Slavná běžkyně na lyžích a písecká rodačka Kateřina Neumannová prožívá jedno z nejnáročnějších období ve svém životě, vrcholí totiž přípravy na Mistrovství světa v severském lyžování 2009, a Kateřina je prezidentkou organizačního výboru. Mistrovství pro ni navíc bude takovým mírně opožděným dárkem k narozeninám. Přesto si udělala čas na rozhovor pro náš magazín...

   Jméno: Kateřina Neumannová
   Narozena: 15. února 1973
   Znamení: Vodnář

Přípravy na Mistrovství světa vrcholí, jak si teď organizujete čas?
Jak vidíte. Stejně jako náš dnešní čas na rozhovor, počítám ho na minuty. Potřebovala bych, aby den měl o pár hodin víc. Ale na druhou stranu mě to hodně baví, v tuhle chvíli se ještě spousta věcí dodělává, takže je to takové dynamické.
Přesto ty základní věci už jsou všechny hotové, takže to už není takový adrenalin, i když zátěž je to stále veliká.

Co je pro vás větší adrenalin, stát na lyžích, nebo pořádat Mistrovství světa?
Jsem samozřejmě zvyklá spíš na lyže. Tam je to hodně intenzivní, ale v krátkém časovém úseku. Tady mám ten adrenalin několik měsíců. Je to trošku o něčem jiném, ale tím vzrušením, před samotnou akcí, se to sportu podobá.

Musím se vás zeptat na negativní reakce na Mistrovství, jak je snášíte?
Je to obrovská akce, která tady nikdy v dějinách nebyla. Naše společnost na ni nebyla asi ještě dostatečně připravená. Spousta věcí a úkonů s tím souvisejících, které musí být udělány, se nedala včas na stůl, dostatečně se o nich neinformovalo, takže leckoho pak překvapila velikost takové akce i nutná finanční podpora, která stejně tak funguje i jinde v zahraničí.

Takže tím chcete říct, že problémy, které vznikají, jsou běžné, jen na ně u nás lidé ještě nejsou zvyklí?
Je to akce, která je podporovaná z veřejných peněz, ale stejně tak to funguje kdekoli na světě. Já nevím, v Itálii ve Val di Fiemme ji podporuje vláda Trentina, ve Skandinávii regiony nebo nějaké město. Vždycky je to akce velmi silně podporovaná z nějakých veřejných peněz.
A jak to snáším? Už teď nemám čas něco číst, takže jsem si odvykla vyhledávat články o sobě. Myslím, že s přibližujícím se Mistrovstvím o něj začíná mít stále víc lidí zájem. Čím je Mistrovství blíž, tím je to lepší. Vloni to bylo hodně nepříjemné, ale já jsem zvyklá bojovat.

Na koho se můžeme na Mistrovství těšit – nějaké výrazné osobnosti?
Na slavnostním zahájení šampionátu 18. února budou koncertovat Deep Purple. Dva dny po nich, tedy 20. února, vystoupí skupina Elán. V průběhu celých 14 dní je pak připraven doprovodný program tak, aby si ten svůj druh zábavy našli všichni hosté, včetně těch nejmenších. Co se týká různých dalších osobností, tak kromě plejády našich politiků: prezident, premiér a další, pozvání přijal norský princ. S největší pravděpodobností přijede i česká rodačka Ivana Trump.

Je to těžké, sehnat podporu takových lidí?
Norský princ projevil zájem sám, protože lyžování má rád. Co se týká Ivany Trump, její účast zatím nemáme potvrzenou, ale u ní je to hlavně o vztahu k České republice. Nemuseli jsme ji přemlouvat, dostala nabídku a vypadá to, že přijede.

SOUTĚŽ

Vyhrajte dvě vstupenky na Elán

V rámci Mistrovství světa v severském lyžování budou probíhat různé koncerty. Jedním z nich je i koncert slovenského zpěváka Jožo Ráže s kapelou Elán. Ten proběhne 20. února 2009 v rámci Slovenského dne v liberecké Tipsport aréně od 20.00 hodin.

Vy máte šanci vyhrát dvě vstupenky v hodnotě takřka tisíce korun! Stačí, když správně odpovíte na naši soutěžní otázku a zařadíme vás do slosování a ke své odpovědi přidáte i telefonní číslo, na kterém vás můžeme kontaktovat, v případě výhry.

Soutěžní otázka:
    Jak se jmenuje dcera Kateřiny Neumannové?
      
a) Kateřina
       b) Lenka
       c) Lucinka

Své odpovědi vkládejte SEM! (klikni)

Soutěž ukončíme ve středu 18. února o půlnoci. Přejeme mnoho štěstí!

