Tento exoticky vypadající strom musí okouzlit každého. Nemá s orchidejemi nic společného, slovensky Katalpa bignóniovitá, latinsky Catalpa bignoides a česky Katalpa obecná, někdy též Katalpa trubačovitá.

 

Jak vypadá?

Je u nás pěstovaný poměrně často, najdeme ho v zámeckých parcích stejně jako na sídlištích ve městech. Vyniká z dálky výraznými srdčitými obrovskými listy a v době květu právě těmito krásnými květy v hroznech.

Listy jsou zelené a mají srdčitý tvar. Varianta „aurea“ má žluté listy.

 

Květy se objevují v červnu až červenci, jsou 4-5 cm velké, výrazné, bílé, uvnitř s tmavou kresbou a rostou ve velkých vzpřímených latách.

 

Dorůstá až 20 m a šíře 6-10 m. Koruna má kulovitý až vejčitý tvar a je pravidelná a harmonicky působící.

 

V září až říjnu se objevují dlouhé tobolky. V průběhu října se pak listy zbarvují do žluté barvy.

 

Nároky na pěstování:

Katalpa potřebuje humózní dobře propustnou půdu a stanoviště s plným sluncem. Nároky na vlhkost jsou střední.  V prvních zimách je vhodné pod stromek nastlat chvojí či mulčovací kůru a kmínek omotat jukou. Tato velká varianta katalpy je v zahradnictví k sehnání za přijatelné ceny. Mladé stromky stojí zhruba v rozmezí 100-200 Kč.

 

Existuje i v zakrslé a menší formě

Pokud se vám katalpa líbí, ale na tak velký strom nemáte místo, pak zajásejte. Neboť v zahradnictvích můžete objevit jeho zakrslý kultivar pod názvem „nana“. Počítejte s větší investicí, zapěstovaný stromek v nádobě kolem jednoho až dvou metrů vysoký stojí zhruba 1000-2500 Kč - dle výšky. Výhodou je právě tato zapěstovaná výška, pod stromem lze již v pohodě chodit a koruna roste již jen nahoře. Za rok přiroste zhruba o 10-15 cm.

Má jen jednu nevýhodu. Nekvete. Přesto je listy dekorativní natolik, že stojí za to. Často je k sehnání již upravený do vícekmenové podoby, a tak vypadá jako malý keř.

Varianta „glogosum“ je větší variantou, ale také nekvete. Dorůstá velikosti menšího keře a ročně přiroste tak 20 cm.

 

Všechny katalpy lze zastřihovat a udržovat je tak v přijatelné formě.

 

Líbí se vám?

Reklama