Zajít na kávu někam, kde nám bude příjemně, není nic složitého, vždyť všude je plno kaváren, řekl by si jeden. Co ale vyzkoušet něco netradičního? Přesně taková je totiž Kavárna Kočičí. A jak už sám název napovídá, je plná kočiček. Nemyslíme tím výzdobu, ale živé přítulné mazlíčky, kteří vám budou dělat více než příjemnou společnost při pití vaší oblíbené kávy či limonády.

as

Prozraďte mi, kde vznikl nápad otevřít si kavárnu plnou kočiček?
Já jsem to viděla zhruba před třemi lety v jednom televizním pořadu, kde byla reportáž z japonských kočičích kaváren. Okamžitě mě napadlo, že by bylo fajn něco takového otevřít i u nás v ČR.

Kolik máte ve vaší kavárně kočiček?
Momentálně jich máme sedm, ale během budoucích čtrnácti dnů čekáme nový přírůstek, na který se moc těšíme.

K jakému počtu kočiček se chcete dostat? Máte nějaký maximální počet, který nechcete překročit?
Zatím máme maximální hranici deset a poté uvidíme, jestli se to dá zvládnout, a jak to bude vypadat. Možná limit navýšíme. :-)

Odkud vlastně jsou kočičky, které máte ve vaší kavárně?
Máme je všechny z jednoho útulku, se kterým spolupracujeme. Jmenuje Tlapky Mochov a majitelka tohoto útulku, paní Pešková, nám pomohla vybrat kočičky, které budou do kavárny vhodné. Nutné bylo, aby byly přítulné, milé, nebály se lidí a nevadil jim kontakt s nimi, aby z toho kočičky neměly zbytečné stresy.

Vy jste mi řekla, že kočičky jsou z útulku, znáte jejich příběhy?
Známe. Třeba Vanesska, to je čtyřletá kočička, která byla fyzicky týraná. Když ji odnesli od majitelky, tak si pak dva roky v útulku zvykala na kontakt s lidmi, aby věděla, že jí už nikdo neublíží, ale i tak je stále taková lekavá a nenechá se nosit. Oldřich a Božena jsou rození karlíňáci, kdy jejich matku našli březí u karlínského kostela. Skořici našli v popelnici, atd.

Když mám doma kočku, která je kontaktní, chodím s ním ven, mohla bych sem s ní zajít?
To určitě ne. My nevíme, jak třeba vaše kočička bude reagovat na ty naše, a naopak. Ty kočičky, co zde máme, se již nějakou tu dobu znají, je to zaběhlá parta, a my jim to nechceme nějak komplikovat.

as

Měli jste už tady nějaký konflikt s některým z návštěvníků? Že by třeba někomu vadilo, že mu kočka vlezla do talíře, nebo třeba upila kávy?
(smích) To naštěstí ne. On když k nám někdo zavítá, tak už tak nějak ví a tuší, do čeho asi jde, takže se to lidem líbí a užívají si to. Jen jednou sem přišla nějaká paní, otevřela dveře a hned mezi nimi se vyděsila, že jsou tady kočky, otočila se a utekla. :-)

Kde jsou kočky přes noc? Pobíhají tady, nebo mají nějaké své místečko?
Máme dole ještě jeden a daleko větší prostor, kde mají kočičky svou místnost, kam lidé nesmí. Tu mají po celý den otevřenou a mají tam své pelíšky, hračky, misky, prostě vše, co potřebují. Tam můžou kdykoliv během dne odejít, odpočinout si, a na noc je tam zavíráme.

A co třeba malí návštěvníci? Děti přece jen jsou takoví záškodníci, kteří mohou kočku tahat za ocas nebo ji jinak mordovat, můžou sem normálně maminky s dětmi?
Můžou sem rodiny s dětmi, vždy se je snažíme hned u pokladny instruovat, jak se mají děti chovat ke kočkám. Snažíme se zároveň promluvit s rodiči, aby si děti především hlídali, což je asi tak nějak největší problém. Při nejhorším zde máme vždy obsluhu, která ty děti po očku sleduje, popř. jim ukáže, jak si s kočkami hrát, atd.

sd

Mě by ještě zajímalo, jak je to u vás s hygienickou kontrolou, protože tohle přece není klasická kavárna. Jak to máte vyřešené?
Z hygienou jsme to připravovali dlouho a kvůli nám vyšlo speciální vyjádření Ministerstva zdravotnictví, kde oficiálně schválili takové podniky, jako jsme my. Hlavně lidé, kteří k nám přijdou, k nám vstupují na vlastní nebezpečí a na vlastní zodpovědnost.

Já vím, že možná budu mít hloupý dotaz, ale chodí vám sem i alergici? Nebo jste nějak připraveni na to, že by u někoho mohla propuknout alergická reakce?
Chodí sem i alergici, a to docela často. :) Většinou hned u dveří nám oznámí, že jsou alergičtí, ale že i tak se chtějí s kočičkou pomazlit. Takže sem naběhnou, pomazlí se a za půl hodiny opět utíkají. :) My tady samozřejmě máme schované nějaké léky na alergii.

Je nutné se k vám objednat, nebo může zákazník jen tak přijít z ulice?
Můžete určitě přijít jen tak, ale na víkendy a na odpoledne (cca od 16.00) doporučuji si udělat rezervaci. Může se stát, že budeme mít plno a nebude zde pro vás místo.

Prozraďte mi ještě plány do budoucna, co třeba kavárna plná pejsků, zvažujete?
Pejsky neplánujeme. :-) Určitě víc kočičích kaváren by bylo fajn, ale uvidíme, jak se to vyvine.

Na závěr mám pro vás ještě otázku od naší čtenářky, která zněla: Jak častá je veterinární prohlídka „kavárenských koček“? Protože když pracuji všude tam, kde se přijde do styku s potravinami - musím mít zdravotní průkaz.
Potravinářské průkazy jsou nutné pro osoby pracující s jídlem a jeho přípravou, tedy ne pro kočky. Samozřejmě všichni naši pracovníci takové průkazy mají. Kočky ze zdravotního hlediska splňují všechny požadavky, které určila Veterinární správa přímo pro tento typ podniku. Do nich spadají nejrůznější očkování, apod. Kontroly jsou pravidelné, opět dle určení příslušného úřadu. Na zdravotní stav a psychickou pohodu koček v mezidobí mezi kontrolami i tak ale dohlíží majitelka spolupracujícího útulku.

as
Zdroj foto: Kavárna Kočičí

Čtěte také:

Reklama