Lovec, vášnivý aportér, ale i gaučák - to je Kavalír King Charles španěl. Hned o čtyřech zástupcích tohoto plemene jsme si povídali s paní Jaroslavou P. v dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz.

Země původu: Velká Británie
Použití: Společenské plemeno
Klasifikace podle FCI:

Velikost v kohoutku: 30 až 33 cm
Hmotnost: 5,4 až 8 kg
Průměrně se dožívá: 10 až 14 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Pocházejí z loveckého španěla, známého již od středověku. Kavalíři se z něj vyvinuli asi před 400 lety a oblíbila si je hlavně šlechta. Můžete je spatřit na mnoha malbách, kde byli zobrazováni po boku králů. Své jméno Charles dostaly od anglického krále Karla II. Stuarta (1660-1685), který byl, stejně jao jeho otec, jejich velkým chovatelem. V 18. století bylo kvůli módnímu trendu kulatých hlav a krátkých čenichů plemeno rozděleno na dvě. Původní Kavalír King Charles španěly a jen King Charles španěly. Kavalíři pak málem vyhynuli a byli zachraňováni až v 19. století.

Vzhled psa...

kavalírMenší aktivní, elegantní a dobře vyvážený pes, s něžným výrazem. Typické jsou čtyři barevné rázy...

  • Black and tan: Havraní černá s tříslovými znaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší, na hrudi, na končetinách, a na spodní straně ocasu. Tříslová barva má být zářivá. Bílé znaky jsou nežádoucí.
  • Ruby: Jednobarevná sytá červená. Bílé znaky jsou nežádoucí.
  • Blenheim: Syté kaštanové a navzájem dobře oddělené znaky na perlově bílém podkladu. Znaky jsou rovnoměrně rozložené na hlavě, ponechávají dostatek prostoru mezi ušima na vysoce ceněný znak ve tvaru kosočtverce (jedinečný charakteristický znak plemene).
  • Trikolor: Černá a bílá správně rozmístěná a navzájem dobře oddělená, s tříslovými znaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a končetin a na spodní straně ocasu.

Povaha kavalíra...

Sportovní, oddaný, absolutně nebojácný. Veselý, přátelský, neagresivní; beze sklonu k nervozitě.

Jak o něj pečovat?

Kavalíři jsou, co se týče péče, poměrně nenároční. Snad jen srst je potřeba tak jednou týdně pročesávat, aby se v ní netvořily nevzhledné cucky.

Jsou velice společenští a zavření v kotci trpí. Ke štěstí potřebují přítomnost lidí.

Jsou vhodní jak pro seniory, tak pro sportovně založené lidi. Procházky milují, ale spokojí se i s poklidným životem, zkrátka k čemu si je vychováte.

Kavalírky a kavalír paní Jaroslavy P.

Proč jste si vybrala právě kavalíry?
Viděla jsem je v novinách a hrozně se mi líbili. Tenkrát ještě nabízeli v Blesku štěňátka, tam jsem je prvně viděla. To už je snad dvacet let... byl to docela horor.

Horor?
Nevěděla jsem co s ní, psa jsem nikdy dřív neměla. Chovatelka mi sice všechno vysvětlila, ale bylo to něco nového. Navíc měl syn doma potkany a jeho Lucinka byla zvyklá jen tak běhat po bytě. No, první co, tak Bertičku kousla Lucinka do čumáku. Ale nakonec jsme to zvládli.

berta

Vy už máte v pořadí třetího...
Čtvrtého, první byla Bertička, ta umřela ve třech letech na nádor. To byla zrzavá rubínka. Pak jsem měla Deianeru, říkala jsem jí Deina. Ta měla štěňata, dvě jsem prodala a tu nejmladší Arinu si nechala. V osmi letech umřela Arinka taky na nějaký nádor. Deina pak ve dvanácti, to bylo přede dvěma lety. Už jsme psi nechtěli, tedy muž nechtěl. Ale náhodou jsme narazili na paní, která nabízela kavalíry. Tak jsme se jeli podívat a přivezli si Ringa – Ringo Stara. Byl už starší, když jsme si ho přivezli, měl sedm měsíců. Teď mu budou dva roky.

holky

Když se nad tím zamyslíte, měli všichni něco povahově společného, co je typické pro tuhle rasu?
Říkají, že u téhle rasy má každá barva trochu jiné vlastnosti. Ale všichni byli hodní, akorát Deina byla trochu ostřejší, víc hlídala. Rádi chodí, rádi běhají, ale rádi si i zdřímnou. Původně to byli lovečtí psi, takže vydrží dlouhé procházky, ale nevadí jim, válet se doma. Ringo je mazlivější, než byly holky. Takže na jednu stranu jsou hodně sportovní, na druhou stranu i gaučáci.

Co jste s nimi prožila nejlegračnějšího?
Nejlegračnějšího, to se takhle asi nedá říct. Ringo miluje aportek – na házení míčku je úplně závislý. Když se mu někam zakutálí, tak hned běží pro mě nebo pro pánečka, abychom vzali baterku a šli mu ho vyndat. Vždycky přesně ví, kde pod nábytkem je. Večer mi strká míček přímo do ruky, abych mu ho házela z postele. Ležím, koukám na televizi, on vždycky vyskočí a donese míček, abych pro něj nikam nemusela a mohla mu ho házet. Je to prostě míčkomaniak.

ringo

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama