění příznaků souvisejících s hyperaktivitou 

Více na www.hvezdici.cz