Každý den do práce, z práce, děti, úklid doma, vaření. Večer chvíli televize, s manželem si ani nepopovídáme, moc toho nenaspím. Dovolená celkem žádná, ani peněz není moc.
Ze začátku mi ty bolesti nepřipadaly divné, snažila jsem se zvyknout. Pak už to nešlo.
Bála jsem se, co to bude. Až kamarádka mě donutila jít za doktorem. Mluvili jsme spolu, vyšetřil mě, řekl mi, co mám dělat, předepsal prášky při záchvatu. Dohodli jsme se na pravidelných návštěvách.
Někomu by to přišlo zbytečné.
Mně ne, mám téměř pokoj, nejsem tak unavená a hlavně - nebolí mě hlava!
(Jana, 36, pokladní)

Znáte pohádky o včelích medvídcích? Zpívá se tam: "Chvátám, chvátám, nemám chvíli čas. Nesnídám, nesvačím, nestihnu to, nestačím!…" No, tak to jsem já. Šéf chce všechno hned, klient taky. Já chci všechno stačit, ale v poslední době to moc nejde. Nedovedu se soustředit jako dřív. Možná věk, možná taky ty otravné bolesti hlavy. Tupá je bolest, tupý jsem pak já. Doma to taky moc neklape, nevím si s tím rady. Prý doktor to spraví.
Fakt to spravil. Problémy mám pořád, ale mám víc času na jejich řešení. Ten jsem dříve soustředil na hlavu a její bolest. Dneska je to dobrý, jsem klidnější, vyrovnanější, nespěchám… Musím končit, něco mám...
(Jarda, 42, manažer)

Máte obavy z návštěvy lékaře? Myslíte, že to zvládnete sami?
Myslete na sebe a své zdraví. Lékař Vás "neukousne".
Naopak, pomůže Vám, stejně jako oběma výše uvedeným, zbavit se bolesti.

Pamatujte, že každá opakovaná bolest hlavy by se měla vyšetřit!
Co se děje?

Migréna
Pár dní či hodin před migrénou můžete mít určité pocity či stavy, po kterých bude záchvat migrény následovat.
Mohou to být příznaky jako depresivní nálada, či naopak euforie, ospalost, úzkost, podrážděnost, rozmrzelost, chuť na určitý druh potraviny, nebo naopak nechutenství.
Po několika hodinách se dostaví bolesti, nejčastěji jedné poloviny hlavy. Bolest bude nejspíš pulzující (údery kladivem, píchání jehlicemi), nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku. Bolest bude provázet pocit "špatně od žaludku", nezřídka přímo zvracení. Nesnesete světlo (fotofobie) a i jindy tiché zvuky (fonofobie) Vám budou připadat nepříjemné. Bolest trvá od 4 do 72 hodin.
Někdy bolestem předchází tzv. aura (předzvěst). Uvidíte pár minut zrakový vjem v některé části zorného pole. Bude vypadat podobně, jako když se zadíváte do žárovky a potom zavřete oči. Bude se pohybovat v závislosti na pohybu Vašich očí, může se zvětšovat. Oblast se bude lesknout, blikat, vlnit, třpytit. Jde o výpadek zorného pole. Po několika minutách zmizí a současně či v krátké době nastupuje bolest. Po odeznění bolesti se budete cítit vyčerpaní. Většina lidí usíná. Po probuzení asi nebudete mít žádné obtíže, někdy ještě přetrvává mírná tupá bolest několik hodin či dní.

Migréna nebývá závažným onemocněním. Je ale potřeba vyšetřit, zda se o migrénu skutečně jedná.
Navíc i Vy budete šťastni za to, pokud příští záchvat alespoň trochu zmírníte.

Více informací hledejte na www.bolestihlavy.cz