V úterním článku Co bavilo redakci, jste se mohla dočíst, že jsem si pořídila novou psí kamarádku. Je jí deset měsíců a momentálně poprvé hárá. Zprvu jsem byla přesvědčená, že ji nechám vykastrovat, ale teď nevím. Už několikrát jsem na toto téma vedla rozhovor s chovateli, veterináři i lidmi, co mají pejska na mazlení, a každý má na věc jiný pohled. Ať už souhlasí či nikoli, všechny názory mají něco do sebe. Právě proto mě zajímá váš názor. Je lepší nechat zvíře kastrovat?
Nový komentář
Komentáře
Já jsem nikdy nechápala, jak může být někdo pro kastrování psů, ale někdy to prostě jinak nejde. Nás Bert měl velké zdravotní problémy, takže byla kastrace psa jediná šance, jak mu zachránit život. Kdyby neměl tyto zdravotní komplikace, tak bych ho nikdy vykastrovat nenechala. Naštěstí je pořád stejně hravý jako před kastrací :-) .
To záleží dle situace, náš pes byl hrozně neukázněný, takže to jinak nešlo a před rokem podstoupil kastraci u https://www.metropolevet.cz/kastrace-psa-praha/ Musím říct, že to pomohlo vážně hodně, od té doby je velmi klidný a přítulný.
Nechali jsme pejska kastrovat.Po kastraci se sklidnil.
Psů je už moc. Málem skoro jako lidí. Takže - buď se to myslí vážně, koupí se chovný pes/fena, založí se chovatelská stanice, dodržuje se všechno dle všech paragrafů, chová se dle toho, jak řekne poradce chovu, dbá se na to, aby se "produkovala" jenom zdravá štěňata v nejlepší kvalitě, a dávala se jenom zodpovědným jedincům, ne že jde jen o prachy. Zkrátka dělá se to pořádně, s rozmyslem a s odpovědností za ta zvířata. Nebo se bere pes jenom jako hračka a domácí mazánek, a potom jednoznačně kastrovat - psy i feny, a to co nejdříve. Ostatně mnohý chovatel si to dává jako podmínku, když prodává štěně "na mazlíka", tedy bez perspektivy dalšího chovu. To, že by měla mít fenka jednou za život štěňata, je pověra. To jí v ničem nepomůže, akorát si tím majitel zkomplikuje život a vyrobí problém, co s těma štěňatama udělá, až vyrostou. A nekastrovanou fenu je velmi těžké uhlídat, navíc opakované hárání způsobuje falešnou březost, nádory na mléčných žlázách i na dalších orgánech určených k reprodukci, hormonální nerovnováhu. No a pokud si majitel řekne, že existuje psí antikoncepce - jo, existuje. Ale taky to něco stojí, může z toho být rakovina vaječníků, a není to ani nic úžasného, ládovat do psa tabletky, nebo píchat injekce. Takže shrnuto - kastrace u fenky co nejdříve po prvním hárání, to už je pohlavně dospělá, a jeden zákrok je vhodnější než řešit hárání každého půl roku po celý život fenky.
My sme dostali nalezence, asi 4letýho psa. Byl hodny, celkem poslušny,ale! Když se mu chtělo, tak vnoci přelezl plot. My to ani nevěděli, až na nás přilít majitel čistokrevný feny . Tak šel na kastraci. Sice stale občas uteče, ale už nám nikdo nenadává.
Náš pes všechno doma značkoval, pak jsem ho nechali vykastrovat a přestal....
Já si myslím, že kastrace má kladné účinky ze zdravotního hlediska, zvláště u fen. Manžel třeba měli fenu, která kdyby byla kastrovaná, tak by neumřela. Kamarádka zase má fenku, která se pořád trápí falešnou březostí. A sousedi mají nekastrovanou fenu a ta se v době hárání nastavuje našim fenám přes plot a pořád šíleně kňučí, tak mi i přijde, že se docela při tom hárání trápí. Mně ale vadí hlavně to, když někdo množí bezpapíráky a je mu to jedno. U nás na vesnici se často stává, že toulající se pes obskočí někomu fenu a pak se řeší, co se štěňaty. Útulky u nás už praskají ve švech, tak proč zbytečně dál množit. My máme obě feny kastrované a jsem prostě klidnější, že nám třeba jednou neumřou na zánět dělohy, na nádory na mléčné žláze, na vaječnících apod. A podle mě tvrzení, že by fena měla mít jednou za život štěňata, je dávno vyvrácené. Navíc mi přijde i lepší mít v bytě neháravou fenku.
Nekastrovat, je to zásah do organismu, hormonálních hladin, ovlivňuje to činnost ostatních žláz s vnitřní sekrecí, hospodaření s vápníkem. Způsobuje to v mnoha případech opravdu závažné zdravotní problémy. Jak psům tak fenám. V mnoha případech se rapidně zhorší srst. Psi začínají tloustnout i přes krmení které je určeno pro kastrované psi. Samozřejmě že u každého psího jedince je to jiné, jako u lidí po operačním zákroku. Fena dcery začla po kastraci děsivě tloustnout. Kastrace byla po zdravotních problémech nutná. Byla to absolutně klidová fena, dnes je schopná pro žrádlo vyškubnout dítěti cokoli z ruky. A že se u mnoha psů po kastraci zvyšuje agrese vidím denně u sousedovo psa. Tedy za mne - nekastrovat.
To je otázka, kterou teď řešíme... Tak raďte a pište své názory...
Jde o to, co chcete - je to fenka chovná a měla by úžasná štěňátka? Anebo je zde problém? At´už se zdravotními, či jinými problémy.... Rozhodně bych nechtěla rozmnožovat pejska s genetickými, či zdravotními problémy. Naproti tomu mít skvělého psa, výborných povahových vlastností a dobrého, či dokonce výborného exteriéru, tak bych do toho šla. Zde by mi bylo doslova líto, že nepošlu geny dát
Jinak všichni máme pocit, že ten náš pejsek je nejúžasnější, ale máme-li pochybnosti, nebo dokonce jistotou, že to není ono, raději bych kastrovala a těšila se z těch nejkrásnějších dnů, a let, které nás čekají, bez "zátěže" štěňátek.