Doby, kdy si staří Římané čistili zuby dřívkem namočeným ve vonném roztoku a Číňané do bambusové rukojeti vkládali štětiny divokého kance, jsou dávno pryč. Ani zubní kartáčky s více než pěti tisíci vlákny a moderní stomatologické metody neodvrátí paradox moderní civilizace. Zdravé zuby jsou dnes již spíše výjimkou a zubní kaz, ještě před 300 lety spíše anomálie, trápí stále větší procento populace. Změnilo se složení stravy i její charakter a uspěchaná doba káže trávit před umyvadlem méně a méně času.

Co je horší, s klesající intenzitou péče o chrup klesá i úroveň péče rodičů o chrup svých potomků. Děti, jimž nejsou zásady správného čištění zubů vštěpovány už od kolébky, většinou podceňují péči o zuby po celý život. Bohužel není tak neobvyklé, že stomatolog musí dítěti vytrhat zkažené mléčné zuby, které mají funkci „držiče místa“ pro druhé, stálé zuby. A „druhé“ zuby tak nemusí vždy narůst správně, což je výzva pro ortodontistu a jeho rovnátka. Přitom cesta od zubního kazu k rovnátkům nemusí být tak přímočará. Velmi často tradovaný omyl totiž tvrdí, že mléčné zoubky nejsou důležité, neboť nejsou na trvalo. A co není důležité, to se přece zanedbává…

 

Proto Všeobecná zdravotní pojišťovna letos zaštituje kampaň, zaměřenou na zubní prevenci u dětí s mléčnými zuby, tedy u dětí mezi cca 3 až 8 lety věku. Po zrušení státních programů pro systematickou péči o děti a dorost začátkem devadesátých let přešla odpovědnost za zdraví dětí na rodiče. Proto mezi hlavní hygienické návyky, které se děti od dospělých musí učit, patří i správná  péče o ústní dutinu. „Průzkumy nám ukázaly, že mnoho rodičů si se zubní péčí svých dětí zkrátka neví rady. Naším cílem je proto touto osvětovou akcí rodičům nejen připomenout důležitost prevence v zubní péči vůbec, ale zejména pak ukázat návod, jak se o chrup svých ratolestí starat,“ přibližuje cíle projektu ředitel VZP ČR Pavel Horák. „Ještě před šesti lety navštěvovala pravidelně zubaře více než polovina dětí předškolního věku. Předloni však již jen každý třetí,“ dodává ředitel VZP ČR Pavel Horák. Alarmující podceňování preventivních prohlídek se samozřejmě podepisuje na stavu kazivosti mléčných zubů. „Alespoň jeden kaz má v současnosti téměř polovina předškoláků. A tento trend každým rokem narůstá,“ zdůrazňuje Pavel Horák.

 

Road show podporovaná Všeobecnou zdravotní pojišťovnou letos zavítá do více než sta mateřských a základních škol. Počítá se, že kampaň VZP osloví přibližně dva tisíce dětí, a pojišťovna se chystá do všech 14 krajů České republiky. 

 

 

 

VZP ČR radí: Nepodceňujte prevenci a přijďte k zubaři dříve, než začnou dítě zoubky bolet. První prohlídka je nutná nejpozději v 1. roce života dítěte.

 

Návyk na sladké začíná už v kolébce. Mnohé přípravky umělé kojenecké výživy jsou vyloženě nevhodné, neboť obsahují velké množství cukru. Velmi častým zlozvykem je kojenecká lahvička s oslazenými čaji, sirupy či ovocnými džusy. Mají vysoký obsah cukru a kromě návyku na sladké samozřejmě nejsou pro vývin chrupu tím nejlepším doporučením. I do dnešní doby přežila tradice dudlíku namáčeného do medu, dříve nejčastější příčina kazů na mléčných zubech. Mnoho dětí již během prvních let svého života získá nejen závislost na sladkostech, ale i svůj první zubní kaz. Ten se navíc u mléčných zoubků vytváří mnohem rychleji. Bolestivý zánět a trhání zubu je pak pro dítě velmi stresující. Je také nejčastější příčinou panického strachu ze zubaře v dospělosti a s tím souvisejícího zanedbávání pravidelných kontrol u stomatologa. Výsledkem je chátrání chrupu. Také nevytržený mléčný zub s neléčeným zubním kazem je nebezpečný, zejména pro svou „schopnost“ být zásobníkem bakterií, které velice snadno napadají právě prořezaný zub stálý.

 

VZP ČR radí: Prevence je nejlepší medicína. Dohlížejte na osvojení správných technik při čištění zubů vašich dětí již od útlého dětství. Péče o chrup může být pro děti zábavou, a ne otravou.

 

Čistění zubů by se dítě mělo učit již od prvního výskytu zoubku, ovšem pouze kartáčkem bez pasty. Pasta pro děti přijde na řadu až o rok později. I když dítě jeví snahu napodobovat rodiče při čištění zubů, měli by čištění ústní dutiny "dokončovat" dospělí. Ditě v tomto věku se postupně učí používat kartáček samo. Je třeba si ale uvědomit, že čištění nepatří mezi vrozené lidské schopnosti, a proto je potřeba se tomu naučit. Zuby se čistí nejméně dvakrát denně. Nemělo by se zapomínat zejména na čištění zubů večer před spaním a samozřejmě na výběr vhodné zubní pasty pro děti. Je třeba se vyhnout bělicím pastám, které mléčné zuby i dásně ničí. Zkrátka, když se u dítěte objeví první mléčné zoubky, je třeba dbát na prevenci, a ušetřit tak dítě pozdější nepříjemné bolesti, kterou všichni tak dobře známe.  

Reklama