První vypadávání vlasů u sebe Kateřina zaznamenala, když jí bylo deset let. Dodnes si ten moment pamatuje. „O prázdninách jsem seděla u sebe v pokojíčku, náhodně jsem si zajela do vlasů a našla v nich holé místo. Hned jsem zpanikařila a běžela s tím za mamkou. Začalo hledání a objíždění různých doktorů. Diagnostikovali mi alopecii. Léčila jsem se pomocí injekcí,“ popisuje mladá žena.

Nemoc se vždy vrátila

Injekce sice zabíraly a Kateřina léčbu podporovala i prostřednictvím různých vodiček, ale problém se po nějaké době znovu objevil. Proto se rozhodla vyhledat jiný způsob. „Na dva týdny mě nechali v nemocnici, kde jsem každé ráno chodila na laserové ozařování. Zatím nejosvědčenější metodu vůbec. Vlasy mi narostly a pět let jsem si na svoji plešatost ani nevzpomněla,“ vypráví své zkušenosti.

Jenže plešatění se posléze objevilo znovu. Lepší období se u Kateřiny střídala s těmi horšími, ale stále to znamenalo snažit se zamaskovat holá místa. Před rokem se jí alopecie vrátila dosud v největším měřítku, a to pravděpodobně vinou stresu, který prožívala.

V hlavní roli stres

„Neexistuje jediné přesně vysvětlení, proč alopecia vzniká, u každého se rozvíjí z jiného důvodu. Ale vím, že u mě to bylo nejspíš ze stresu. Vždycky jsem byla hodně citlivá a všechno jsem si moc brala. Myslím si, že většina fyzických nemocí začíná v hlavě. Moje dětství nebylo občas úplně jednoduché. Před rokem, když se to zhoršilo, jsem zrovna nastoupila do úžasné, ale fyzicky i psychicky náročné práce. Byly dny, kdy jsem doma plakala a říkala si, že už se tam nechci vrátit. Do toho jsem nebyla moc spokojená v osobním životě. Všechno se nakupilo, až pohár přetekl,“ líčí mladá žena.

V Kateřinině případě to znamenalo i rostoucí počet holých míst na hlavě. Ta se snažila všemožně zamaskovat, ale bylo to těžší a těžší. Nemohla nosit rozpuštěné vlasy a holá místa schovávala do culíku, i když i to bylo postupem času velmi obtížné. Když Kateřina viděla, jak moc jí alopecie komplikuje život a že neřeší nic jiného, dospěla k zásadnímu rozhodnutí. Než aby se trápila tím, jak svou plešatost zamaskovat, celou hlavu si oholila.

Pravá sebeláska

„Objednala jsem si paruku, pro případ, že bych neměla hezký tvar hlavy a šla do toho. Odhodlala jsem se i díky kamarádce Klaudii, která má také holou hlavu. Když mi přítel zajel strojkem do vlasů, vytrysklo mi posledních pár slz beznaděje. Ale když jsem viděla svůj tvar hlavy, líbil se mi, zase jsem to byla já. Poznala jsem díky tomu, co je to pravá sebeláska. Od té chvíle jsem úplně jiný člověk, jsem zase šťastná,“ uvádí Kateřina.

Paruku sice má, ale moc ji nosit nechce. „Mnohem víc se sama sobě líbím bez ní. Akorát je mi hrozná zima na hlavu, takže teď jí budu nosit asi víc a až bude tepleji, tak budu víc bez ní. Původně jsem si říkala, že bych moc chtěla, aby mi vlasy zase narostly, ale teď to beru tak, jak to je. Jsem se sebou smířená a budu spokojená, ať už se stane cokoli,“ uzavírá Kateřina.

Alopecie

Alopecie je neinfekční onemocnění, které se projevuje vypadáváním vlasů a ochlupení. Příčiny tohoto onemocnění mohou být různé. Patří mezi ně například dědičnost, hormonální nerovnováha, nesprávné stravování, léky nebo stres.

Čtěte také: