O císařovně Sissi, celoživotní lásce Františka Josefa I., se popsaly tuny papíru. I o tom, jak toto manželství nebylo šťastné. A František Josef byl přece jen normální muž. Asi nejznámější mimomanželský vztah měl s herečkou vídeňského Burgtheatru Kateřinou Schrattovou. Je pravda, že to bylo s posvěcením samotné císařovny?

Kdo byla tato diskrétní žena, která byla císaři v druhé polovině jeho života skutečnou oporou? A byla jen přítelkyní, milenkou, nebo dokonce tajnou manželkou, jak se občas proslýchá?

V každém případě to byla skvělá vídeňská herečka, jedna z nejpopulárnějších své doby. Narodila se 11. září 1853 v Badenu, malém městečku u Vídně. Herečkou chtěla být odmalička. V osmnácti letech odešla z domova a získala angažmá v Berlíně. Ačkoli neměla žádné zkušenosti, brzy slavila úspěch. Po dvou letech se ale vrátila do Vídně a začala hrát na prknech Stadttheatru. A odtud už vedla cesta do Burgtheatru.

Kateřina SchrattováV šestadvaceti letech se v roce 1879 provdala za uherského šlechtice Miklose Kiss de Ittebe, jemuž porodila o rok později syna Antona. Z manžela se ale vyklubal vášnivý hráč, který měl enormní spotřebu peněz. Svazek neměl dlouhého trvání, manželé se brzy rozešli, avšak rozvést se nikdy nedali.

K prvnímu osobnímu setkání císaře a Kateřiny prý došlo u příležitosti audience, při níž ho Schrattová požádala (na přání svého zadluženého manžela) o restituci majetku rodiny Kissů, který jim byl zabaven v roce 1848. Mimochodem neuspěla.

Teprve o dva roky později se znovu setkali na plese průmyslníků. František Josef se s Kateřinou dal do řeči a po celý večer z ní nespouštěl oči. Od té doby začal navštěvovat Burgtheatr, nevynechal údajně jediné přestavení, kde Kateřina vystupovala. Pokud byla císařovna Sissi ve Vídni, zpravidla ho do divadla doprovázela. Učinila z Kateřiny rodinnou přítelkyni, aby jí tak umožnila volný přístup ke dvoru a císaři.

Burgtheatr

Burgtheatr, od roku 1893 zde měla Kateřina doživotní angažmá

Sissi také požádala malíře Heinricha von Angeli, aby namaloval Kateřinin portrét. Posledního sezení se zúčastnili osobně i císař s císařovnou. A tehdy hotový obraz císařovna věnovala překvapenému císaři.

Kateřina SchrattováPortrét Kateřiny od Heinricha von Angeli, který objednala sama císařovna pro svého manžela

Krátce po tomto setkání začíná korespondence Františka Josefa „milostivé paní“, která trvala třicet let a také vztah, který prý sama císařovna posvětila. Znala manželovy potřeby. Jak daleko to ale všechno došlo, se asi nikdy nedovíme.

Samozřejmě se zpočátku scházeli tajně. A Kateřina byla natolik diskrétní, že žádné podrobnosti o jejich vztahu na veřejnosti neventilovala. V podstatě se opakoval rituál, na který si císař zvykl s předchozí  - vlastně kromě Kateřiny jedinou známou -  milenkou Annou Nahovskou. Vstával opravdu brzy a na své ranní procházce v 6,30 (!) jakoby náhodou potkal paní Schrattovou, s níž se pozdravil a přijal její pozvání na kafíčko, bábovku a cigárko do Glorietgasse 9 v blízkosti Schönbrunnu.

Navštěvoval ji také v její vile nedaleko St. Wofgangu, jednou dokonce i se Sissi a nejmladší dcerou Marií Valerií, která dlouho neměla tušení, jak se věci mají. A naopak ona ho zase vyhledávala ve Vídni i v Bad Ischlu. Zamilovaný monarcha v přítomnosti této příjemné, dobrosrdečné a zároveň taktní ženy, tolik odlišné od komplikované Sissi, evidentně pookřál. Odvděčoval se jí šperky, platil za ni astronomické částky, které pravidelně prohrávala v kasinu. A taky na ni myslel ve své závěti – odkázal jí půl milionu zlatých.

Baden

Baden, rodiště Kateřiny Schrattové, je kouzelné lázeňské městečko

Když se konečně v roce 1889 nejmladší dcera císařského páru dozvěděla pravdu, byla šokována. Nechápala zejména matku, že mohla nechat dojít události tak daleko. Ale Sissi právě toto vyhovovalo, mohla alespoň nerušeně a bez výčitek svědomí cestovat.

Po sebevraždě jediného syna, korunního prince Rudolfa, ale hlavně po zavraždění Sissi pomáhala Kateřina císaři snášet ty nejhorší rány osudu.

Tehdy se ukázalo, jak chyběla „ochranná ruka“ císařovny nad „milostivou přítelkyní“. Intriky vůči Kateřině, při nichž se vyznamenala právě dcera Marie Valerie, neměl kdo odrážet. Po ovdovění paní Schrattové se povídalo, že císař uvažoval o sňatku, ba dokonce, že k němu tajně došlo. Důkazy o tom však neexistují. Je to ale velice nepravděpodobné, když si uvědomíme, jaký cirkus dělal František Josef kolem morganatických sňatků svých příbuzných.

Baden2

Baden u Vídně

Když František Josef I. v listopadu 1916 zemřel, byla k jeho loži přizvána i Kateřina Schrattová, aby se s ním rozloučila. Na pohřeb jít ovšem nesměla.

A tajemství o vztahu dvou osamělých lidí si odnesla do hrobu. Zemřela v roce 1940 ve věku 87 let (František v 86), císaře tedy přežila o 24 let.

Mohli jste si přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama