Šálek kávy je nezbytnou součástí každodenního života mnoha Čechů. Je to nejen skvělý povzbuzovač těla, mysli a nálady, ale celkově se kávě připisují blahodárné vlivy na naše zdraví. A to nejen v podobě klasického nápoje. Výtažky z kávových bobů se často využívají v kosmetických přípravcích a dnes již nejsou výjimkou ani celá kávová wellness. I u nás v České republice lze najít lázně s pestrou škálou procedur, v jejichž ústřední roli stojí právě kávová zrnka.

Šálek kávy nemusí být jen vaším ranním budíčkem či povzbuzovačem v průběhu dne. Káva je plná antioxidantů zvaných flavonoidů, které vlivem svých antioxidačních účinků příznivě působí na lidský organismus a pomáhají předcházet například špatnému LDL cholesterolu. Pití kávy tak může výrazně snížit riziko srdečních příhod. Podle studie American Journal of Epidemiology mohou dokonce tři až pět šálků kávy denně snížit riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění až o 21 %.

káva

 

V boji proti nemocem…

Srdce není jedinou oblastí, na kterou má káva pozitivní vliv. Je spojována s nižším rizikem žlučníku a onemocnění jater, nižším rizikem vzniku diabetu 2. typu či některých druhů rakoviny (rakoviny ústní dutiny, rakoviny kůže, rakoviny tlustého střeva). Podporuje pravidelné zažívání, má také příznivý účinek na mozek, kdy zlepšuje krátkodobou paměť, a doporučuje se i jako určité palivo před sportovními výkony. Jednotlivé tréninky mohou být po vypití kávy delší a intenzivnější, což pro vás může být prospěšným bonusem při hubnutí.

Káva hvězdou wellness

Pomineme-li výše zmíněné zdravotní benefity, káva mnohým lidem přináší jednoduše radost a pohodu do života. „V našich kavárnách si lidé vychutnávají kávu společně s přáteli, při pracovnách schůzkách, ale zastaví se u nás rádi i pro „kávu s sebou“. Káva je jako vyznání a její vyznavači si u nás rozhodně přijdou na své,“ komentuje oblibu kávy ředitel společnosti CrossCafe original Luboš Martínek.

Káva se stále více zabydluje i v kosmetickém průmyslu. Výtažky z kávy prospívají naší pleti a pokožce těla, proto je velmi často najdeme jako součást hydratačních, zpevňujících a detoxikačních krémů. Co se týče kosmetických ošetření, ve světě i u nás se rozvíjí oblast kávového wellnessu a spa, kde můžete vyzkoušet nejrůznější kávové zábaly, peelingy, masky a další procedury nejen pro omlazení.

káva

Dámy určitě potěší informace, že káva je jednou z nejlepších zbraní proti celulitidě. Kofein zrychluje krevní oběh a tím vypíná pokožku. Při dlouhodobých a pravidelných kávových zábalech tedy můžete docílit velmi dobrých výsledků. Obecně se káva využívá při detoxikaci, odvodnění a formování postavy. „Jednoduchý, avšak účinný kávový zábal si můžete vyrobit doma. Poté, co si pochutnáte na oblíbené kávě, zbylý, ještě teplý „lógr“ smíchejte s dvěma lžícemi olivového oleje, vmasírujte do problematických partií, zakryjte fólií a relaxujte,“ doporučuje Mirka Konečná z CrossCafe.

Kávové zábaly je dobré aplikovat i po intenzivním slunění jako hydratace a osvěžení, které podpoří obnovu poškozených buněk a pomalejší stárnutí kůže. Před samotnými zábaly se doporučují masáže a kávové peelingy mletou kávou, při nichž dochází k obroušení staré pokožky a čištění zanesených pórů. Peeling podporuje i krevní oběh a odbourávání tuků ve vrchní části kůže, čímž přispívá k léčbě zmíněné celulitidy.

káva

Také naše pleť může využívat účinků kávy v podobě pleťových masek, které mohou pomoci od mastné pleti, rozjasnit ji a detoxikovat. Své místo káva zastává i v léčbě a ošetření vlasů. Vlasové zábaly jsou vhodné pro lepší kondici a vzhled vlasů, podporují jejich zdravý růst, zabraňují jejich vypadávání a využít je můžete i jako obnovující výživu po slunění.

káva

Aplikovat kávu také na vlasy mohu jedině doporučit. Vyzkoušela jsem recept na funkční masku, která vlasům vrátí lesk a pružnost. Stačí dva vaječné žloutky, dvě lžíce rumu a horké vody, lžičku mleté kávy a rostlinného oleje. Stačí nechat působit 5 minut,“ prozrazuje osobitou cestu ke krásným vlasům Mirka Konečná.

V neposlední řadě se káva uplatňuje i v oblasti výroby parfémů a vůní, protože její aroma má pozitivní účinek na lidskou mysl.

Máte po přečtení tohoto článku chuť na kávu? Pak vás zveme do CrossCafe, kde každý šálek připravujeme s důrazem na dosažení intenzivního a jedinečného prožitku s každým douškem.

www.crosscafe.cz