Každý máme za sebou nějakou minulost, zvláště z dob dospívání. Pokud jsme se poučili a své chyby již neopakujeme, není důvod se stydět. Naopak, co tě nezabije, to tě posílí. Je tedy fakt, že někdy i hodně dávná minulost nás může pronásledovat i v dospělosti. O tom nyní bude vyprávět Kateřina.

8f79731d1a20a-obrazek.jpgFoto: Shutterstock

„Mám za sebou krušné období, na které nerada vzpomínám, ale je to za mnou, tedy alespoň jsem si to myslela.“ Kateřina jako adolescent propadla drogám, nejdříve lehkým. Později těm tvrdým. Spadla na pomyslné dno, ale v jeden moment si nechala pomoci a závislosti se zbavila. Cesta to nebyla jednoduchá. Musela najít důvěru v sobě, ale získat si ji zpět i u své rodiny.

Časem se postavila na vlastní nohy a přestěhovala daleko od domova do malého města na sever Moravy, aby mohla začít s čistým štítem. O své závislosti se svěřila partnerovi a nastávajícímu manželovi. Přišlo jí fér, aby mezi sebou neměli žádná tajemství a strašáky ve skříni. Nevadilo mu to, vzali se, čase se jim narodila dcera, ale vztah pomalu skomíral, až došli do fáze rozvodu. Vztahy expartnerů nebyly dobré.

Nyní se jí její minulost vrátila jak bumerang. Na vině je její skoro exmanžel, který si nevhodně pustil pusu na špacír. „Dcera jednou přišla domů ze školky a ptala se mě, co je feťačka. Myslela jsem, že to slyšela mezi dětmi. Nějak jsem jí to vysvětlila, ale to jsem ještě netušila, co mě v průběhu pár týdnů čeká…

Okolí se ke mně začalo chovat zvláštně. Měla jsem pocit, že se mi sousedky vyhýbají a sotva mi odpoví na pozdrav. Onen chlad okolí pocítila i její dcera, když si s ní najednou nechtěl nikdo ve školce hrát. Kateřina se rozhodla, že obvolá známé a pozve pár dětí na víkendové grilování a posezení.

“Čekalo mě nepříjemné překvapení. Jedna sousedka na mě upřímně vybalila, že nechce, aby k nám jejich dítě chodilo, když jsem na drogách. Nechápala jsem, ale pomalu se mi začaly dávat věci do souvislosti.“ Kateřina si znovu promluvila s dcerou, ta jí řekla, že to slyšela od tatínka. „V tu chvíli se mi udělalo špatně, bylo mi jasné, že to malá řekla i ve školce. Člověk si ani neodkáže představit, co jsem v tu chvíli prožívala a jak jsem se styděla. S dcerou jsme to probraly, je ještě malá a spoustu z toho nemůže rozumět. Co mám dělat dál, nevím. Nemám přeci povinnost všem svým sousedům vyprávět o své minulosti, na kterou se sama snažím tak dlouho zapomenout… Nevím, co nás tu dál čeká. Malé město, zlé jazyky a nepřející exmanžel. Bojím se o práci, bojím se, že se možná budeme muset přestěhovat a utéct mé minulosti zase o kousek dál. Donekonečna ale utíkat nechci...“

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.

Nemáte-li úspěšnou minulost, není to důvod, abyste neměli úspěšnou budoucnost.
Theodore Dreiser

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Toto není téma na odpověď ve dvou větách, ale pokusím se o verbální maggi kostku. Nechme stranou, naprosto nevhodné a podpásové jednání otce, které svědčí o potřebě matku očernit a také, bohužel, o jeho nezralosti a otcovské nekompetenci. Tato citlivá témata mají sdělovat především ti, kterých se to týká a je nutno brát ohled na věk dítěte. Skutečnost, že má kdokoli z rodičů ve své minulosti zkušenost s drogami se dá velmi dobře - avšak s citlivým přístupem, využít při výchově dětí, které jsou ve věku, kdy začíná období s riziky experimentů. Toto téma je však vhodné  komunikovat ve věku dítěte, kdy je již na toto téma mentálně zralé a sdělenému je schopno porozumět!
Pokud otec s informací o matčině bývalé závislosti zneužívá proti ní, je možno obrátit se na odboru sociální péče a žádat o pomoc v nápravě otcova chování v souvislosti s možností úpravy společné péče. Na matce je nyní, aby informaci uvedla na pravou míru - tak, aby adekvátně věku dcerky byla srozumitelná a odpovídala současné situaci, kdy je matka ze závislosti vyléčena.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerozou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.