potmě

Zážitek, který jinde nekoupíte, svět, který jinde neuvidíte, a k tomu nejčernější káva světa – přesně to nabízí kavárna, kterou jinde nenajdete – kavárna POTMĚ. Její návštěvou přispějete 100 Kč do sbírky Světluška, jako vzpomínku si odnesete hrníček se Světluškou.

Když projdete dveřmi kavárny, obklopí vás absolutní tma, ztuhnete, možná se ve vás probudí úzkost. Budete naprosto odkázáni na člověka, jenž se vás ujme jako průvodce. Průvodce ve světě nevidomých. Vy jste přišli o zrak před několika vteřinami, oni se bez něj narodili, a přesto teď vidí víc než vy.

Kavárnu včera odpoledne slavnostně otevřela patronka projektu Aneta Langerová za asistence Hany Hegerové, ta bezprostředně poté, co kavárnu opustila, sdělovala svoje pocity: „Je to vážně moc krásné.“ A potom bílou barvou na černou zeď kavárny napsala vzkaz: „Zvláštní, zkuste to!!!“ Aneta se ihned po otevření proměnila v číšnici, a první návštěvníci tak dostali ojedinělou možnost nechat se obsloužit milou Světluščí patronkou.

Hana HagerováV Kavárně POTMĚ v následujících šesti dnech bude obsluhovat dvanáct vyškolených nevidomých číšníků. Otevřeno mají „od nevidim do nevidim“, tedy od deváté hodiny ranní až do desáté večer. Pro pět z nich to je letos poprvé, sedm jich v Kavárně POTMĚ pracuje již poněkolikáté. „Každý rok se snažíme tým nevidomých malinko obměnit tak, abychom dali šanci získat novou, pro většinu nezapomenutelnou, zkušenost co nejvíce lidem,“ uvedla Martina Kaderková, autorka projektu.

Co neuvidíte, uslyšíte

Aneta včera zpříjemňovala atmosféru v kavárně „hraním POTMĚ“, poprvé si to vyzkoušela už vloni. „Minulý rok jsem poprvé zpívala a hrála potmě a také se snažila obsloužit všechny návštěvníky, kteří si do kavárny přišli v klidu posedět a zažít něco, co zanechá v člověku silnou vzpomínku na svět bez barev. Hraní a zpívání potmě je pro mě opět výzvou, ale když se zadaří, vyzpívám ze sebe mnohem víc než za světla. Tma má kouzlo fantazie,“ svěřila se Aneta Langerová.

potměNovinkou letošního pátého ročníku Kavárny POTMĚ je série doprovodných akcí – hudebních vystoupení na střeše kavárny, které se budou konat téměř obden v rozmezí mezi 16. a 20. hodinou. Prvním, kdo svým vystoupením na střeše Kavárny podpoří Světlušku, bude v sobotu  13. června Michal Hrůza. V pondělí 15. června pak vystoupí mladý písničkář a herec Tomáš Klus a v úterý 16. června zahraje a zazpívá frontman skupiny Chinaski Michal Malátný.

To nejdůležitější vidíme srdcem

V Kavárně POTMĚ okusíte obrácené role. Tak jako se nevidomí ve vizuálně zaměřeném světě spoléhají na pomoc vidících, např. na přechodu pro chodce, ve tmě se oni stávají našimi průvodci, kterým musíme důvěřovat. Pokud jste si jednou tmu osahali, už nikdy nezapomenete, jak pro vás bylo důležité, že vám někdo popsal, kam vás vede, upozornil na překážky kolem, vysvětlil vám, kam pokládá hrníček s horkou kávou a kde najdete cukr a lžičku. V černočerném prostoru Kavárny POTMĚ uvidíte svět jinýma očima. Možná vám nebudou chybět barvy. Možná vám bude ze všeho nejvíce chybět, že nemůžete číst ve tváři svých blízkých… Ve skutečnosti neexistuje svět nevidomých, je jen jeden svět, ve kterém žijeme společně  – ti, kteří vidí, a ti, kteří nevidí. A jak řekl Malý princ, to nejdůležitější vidíme srdcem.

potměJak to vypadá uvnitř kavárny, je obestřeno tajemstvím. „Pokud se to chcete dozvědět, musíte zapojit  všechny smysly a svou fantazii, ale i tak se pravdu nikdy nedozvíte...“ říká s úsměvem Alenka. „Se světlem vás dovnitř nepustíme. Leda se Světluškou a Kavárna POTMĚ je jediné místo, kde nesvítí,“ dodává a směje se. Také ona se projektu účastní poněkolikáté. „Otevření kavárny předchází intenzivní školení. Nejprve se musíme všichni naučit dokonale zvládnout prostor. Pomáhají nám speciální značky na podlaze, na stěnách, krokování. Vzdálenost také odhadujeme podle toho, jak se od stěn odráží zvuk. Ale když je kavárna plná, není možné se na toto plně spoléhat.“

Mobilní Kavárnu POTMĚ otevírá Nadační fond Českého rozhlasu již popáté. Nevidomí kavárníci dosud uvařili na 12 000 nápojů a do kavárny zavítalo více než 9 000 návštěvníků, mezi nimiž byli například pan Václav Havel, Miloš Forman, Bára Hrzánová a Radek Holub nebo Honza Budař. Čtyři ročníky Kavárny přinesly do sbírky Světluška 1 221 935 Kč.

Již brzy se můžete těšit na podrobnou reportáž z návštěvy kavárny POTMĚ.

Půjdete tam? Už jste v kavárně někdy byla?