Kastrace jedné kočky nebo kocoura pomůže zachránit 100 dalších kočičích životů před nejistým osudem nebo přímo smrtí. A to nejen v případě, že jde o toulavá zvířata. Bohužel je mezi námi mnoho lidí, kteří se nechtěných koťat od svého domácího mazlíčka bez milosti zbaví. Vzhledem k tomu, že kočka může zabřeznout třeba i třikrát do roka a mít pokaždé pět koťat, které se pak také dále množí, jejich populace rychle narůstá. Přitom stačí málo, abychom to zastavili. Kočky a kocoury, kteří se pohybují venku, kastrovat. A to nejen vlastní, ale i ty toulavé.
5fbcfe3bd4f73obrazek.png
Foto: Shutterstock

Když hraje roli cena

Kromě mýtů, které kolem kastrování stále ještě panují, některé majitele odrazuje cena. Pro lidi, kteří stěží vyjdou se svými příjmy, nebo nemají dokonce vůbec žádné, je i relativně malá částka až příliš vysoká. Kastrace kocoura vyjde na zhruba 800 a kočky 1 500 korun. A dát takovou sumu za toulavou kočku, to se chce už opravdu málokomu. Proto paní Alena Pávková v roce 2016 založila projekt FELITI. Během své existence pomohl s kastrací 5 736 koček a kocourů.

„Kočky jsou celým mým životem. Když jsem ještě bydlela u Karlových Varů, společně se sousedkou jsme nechávaly kastrovat kočky toulající se po vesnici za vlastní peníze. Také jsem pomáhala útulku v Karlových Varech tím, že jsem pro ně po známých sháněla věci do tombol, aukcí a podobně. Když jsem se ale přestěhovala k Praze, vzdálenost spolupráci už neumožňovala. Jenže známí mi věci posílali dál. Kupily se mi doma, a tak jsem je nakonec ve spolupráci se skupinou Cat-Mania vydražila. A za utržené peníze nechala kastrovat první toulavé kočky,“ popisuje ve zkratce první krůčky ke vzniku unikátního dobročinného projektu paní Alena. 

Dnes je úkolem FELITI, kromě osvěty týkající se kastrací, zejména hradit poplatky za kastrace volně žijících koček a kocourů bez majitele. Pomáhá ale také majitelům koček v tíživé finanční situaci. Buď uhrazením zákroku v plné výši, nebo nechá majitele přispět alespoň symbolicky (100 – 400 Kč). Každý případ je vždy posouzen zvlášť. A zájem veřejnosti je obrovský.

Svou zkušenost s projektem má i paní Julie (56): „U nás ve vsi je plno toulavých koček, o které nikdo nejeví zájem. Buď je někdo vyhodil, nebo tu zůstaly po starých lidech. Je mi jich líto, a tak je krmím. A díky projektu FELITI jsem už šest z nich nechala i kastrovat, aby se dál nemnožily. A další čtyři mám už na zákrok objednané. Ze svého bych to hradit nemohla. Mám nízký plat, navíc jsem nedávno přišla o práci a nová se tu hledá těžko.“

Jak to funguje?

Pokud na kastraci svého mazlíčka nemáte peníze, víte o kolonii toulavých koček, nebo se kolem vašeho domu potuluje jen jediný bezprizorní chlupáč, stačí kliknout na stránky www.feliti.cz. Tam najdete žádost o kastraci a krátký dotazník. Napíšete svůj příběh a pár dní počkáte, zda vám FELITI žádost odsouhlasí. Zájemců je totiž víc než dost a paní Alena, stejně jako ostatní dobrovolníci, jim pomáhá ve svém volném čase. Záleží ale i na tom, kolik peněz se zrovna sejde na účtu projektu. Nedostává dotace, jde jen o dobrovolné příspěvky dárců. Chtěla byste také přispět na dobrou věc? Pak klikněte SEM.

5fbcfeb229862obrazek.pngKdyž už vám přijde příslib, je na čase domluvit se s vybraným veterinářem, který je do projektu zapojen. Tomu po zákroku nic neplatíte, fakturu za kastraci, případné nutné trhání zubů, abtibiotika a léky proti bolesti fakturuje přímo projektu FELITI. Na vás je pak odchyt kočky, doprava do ordinace a také následná pooperační péče o ni je na vás. Všechny potřebné podmínky najdete ZDE.

Čtěte také:

Reklama