Jelikož skoro 30 let bydlíme v rodinném domku, jsem všema deseti pro domeček. Je pravda, že před tím, než jsme se chtěli nastěhovat, musel dům projít rozsáhlou rekonstrukcí.

V domě (postavený v r. 1908) tehdy fungovala jen tekoucí voda. Topení bylo pouze v kamnech na uhlí a to taky jen v některých místnostech. A dokonce bylo jen suché WC.

S vervou jsme se pustili do přestavby. Po dvou letech byl domeček obyvatelný a připravený k nastěhování nejen nás, ale i čerstvě narozené dcery. V den jejího narození jsme zasadili na zahradě stříbrný smrček. Když jí bylo pět let a blížily se Vánoce, dostal můj manžel geniální nápad. Místo vánočního stromku doma, ozdobíme ten stříbrný na zahradě. A taky ano.

Ráno na Štědrý den zmizel i s ozdobami na zahradu. Odházel okolo smrčku sníh a krásně ho ozdobil. V podvečer jsem dcerku oblékla a řekla jí, že Ježíšek zrovna nadělil venku nějaké dárky, aby je šla hledat. Vyšla na zahradu a s velkým jásotem se vrhla k smrčku, který do tmy zářil.

Od těchto Vánoc jsme (pokud to počasí dovolilo) "nadělovali" pod tímto smrčkem. A když se narodila druhá dcera, také jsme zasadili "její" stromek. Dnes jsou již dospělé, ale vždyv podvečer nadělování se u smrčků scházíme a sdělujeme si svá přání a dojmy.

Pěkný den všem bydlícím ať v bytečku či domečku přeje

Januše.

Krásný zvyk...děkuji Januše za příspěvek.

A jak se bydlí vám? Máte doma také nějakou zvláštnost? Napište: redakce@zena-in.cz
Reklama