Maminky někdy podceňují péči o dětské zuby a zadělávají tak svým potomkům na nemalé potíže do budoucna. Co všechno můžete (ne)péčí o dutinu ústní ovlivnit a jakým mýtům není radno věřit? To nám prozradila MDDr. Andrea Veselá, zubní lékařka z Erpet Medical v Praze.

Na co by maminky neměly při péči o dětskou dutinu ústní zapomínat?
Maminky by především měly dbát na pravidelnou ústní hygienu dítěte, pečovat o dutinu ústní a čistit zoubky již od prořezání prvního zubu. Již od útlého věku dítěte dbát na pravidelnou a vyváženou výživu, nejlépe bez sladkého. To znamená i bez přislazovaných čajů, sladkých šťáv a kolových nápojů.

Z vaší praxe - co je nejčastějším mýtem nebo chybou maminek v péči o dětský chrup?
Maminky někdy mají dojem, že na prvních zoubcích až tak nezáleží, že je mají jen na čas. Své děti při čištění zoubků nekontrolují a nedočišťují zoubky. Špatné stravovací návyky, popíjení sladkých a kyselých nápojů v průběhu dne a před spánkem po vyčištění zubů. Chybou také je, když maminka olizuje dítěti lžičku nebo dudlík, čímž předává dítěti bakterie podílející se na vzniku zubního kazu. Dále absence pravidelných preventivních prohlídek, a to již od útlého věku dítěte.

avesela

Zdroj foto: MDDr. Andrea Veselá, zubní lékařka z Erpet Medical v Praze.

Rodiče často dávají dětem na noc lahvičku s mlékem nebo slazeným nápojem. Je to špatně?
Ano, je to špatně a je to častá chyba. Po vyčištění zoubků by děti již neměly pít žádné slazené nápoje anebo mléko z lahvičky, v noci a v horizontální poloze nedochází k běžnému samoočišťování zubů slinou, jelikož je tvorba sliny snížená a působení cukru ze slazených nápojů má tím pádem větší pole působení. Při pití slazených nápojů či mléka z lahvičky trpí nejvíce přední zoubky, které se poté začnou rychle kazit. Jedná se o tzv. kaz časného dětství, který může postihnout zoubky kazem již krátce po prořezání. Ošetření takto malých pacientů je velmi komplikované, někdy až téměř nemožné k jejich nízkému věku.

Co mohou maminky způsobit, pokud nepečují dostatečně, nebo vůbec o dětský chrup?
V důsledku nedostatečné péče se dětské zuby rychle začnou kazit, děti mohou trpět bolestí v důsledku vzniklých kazů a jejich komplikací, nemají návyk pravidelné péče o dutinu ústní, může dojít k předčasným ztrátám dočasných zubů, a pokud to není včas podchyceno, tak následně vzniku nedostatku místa pro stálé zuby a vzniku ortodontické vady.

kdi

Vážně tolik vadí, když nepečují až tak důsledně o mléčné zuby děti, které stejně brzy vypadnou?
Ano, vadí, pokud se na dětském zubu vyskytne kaz a není správná a pravidelná péče o chrup, kaz má rychlý proces a může dojít k předčasné ztrátě dočasného zubu, kdy se zoubek musí vytrhnout. Předčasná ztráta některých zoubků tak může způsobit stěsnání ve stálém chrupu a tím nutnost ortodontické léčby.

Od jakého věku zvládne dítě pečovat o své zuby samostatně?
Manuální zručnost dítěte je velmi individuální, z mé praxe můžu říci, že někdy i šestileté dítě není schopno si zoubky dostatečně vyčistit. Já osobně doporučuji rodičům, aby zuby dočišťovali a kontrolovali děti během čištění do osmi až desíti let. Samozřejmě je důležité postupně dítě vést k samostatnému čištění, rozvijí si tak i svoji manuální zručnost a zažívá si automatismy, aby se dentální hygiena stala pravidlem a návykem.

Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s MDDr. Andreou Veselou, zubní lékařkou z Erpet Medical v Praze.

Čtěte také: