To, co se mi přihodilo před léty při narození mé dcery si nedovedu představit, že bych prožila ještě jednou... A hlavně napíšu kdy a kde: 19.6.1984 ve Vinohradské porodnici v Praze.

Jednoho dne ráno se v pět hodin se přihlásily bolesti břicha, divila jsem se, měla jsem ještě víc než 14 dnů čas??? No, co se dá dělat, vyburcovala jsem manžela, ten naznal, že 19.6. není taky špatné datum :-),skočili jsme do auta a jeli. Manžel mne předal sestřičce a jak bylo tehdy zvykem, odjel.

Během hodinového sepisování anamnézy, co měla která prababička, bolesti náhle ustaly. Chtěla jsem tedy domů, vždyť mám ještě moře času... V dnešní době by mne domů poslali sami. "V žádném případě" řekla rázně sestra "když už jste tady, tak si Vás tu necháme". Jak řekla, tak se stalo. Píchli mi injekci, za čtvrt hodiny v 7.45 se narodila dcera. Takže nemohu říci, že jsem nějak dlouho úmorně čekala a trpěla. Ale potom!

Dcera se narodila  a měla 45 cm a 2 kg (v tu dobu jsem to nevěděla)...a začal šrumec. Dítě jsem vůbec neslyšela zabrečet, natož abych ji viděla! Doktor jen vyjekl - "jé, to je jako panenka" a upalovali s ní někam pryč.

Mne potom s lůžkem vystrčili na chodbu a nikdo si mne ani nevšiml. Byla jsem zmrzlá jak drozd, hlavou se mi honilo všechno možné a vůbec jsem nebyla schopna cokoliv podniknout.

Teprve v poledne mne odvezli na pokoj. Děs! Dali mne ke dvěma maminkám, které zde ležely na udržování těhotenství. To byl hrozný pocit, jen se na ně podívat. Obě se těšily, že už snad brzy budou mít miminko a jak bylo mně...? bříško nikde, dítě nikde, příkaz ležet a nikdo si mne opět nevšiml, prý zítra ráno, řekla sestřička, až bude normální provoz.

Ráno jsem trpělivě čekala. Byla vizita. Zeptala jsem se zdvořile, bez hysterie, co je s děťátkem, že vůbec nic nevím!

Odpověď paní doktorky byla laskavá, ale o to horší: " Jen klid, Vaši dceru odvezli do nějakého ústavu pro nedonošené děti". Na dotaz kam, se mi dostalo odpovědi, že neví, tam kde prostě bylo místo, a že za mnou pošle dětskou lékařku.

Čekala jsem. Nikdo nepřišel, kromě sestry, která mi donesla Diazepam... ač jsem byla klidná! Dnes to nemohu pochopit a neumím si představit, co bych tam ztropila za skandál! Co byste si asi mysleli vy? Já jsem si myslela, že je dítě mrtvé...pohled na obě maminky mne opravdu ničil, málem jsem se modlila a stále se dotýkala snubního prstenu v naději, že mi nějak pomůže a vzpomínala na svatbu, krásné těhotenství, nikdy mi nebylo lépe, žádné potíže, pravidelné návštěvy lékaře, nekouřím, nepiju a během těhotenství jsem spolkla jen jeden Acylpyrin, lezla na mne viróza.

Proboha, proč mi nic neřeknou???

Setřičku, která přišla, jsem poprosila, zda by mi neposlala tu pediatričku. "Ta už tady byla, už odešla, vydržte do zítřka". Další bezesná noc a myšlenky, které ani nechci vyvolávat zpět!  Asi měla důvod, proč nepřišla, dítě nežije!

Druhý den paní doktorka přišla a řekla, že dceru někam odvezli, že neví kam, ale určitě se to dozvím. A opět Diazepam  a musím teď být klidná... tak to už jsem si smrtí své dcery byla jistá a zoufalá, ani plakat mi nešlo, bylo to hrozné, tenkrát mobily nebyly, dnes by se to stát nemohlo. Ani telefon jsme neměli, o manželovi jsem nevěděla nic, návštěvy povoleny taky nebyly. Později  jsem se dozvěděla, že několikrát volal, pozdravoval mne, ale nikdo mi nic nevyřídil.

