Katka měla vždycky ráda hory, ale před třemi lety jim jednoduše propadla. Přestože už odmala podnikala různé vysokohorské túry, dlouho nenašla odvahu nasadit si přilbu, navléknout horolezecký sedák a zkusit si výšlap po značených ferratách; byť po tom velmi toužila. Její přítel to věděl a rozhodl se jí ke splnění snu pomoct. Jako dárek k narozeninám ji vzal na výlet do Itálie k jezeru Lago di Garda, kde ji hned první den překvapil dvěma  zapůjčenými ferratovými sety (jistící „sedáky“, lana s karabinami a helmy). Katka nejdřív odolávala, ale přítel ji nakonec přesvědčil, aby zkusili alespoň lehkou cestu nad městečkem Arco, kterou s přehledem zvládají senioři a děti.

Cesta byla opravdu snadná a Katka tak brzy překonala svůj strach. Během týdne, který u jezera strávili, postupně vyzkoušeli i náročnější cesty a terény a Katka rychle našla v lezení zalíbení. Brzy po návratu si pořídila své vlastní vybavení a začala trénovat na umělých stěnách. Od té doby plánuje téměř každou dovolenou tak, aby si mohla někde „zalézt“.

ferata

Vysokohorské lezení vyžaduje odvahu a musíte umět se spolehnout sama na sebe. Katka se několikrát dostala do těžkých úseků, zastihl ji na skále prudký déšť, podklouzávaly jí nohy. Jindy zase při bouřce raději slezla rychle do bezpečí, protože být v oblacích spolu s blesky a větrem není nic bezpečného. Skalní lezení se pro ni stalo nutností - dodává jí to energii a radost, její výlety do hor dostaly další rozměr. Ano, je si vědoma rizika úrazu; některé cesty jsou opravdu jen pro „otrlé“, respektive zkušené lezce. Pro Katku je to ale neodolatelná výzva a odměna pohledu na svět z výšky a nadhledu, který jí to dává, jí za to stojí. Ví, že život se má žít a rozhodně se nechce vzdávat věcí, které má ráda.

ferata1

 
Zajištěná cesta (nazývaná také jako feráta či ferrata podle italského označení via ferrata, časté je i německé označení Klettersteig) je cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jisticími fixními lany, železnými stupačkami, případně dalšími umělými pomůckami. Ten, kdo se pustí na ferratu, musí mít speciální vybavení včetně bezpečnostní přilby.

Náš článek:

Pozor soutěž:

Máte zajímavý koníček, který je spojený s pohybovou aktivitou? Máte z něj radost a nechcete myslet na možná rizika, která s sebou sport či jiné aktivity nesou? Připravili jsme pro vás několik zajímavých příběhů. Vyzpovídaly jsme několik žen, které si to, co je baví, užívají a úvahami nad tím, co všechno se může stát, se nenechají ve svých aktivitách omezovat.

Zapojte se, zajímá nás váš příběh!

Máte to také tak? Můžete se těšit na náš seriál článků. Chceme vás inspirovat a budeme rádi, když se s námi podělíte o svůj příběh a popis toho, co máte rády. Baví vás lyžovat? Tančit, běhat či jezdit na kolečkových bruslích? Milujete jízdu na koni, na kole nebo na koloběžce? Máte slabost pro vysoké podpatky? Skáčete s padákem, potápíte se?

Je pro vás radost z toho, co děláte, důležitá a nechcete myslet na to, že se můžete zranit nebo se dostat do nesnází, i když vaše aktivity nejsou tak úplně bezpečné? Zajímá nás váš názor, vaše historky, příběhy, napište nám, co děláte, co vás baví.

Život se má žít. Nevzdávejte se věcí, které máte rádi.

Co můžete vyhrát? Krásné letní balíčky v hodnotě 500 Kč, které věnuje do soutěže NN Životní pojišťovna, ve kterých bude:

balik

  • Lahev na vodu a ovoce
  • Krabička s nožíkem a lžičkou
  • Sluchátka
  • Blok Život se má žít

Od nás od redakce dostanete balíček s kometikou Dermacol – tělové mléko a sprchový gel s vůní hrušky v hodnotě 180 Kč.

lišta

Své příběhy nám můžete vložit do této stránky, nezapomeňte, že pro jejich vložení musíte být na našich stránkách zaregistrované a přihlášené. Registrační formulář najdete zde. Moc se na vaše příspěvky těšíme!

box

Reklama