Pojďme si povídat i o něčem jiném, co vnitřně považujete za svůj největší úspěch? Myslím tím na lyžích...
Kdybyste to nedořekl, uvažovala bych, jestli myslíte v životě, nebo ve sportu. Když to vezmu všeobecně, tak samozřejmě to, že jsem vyhrála největší závod na světě, jaký existuje, tedy Olympijské hry a Mistrovství světa a zároveň jsem porodila dceru, což je můj největší životní i sportovní úspěch (smích). Tyhle dvě věci se mi povedly během relativně krátké doby, takže z nich mám největší radost.
Jinak určitě i to, že jsem byla ve světovém lyžování od roku 1991, kdy jsem do něj vstoupila patnáctým místem na Mistrovství světa a udržela se na špičce až do konce kariéry, kdy jsem v roce 2007 ještě vyhrála Mistrovství světa. Pohybovala jsem se víc než patnáct let ve vrcholném lyžování – to je moje velká výhra.

Je něco, čeho jste naopak dosáhnout chtěla, ale nezdařilo se?
Nikdy jsem nevyhrála Světový pohár, což je takové jediné vítězství, které mi chybí ve sbírce. Nicméně jsem po něm ze začátku příliš neprahla a v konci kariéry mi v jeho dosažení zase zabránilo, že se běhaly hodně sprinty. V těch jsem ztrácela příliš v celkovém bodovém hodnocení. Takže to je jediný vrchol, na který jsem nevyšplhala. Nejlépe jsem v něm skončila druhá.

Vaší dceři Lucince bude šest let, jak to bude mít se školou?
S největší pravděpodobností, právě proto, že se narodila až v létě, půjde o rok později. Jsem za to ráda, protože teď nemám vůbec čas se na takovou věc chystat. Takže nám naštěstí vznikne prostor se na to připravit.

Necháme stranou spekulace o Lucinčině otcovství, ale zajímá mě váš vnitřní postoj k podobným bulvárním věcem. Jak je snášíte?
Já myslím, že dnes už málokdo spekuluje. Považuji velkou část svého života za veřejnou, protože jsem sportovec, který sportuje pro své fanoušky a lidi, kteří mají sport rádi. V téhle oblasti jsem se světu maximálně otevřela a byla jsem otevřená a upřímná vždycky. Na druhou stranu, vždycky jsem si myslela, že kousek toho soukromí si člověk může držet pro sebe, a podle toho jsem se i dlouhodobě chovala.
Myslím, že už to dnes ani takové tajemství není. Stále však platí, že moje soukromí je moje a mých nejbližších. Nemám potřebu ho ani teď nějak ventilovat.

Chystáte do budoucna svatbu?
Nechystám.

Jak podle vás vypadá ideál chlapa?
To je docela složité. Takový, který přitahuje mě, může být pro někoho jiného nechci říct odpudivý, ale prostě typ, který mu vůbec nic neříká. Mně se bohužel líbí a přitahují mě chlapi, se kterými se moc nedá žít, tedy chlapi, kteří jsou v něčem úspěšní. Ne ale, že bych prvoplánově vyhledávala bohaté a úspěšné muže. Většinou jsou kvůli tomu zavaleni prací a pro život je to s nimi horší.

Mě spíš zajímala fyzická podstata než duševní postoj...
Už jsem ji dávno nechala na vedlejší koleji. Samozřejmě jsem si ji ale také prožila. Líbil se mi americký plavec Matt Biondi, mnohonásobný olympijský vítěz, který už pár let neplave. Takže takoví urostlí vysocí chlapi se širokými rameny. Jenže člověk časem zjistí, že to pro život úplně nejdůležitější není.

Měla jste někdy nějaký šílený účes?
Úplně šílený ne. Měla jsem takový víc barevný...

Takže žádné dredy nebo číro?
Ne, ne, ani v pubertě. Nejhorší bylo, když jsem si zkusila vlasy obarvit lehce nahnědo – to mi vůbec nesedlo. Pak jsem jednou vyzkoušela rezavou. Žádná zelená nebo růžová nebo kdovíjaká barva, byly to celkem přirozené odstíny.

Na závěr vám dám několik asociativních otázek: Politika?
Jednání s premiérem a dalšími vysokými politiky o Mistrovství světa.

Sport?
Pohyb, ale nejen lyžování.

Barva?
Modrá.

Kniha?
Už dlouho jsem neměla čas na ni ani sáhnout. Bohužel.

Lyže?
Madshus.

Počasí?
Hlavně ať mrzne.

Děti?
Lucka.

Snídaně?
Kafe a občas Actimel.

Co byste popřála čtenářkám magazínu Žena-in?
Úspěšný rok bez krizí ekonomických i osobních.

 

Sledujete sport? Máte ráda zimní sporty? Co si myslíte o Mistrovství světa v severském lyžování u nás? Budete Mistrovství sledovat? Jak na vás Kateřina působí po lidské stránce. Přijde vám sympatická? Co byste jí popřála k narozeninám?

Reklama