Kavkazský pastevecký pes má pověst bestie. Důvodem je, že si ho občas pořizují lidé bez zkušeností, kteří nevědí, jak se postavit k jeho náročné výchově. Přečtěte si o této zajímavé rase v našem Atlasu psích plemen...

Země původu: SSSR
Použití: Hlídací pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2 Pinčové a knírači Typ – Molosoidní plemena, svýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2.2 molossoidní plemena horského typu
  • Bez zkoušky výkonu.
  • Celý standard FCI: Kavkazský pastevecký pes (klikni)

Hmotnost:

  • Psi: minimálně 50 kg
  • Feny: minimálně 45 kg

Velikost:

  • Psi: žádoucí výška je 72-75; minimálně 68 cm
  • Feny: žádoucí výška je 67-70 cm; minimálně 64 cm

Dožívá se: 10 až 11 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

kavkaz

Předpokládá se, že kavkazský pastevecký pes (KPP) pochází ze starověkých psů z Kavkazu.

Rozšíření tohoto plemene zahrnuje oblasti od kavkazských hor po travnaté stepi jižního Ruska.

Na formování plemene neměl vliv pouze přirozený výběr, ale také tradice národů osidlujících oblast Kavkazu. V minulosti byli KPP používáni k ochraně stád a bydlišť před predátory a jinými útočníky. První zmínka o velkých molossoidních psech používaných v armádě arménského cara Tigrana II se datuje od 1. století př. n. l.

Chovatelská práce s plemenem začala na konci 20. let 20. století v SSSR. V procesu selekce se vždy kladl důraz na nezbytnost takových vlastností, jako fyzická síla, sebevědomí, nebojácnost, velice rozvinutý sluch, dobrý zrak a hustá, nepromokavá srst.

Všechny tyto vlastnosti, stejně tak jako jejich vytrvalost, dovolují lidem používat KPP ve všech klimatických podmínkách včetně těch nejdrsnějších.

Vzhled psa...

Kavkazský pastevecký pes je harmonicky stavěný, veliký, silný pes s masivní kostrou a mohutným svalstvem, nepatrně obdélníkového formátu.

Pohlavní výraz je dobře vyjádřený. Samci v porovnání se samicemi jsou osvalenější s dobře vyvinutým kohoutkem a větší hlavou. Jsou také celkově masivnější a mají kratší tělo než feny.

Samci s typem delší srsti mají výrazně zřetelnou hřívu.

Povaha...

Chování je vyrovnané, aktivní, sebevědomé, nebojácné a nezávislé. Kavkazský pastevecký pes je oddaný svému pánovi, je vynikajícím strážním psem.

Jak o něj pečovat?

Je to takový malý medvěd. Velikostí, váhou i huňatým kožichem. Slovo medvěd nejspíš dostatečn naznačuje spotřebu kavkazáka, co se týče krmiva. Počítejte s tím, že měsíční náklady na chov nebudou malé.

V mládí je potřeba dobrá kloubní výživa. Jde ale o psa (pokud je chovaný ve správných podmínkách) velice vitálního a zdravého. Správné podmínky jsou venkovní kotce a velký hlídací revír - kavkazák nebude moc šťastný v bytě, jeho smyslem života je ochrana území svého pána. Ostatně mnoho bytu, do kterých by se vešel, asi není.

I když by se mohlo zdát, že péče o srst bude náročná, není tomu tak. Kavkazský ovčák je v podstatě samočisticí. Ovšem v době línání se připravte na velké množství chlupů. V tu dobu je dobré ho i vyčesávat.

Zkušenosti a názory na chov kavkazského pastevce jsem dohledal v internetových diskuzích...

Výchova a výcvik

Kavkazák či kavkazan je hodně náročný na výchovu. „Nesbírejte rady od cvičitelů německých ovčáků,“ radí majitelka Andrea, „kavkazák má v sobě od přírody něco zcela jiného a platí na něj naprosto jiné věci. Nevhodným výcvikem psa zkazíte a pak už není návratu. Kavkazský pes není pro začátečníky.“

Přirozená autorita, laskavý přístup, žádné zbytečné tresty, přemíra pochval, když něco udělá dobře – to je přístup, díky kterému vychováte dobrého kavkazáka.

Jak kavkazáka učit popisuje báječně na dvou příkladech majitelka Věra.

Naše „malá“ přirozeně hlídá dveře... instinktivně si našla strategické místo pro nejlepší hlídání. Když takto hlídá, nikdy ji nepřekračujte nebo neobcházejte, ztratíte tak autoritu vůdce. V takovém případě ji vždycky (i odsunutím fyzickým a hlasovým povelem) donuťte zvednout se, když chcete projít. Po čase začne reagovat už jen na jemná gesta rukou. A když kouše do kalhot: zastavte se – netrhejte nohou – a dejte klidně povel typu nesmíš nebo pusť – ale vždy stejné slovo! Když toho nechá, pochválit. Vlastně vždy, když cokoli udělá dobře, chválit. Byla jsem až neskutečně překvapená, jak inteligentní ta naše čuba je.“

Kavkazan a děti

Domácí lidé (včetně dětí) jsou při správné výchově kavkazákem milovaní. „Je známo, že kavkazáci by pro svoji rodinu dýchali do posledního dechu,“ říká majitelka Zora, „kavkazáček si vytvoří k vašim dětem udělá určitě skvělý vztah a bude schopný malé děti dokonale ohlídat.“

Ale pozor na ostatní děti! Vodit je k vám domů znamená kavkazáka zavírat. „Musíte si dát v pozor na kamarády vašich dětí – i když si budou jen hrát, kavkaz by to nemusel poznat a zranil by z důvodu, že chtěl bránit vaše děti...“

Obecně vodit cizí lidi na zahradu do teritoria kavkazana s myšlenkou, že je to přece k rodině hodný pes a cizímu nic neudělá, nedopadá dobře.

Teritorium

„Kavkaz nepatří nikam jinam než na pořádnou zahradu,“ myslí si Zora.

Mirek: „Neříkám, že jsou to nějací zabijáci, ale jsou to psi, kteří nesnesou ani pomyšlení na to, že by někdo narušil jejich teritorium...“

S kavkazákem získáte dokonalého hlídače, je to ideální pes na velkou zahradu. „Rozhodně to není pes, který bude na vašem pozemku každého vítat,“ popisuje zkušenosti Zora, „to bude tak maximálně vás, vaše děti a manžela... Možná také pár příbuzných nebo přátel, kteří k vám budou jezdit častěji. S ostatními je na jeho pozemku, u jeho lidí, konec.“

Neocenitelný pomocník v hospodářství

Pokud hledáte psa k dalším zvířatům (ne k dalším psům), je kavkazan správná volba. Sám rychle pochopí, co se od něj žádá a kde může pomoct. „Stačí jí nás pozorovat,“ tvrdí Věra „a už pomáhá – například slepice u nás nesmí do dvora – jen se párkrát dívala, jak je vyšťouchávám, a dnes to sama dělá místo mě, a to opravdu jemně, jen zavřeným čumákem, ale nekompromisně.“

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama