Foto: Shutterstock.com
Děti a zvířata
I přes pravidelné varování záchranářů a hasičů se můžeme každé léto dočíst, jak někteří nezodpovědní rodiče nechali dítě v rozpáleném autě. V domnění, že si „jen“ na chvíli odskočí. Přitom každá minuta v zavřeném autě může být kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času například v prodejně strávili. Následky ponechání dítěte či zvířete v rozpáleném autě mohou být přitom doslova fatální. Už během několika minut může teplota vyšplhat o desítky stupňů. Když je venku 30 °C, ve vašem voze může být do pár minut i dvojnásobek! Na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější. A tak mohou být podmínky v zavřeném vozidle bez nadsázky smrtící. Pokud tedy někam jdete, vždy raději vezměte raději ratolest s sebou. Bohužel ani trochu otevřené okénko nepomůže. Dovnitř se bude dostávat stále teplý vzduch a teplota se bude zvedat. Také psy v autě nenechávejte, raději je zanechejte doma, pokud víte, že se budete pohybovat mimo vůz déle.
Důležitá rada: Pokud se stane, že si zabouchne auto a uvnitř zůstane dítě či zvíře, a nemůžete během několika málo minut sehnat náhradní klíče od auta, radí záchranáři neotálet a ihned zavolat na místo pomoc, a to na kterékoliv tísňové lince. Čas zde hraje klíčovou roli a každá minuta navíc může významně ohrozit dítě či zvíře uvnitř auta. To stejné platí i pro případ, že zpozorujete uzamčené dítě či zvíře uvnitř auta, ponechané bez dozoru. Ani zde bychom neměli váhat a okamžitě vše oznámit na tísňovou linku.
Ale ani zcela obyčejné věci není dobré nechat v horku v zaparkovaném voze. Mohou totiž způsobit zdravotní potíže, požár nebo explodovat.
- Zařízení s bateriemi: Mobily, tablety, foťáky, počítače…Pamatujte, že cokoli s bateriemi nepatří v létě do zaparkovaného vozu a na sluníčko. Nebyli byste jediní, komu rozžhavená baterie explodovala přímo v autě. Stejně to platí i pro elektronické cigarety, což si moc lidí neuvědomuje.
- Zapalovače: Obsahují hořlavou kapalinu nebo plyn, které se na sluníčku mohou zahřát a explodovat.
- Různé spreje: Deodoranty, laky na vlasy a další spreje jsou také rizikové. Natlakované přípravky mohou ve vysokých teplotách snadno explodovat.
- Léky: Pozor také na léky, které převážíte s sebou. Pokud jsou totiž vystaveny vysoké teplotě, jsou nevhodné ke konzumaci, a dokonce představují ohrožení života. V každém příbalové informaci si vždy přečtěte, jaké je maximální teplota pro jejich skladování. Většinou to ale je pokojová teplota, a ne teploty třicet stupňů i mnohem výše.
- Láhev s pitím: Plastové lahve mohou teplem měnit tvar. Pití, které jste nechali na třeba slunci celý den určitě nebude dobré ke konzumaci. Nebezpečná ale může být i obyčejná lahev s vodou, která může na slunci fungovat i jako čočka a může vést k požáru uvnitř auta. Voda se také může ohřát až na 70 °C, a pokud je perlivá, vzroste tlak v lahvi a při otevření víčka vás tekutina může nepříjemně opařit.
- Dioptrické brýle: Určitě je nezapomeňte na palubní desce. Při nevhodném natočení můžou totiž fungovat podobně jako lupa. Paprsek slunce se zesílí a začne propalovat interiér vozu. Ale i další věci, které mohou jakkoli lámat světlo a zintenzivňovat ho, určitě za oknem auta nenechávejte.
- Jídlo: Potraviny se vám ve vysokých teplotách mohou velmi rychle zkazit. Nejen, že si na nich nepochutnáte, ale mohou vám způsobit nepříjemné zažívací potíže.
Zdroj: hzscr.cz, kupi.cz, autozive.cz
Nový komentář