S trochou nadsázky to připomíná reality show Výměna manželek. Ale s tím rozdílem, že hlavní aktéři se kruté „hry osudu“ účastní nedobrovolně. A o tom, jaký bude mít nechtěná záměna dvou novorozenců dopad na psychiku ústředních postav, je ještě předčasné spekulovat.

Případ, který odstartoval 9. prosince loňského roku v třebíčské porodnici, obrátil naruby životy dvou mladých rodin. Záměnu dětí odhalili rodiče z Jabloňova na Žďársku, Libor Broža a Jaroslava Trojanová. Na začátku byly pochybnosti o skutečném otcovství. Holčička totiž nebyla podobná žádnému z nich. Oba jsou tmavovlasí, ona blondýnka, nesouhlasila ani poporodní váha. A tak se pan Libor nechal vyhecovat k testu otcovství. Ten dopadl negativně, ale protože paní Trojanová neměla jiného partnera, podstoupila genetický test i ona. A se stejným výsledkem. Ani ona nebyla matkou holčičky, kterou si přivezla z porodnice...

Nastal poprask a v třebíčské nemocnici ihned provedli zkoušky DNA všem dětem, které tam ve stejné době přišly na svět. Testy odhalily, čí dítě vychovávají Libor s Jaroslavou a naopak, kdo teď pečuje o jejich vlastní dceru. Druhou rodinou jsou mladí manželé Jan a Jaroslava Čermíkovi z Přibyslavic na Třebíčsku. Poté, co se podezření na záměnu holčiček potvrdilo, se obě rodiny sešly. Dohodly se, že si své děti navzájem do Vánoc vrátí. Po deseti měsících láskyplné péče! Ale aby mohly obě rodiny konečně žít s vlastními dětmi, budou muset začít od začátku. A aby přechod nebyl tak náhlý, budou se rodiče postupně setkávat se svými vlastními dcerami během společných víkendů. Dětem současně změní nejen příjmení, ale i křestní jména. Z Nikolky bude Verunka a z Verunky Nikolka.

Kdo však může za tolik bolesti, kterou nechtěně nevlastním rodičům způsobil šok z drastického omylu? Kdo děti v porodnici vyměnil? Vedení třebíčské porodnice podezírá z odpovědnosti za záměnu dvou děvčátek Veroniky a Nikoly čtyři osoby. Jednoho lékaře a tři zdravotní sestry. Jedna sestra už byla postavena mimo službu. Ve skutečnosti je už ale z možné nedbalosti, která způsobila záměnu dětí, podezíráno sedm osob, v úvahu by mohlo přicházet dokonce dvacet zaměstnanců, kteří mohli přijít s novorozenci do styku. Všichni podezřelí zdravotníci jsou ze dvou směn. Děvčátka se totiž oběma maminkám narodila krátce po sobě kolem čtvrté hodiny ranní. Směny se střídají mezi šestou a sedmou hodinou, tedy v době, kdy měly holčičky rodičkám přinášet zpět. K záměně malé Veroniky a Nikoly tedy mohlo dojít v momentu standardního poporodního ošetření miminek, nejpozději do dvou až tří hodin po porodu. Shodly se na tom obě matky a nepřímo to potvrzuje i postup nemocnice. Podezření, že něco není v pořádku, matky získaly už druhý den. Nezdála se jim rozdílná váha dětí. Jedno bylo podle zápisu v kartě mnohem těžší než při porodu, druhé naopak výrazně lehčí.

Rodiny zaměněných dětí prý mají důkaz o nedbalosti při označování novorozenců. Otec dívky z Přibyslavic byl při porodu přímo na sále a vše fotografoval. Snímky dokazují, že dítě nebylo označeno. Jenže zdravotnický personál měl pro tuto nesrovnalost jednoduché vysvětlení. Maminkám řekl, že v noci, když rodily, nešly počítače. A sestry, které zapisovaly váhu dětí, se pak prý jen spletly a zapsaly špatná čísla.

Nemocnice ke kauze mlčí. K případu se odmítá vyjádřit i vrchní sestra porodnice Jarmila Dočkalová s tím, že informace podává pouze vedení nemocnice. Ředitel Petr Mayer ale nezvedá telefon a nereaguje na vzkazy. Postoj nemocnice znovu kritizoval prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Cikrta ministr zdravotnictví Tomáš Julínek: „Do případu teď zasahovat nebudeme. Šetření toho, co se v porodnici odehrálo, je na třebíčské nemocnici a krajském úřadu na Vysočině.“
Až poté zaslala nemocnice tiskové prohlášení. V něm se mimo jiné píše, že nemocnice prochází kontrolní mechanismy a provádí vnitřní šetření. Podle zprávy prověřila nemocnice všechny postupy na porodnickém a novorozeneckém oddělení a překontrolovala jejich dodržování, aby se podobný případ neopakoval.

Reklama