Rády klábosíte u kafíčka? Nedovedete si představit svůj den bez kávy? Nastartuje vás? Uklidní vás? Co ještě o ní nevíte?

 

Káva. Pro získávání kávy se z četných druhů rostliny coffea ve skutečnosti používají jen dva druhy: Arabica a Robusta. Arabica je tou jemnější z nich. Platí co do chuti a vůně za nejušlechtilejší druh. Svoje jméno získala díky tomu, že ji Arabové v 15. století dovezli z východní Afriky do Arábie. Celých 60 procent celosvětové produkce kávy pochází právě z tohoto druhu. Druhým ekonomicky významným kávovníkem je Robusta, která představuje zhruba 40 procent celosvětové produkce. Na rozdíl od kávy Arabica ji lze pěstovat i v nadmořské výšce méně než 600 metrů. Kromě toho roste rychleji a dosahuje vyšších výnosů.

 

Původ slova káva

Slovo "káva" je odvozeno z arabského výrazu "qahwah", který znamená "síla". Původní konzumace spočívala v pouhém žvýkání kávových zrn - to byl obvyklý způsob, jakým se z kávových zrn uvolňovala ona tajemná síla, která zahání spánek a povzbuzuje duševní činnost. Věděli o ní už muslimští mystici sufové, kteří kávu hojně využívali při náboženských obřadech. Díky nim se káva v průběhu patnáctého století postupně rozšiřovala do všech částí islámského světa a odtud později i do Evropy.

 

Káva jako součást kultury

Káva neposkytuje pouze požitky, nýbrž přestavuje i drahocennou část kultury. V 17. století nastoupila káva své vítězné tažení po Evropě. Způsobila převratné změny v pracovním dni i společenských zvyklostech. Pozvání na kávu tak vytlačilo klasické pozvání na oběd nebo na večeři. Šlechta a vyšší měšťanstvo se raději scházely odpoledne při šálku kávy. Cukráři nabízeli nové druhy pečiva, které se mohly podávat k voňavému nápoji. Vídeňské rohlíky připomínaly svým tvarem půlměsíce vítězství nad Turky, croissant ke kávě nahradil ranní polévku jako první jídlo dne.

 

Káva Jihlavanka

Jihlavanka je dlouhodobě nejprodávanější značkou pražené kávy na tuzemském trhu, a to především díky chuti, která zcela odpovídá zvyklostem českého a moravského spotřebitele, ale také kvůli optimální vyváženosti kvality a ceny.

 

Sortiment značky Jihlavanka je na trhu zastoupen všemi oblíbenými variantami kávy – kávou praženou, instantní i kávovými specialitami. V rámci portfolia značky je to Jihlavanka Standard, která je dlouhodobě nejúspěšnější značkou na trhu pražené kávy. 

 

Praženou kávu Jihlavanka je možno objednat v širokém spektru gramáží. Nejprodávanější je 150g, balení dále pak větší balení jako 250g, 500g a 1000g a v neposlední řadě stále zůstává oblíbené malé balení 70g a 75g. Instantní káva se prodává ve dvou typech gramáží po 100g a 200g.

 


Soutěž o krajové recepty s Jihlavankou na Žena-in

 

Máte nějaký osvědčený recept, který je ryze "domácí"? Který vychází z naší domácí kuchyně - z Čech, Moravy, Slezska? Recept, který si vaše rodina oblíbila, a navíc jste si jej i sama vylepšila nějakým nápadem, fíglem či zlešovákem? Pošlete jej do naší soutěže!

 

Soutěž s recepty probíhá na Žena-in a zde budou také výsledky vyhodnoceny, ale máte ještě další šanci! Recepty předáme do další soutěže - spotřebitelské soutěže s Jihlavankou, takže můžete vyhrát dvakrát! Vše o této spotřebitelské  soutěži se dozvíte na www.jihlavanka.cz 

 

Můžete vyhrát krásné ceny! Vše je v pravidlech soutěže a soutěžit můžete právě TADY!

Reklama