Takto jsem trpěla od úterý do pátku, kdy jsme měli domluveno, že manželovi zavolám z telefonní budky do práce, protože jinak byl doma, měl zrovna zánět žil a  antibiotika. V pátek jsem jak zběsilá utíkala v určenou hodinu k budce a volala mu do práce. Zvedl to jeho kolega a radostně řekl: "ano, je tady, hned Vám ho dám, Vy máte tu malou holčičku, gratuluji". V tu ránu jsem málem štěstím omdlela! To dítě tedy asi žije, vždyť mluvil v přítomném čase!

Tak jsem se dozvěděla od cizího člověka, který neměl s nemocnicí nic společného,  že mám živé a zdravé, leč malé dítě...

Až manžel, který do porodnice několikrát volal mi řekl, že dcerku převezli ke Karlovu do nějakého ústavu, kde "dopiplávali" mrňata. Tu úlevu a radost si nikdo, nikdo neumí představit !!!  Mé dítě žije a konečně vím kde je!

Dopolední vizita mi oznámila, že v pondělí si pro mne manžel může dojet. Další radostná událost, ještě vydržet víkend a bude vše dobré! Jeden míní, druhý mění...

V neděli jsem se hloupě zeptala žurnální lékařky při vizitě, zda to pondělí platí. Sjela mne jak malé dítě, že ne, že jsou ještě nějaké problémy, tak že budu muset ještě setrvat.

Manžel opět volal, tentokrát mi vzkaz vyřídili, takže jsem mu vzkázala, že v pondělí ještě domů nemohu. Přijel s taškou knih, abych se nenudila. Jen mi ji předali, pochopitelně tehdy návštěva v porodnici???

Přišel pondělek a s ním moje ošetřující lékařka. Když jsem se zklamaně ptala, proč že mne nepustí, když v pátek to říkala, tak jsem to zase schytala!

Pustí, v pátek to řekla a  to platí! Co jí do toho mluví žurnál! A doslova mne vypakovali z nemocnice.

Tak a teď si představte, že manželovi nemáte jak dát avízo, plnou tašku knih a věcí, necelý týden po porodu. Bez klíčů od bytu. Nasedla jsem do první tramvaje, bydleli jsme v Horních Měcholupech, pak přestup na autobus, mžitky před očima, slabá jako moucha jsem z posledních sil došla až domů. Jen jsem doufala, že bude manžel doma, jinak nevím kam jít...

Byl doma, ta nekonečná úleva mi nakonec dovolila se vyplakat z té děsné hrůzy co jsem prožila.
Nechápu, prostě tehdy jsem si to vůbec nedovolila, že jsem si nestěžovala, to je tak na žalobu, taková péče!

Dceru nám dali ani ne za měsíc, zjistili, že je zdravá, sama jí, jen má bůhví proč nízkou porodní váhu, tak ji zase z inkubátoru vyndali, ale dle tehdejších předpisů nám ji mohli dát až měla 2,5 kg.

Dnes je to dospělá mladá žena, šikovná a docela hezká (po mamince) a chytrá (po tatínkovi). Jen měří 158 cm, prostě veliká nikdy nebyla, nakonec já nejsem vyšší.

A já jsem ráda, když už jsem s tím nic neudělala ze strachu tehdy, že dnes to klidně bez obav mohu napsat, páni doktoři! Je to strašný zážitek na celý život, který se nezapomíná....:-((((((( Pro doktory denní práce a rutina, chápu, že nemohou vše prožívat, ale tohle byla bezohlednost, přála bych jim to prožít.

Kaylie

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

dcera Kaylie


Ty Vinohrady, to bylo teda zvěrstvo!

Sama jsem tam přišla jen o pár let dříve na svět. Podle mamčinýho vyprávění jsem se narodila málem ve sprchách, kde ji před porodem nechali. Byla totiž sobota, to se nepracovalo...

Dneska už by si to snad nikdo nedovolil!

Pište mi své zážitky a dojmy z narození prvního dítěte, co to pro vás znamenalo, jak jste se cítila, jak vám bylo, kolik vám bylo, jak jste všechno zvládala, nezvládala, jak na to dnes vzpomínáte.

Pište na redakce@zena-in.cz

předmět: První dítě.

Vaše příspěvky budeme zveřejňovat a jedna z vás získá hezkou výhru, sadu čtyř hrnečků. 

hrnečky