Do Prahy po roce zavítala mobilní Kavárna POTMĚ. V absolutní tmě kavárny obsluhují nevidomí. Jako první ochutnali vyhlášenou a netradičně servírovanou kávu Václav Havel a Aneta Langerová.

 

Kavárna POTMĚ je benefiční projekt, který má veřejnosti přiblížit svět nevidomých formou netradičního zážitku. Poprvé byla představena v roce 2006. Loni nadace Světluška otevřela kavárnu na Ovocném trhu v centru Prahy.

Stejně tak je tomu i letos. Kavárna bude podle autorky projektu a ředitelky Nadačního fondu Českého rozhlasu Martiny Kaderkové otevřena do 5. července denně „od nevidím do nevidím“ – tedy 10 až 21 hodin.


 

V kavárně obsluhuje dvanáct vyškolených nevidomých číšníků a číšnic. Někteří z nich už mají zkušenosti v minulých ročníků. Při vstupu dovnitř se zákazníka ujme hosteska, která ho stručně seznámí s projektem Světluška. O obsazenosti stolů má přehled díky magnetické tabulce. Za dalšími dveřmi už se skrývá naprostá tma, ve které se návštěvníka ujme průvodce. Dovede ho ke stolu a zbytek už je jen na něm. Musí si poslepu osladit kávu, nalít smetanu…

 

 

Světluška je tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu České rozhlasu. Přispívá na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, vodicí psy, asistenty pro nevidomé děti. Pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením začlenit se do běžného života. V loňském roce se díky projektu podařilo získat více než deset milionů korun. Více o projektu na www.svetluska.net

 


 

„Kavárna POTMĚ je jedno z mála míst, kde dochází k výměně rolí. V černočerné tmě se vidící musí spolehnout na pomoc nevidomých, tak jako se oni spoléhají na naše oči, když potřebují přejít cestu nebo nastoupit do tramvaje,“ vysvětlila Kaderková. Za „slepeckou“ kávu zaplatíte 70 korun, ale na památku vám zůstane hrníček s obrázkem světlušky. Touto částkou přispějete na projekt Světluška. Platby probíhají až venku na světle. „Nevidomí by to sice zvládli, ale je to hlavně pro urychlení provozu. Chceme se také vyhnout možným nepříjemnostem,“ vysvětlila autorka.

 

Patronkou projektu Světluška je zpěvačka Aneta Langerová. Sama si 2. července vyzkouší roli nevidící obsluhy, bude zde také zpívat a hrát: „Moc se těším, jen doufám, že nikoho neopařím. Dnes dopoledne jsme měli s kapelou i první zkoušku. Nebude jednoduché trefit správné akordy.“ Další překvapení prý čeká na návštěvníky s Janem Budařem.

Asi se ptáte, jak se dostal po boku Anety Langerové ke kavárně Václav Havel. „Já jsem tady hlavně proto, že mě Aneta pozvala,“ řekl žertovně.

 

Slavnostní otevření kavárny moderoval Saša Rašilov, který také ochutnal kávu mezi prvními. „Je to opravdu čerstvý zážitek,“ vysvětloval, zatímco mhouřil oči po vstupu zpět na světlo. „Pokud vyřadíte ze hry zrak, všechny smysly se vám znásobí, a proto vám tady nemůžou naservírovat lecjakou kávu. Musí být opravdu dobrá,“ dodal později. A káva dobrá skutečně je. Tým kavárny se do Prahy sjel z mnoh míst republiky, jsou ubytováni v hotelu Perla, kde se učí dalším dovednostem a zlepšují své číšnické schopnosti.

 

„Chtěla bych říct lidem, aby Kavárnu POTMĚ určitě navštívili. Nemusíte se ničeho bát, protože my v té tmě vidíme,“  vzkazuje číšnice Alena.

 

Půjdete se do kavárny podívat, nebo už jste byla? Umíte si představit, že byste si měla poslepu uvařit kávu?

Reklama