Také jste rádi vyráběli s dětmi zvířátka z podzimních plodů? Mám na mysli především zvířátka z kaštanů. Také jste se jich rádi dotýkali či dotýkáte? Mně osobně dotek hladké hnědé kaštanové slupky přišel vždy nesmírně příjemný…

Jako dítě jsem nosila kaštanů plné kapsy, jen tak, bez důvodu, pro radost. Kaštany ještě neuzrály, ovšem o jejich léčivých a magických možnostech si můžeme povídat již nyní.

Měsíc září a říjen jsou podle bylinkářů vhodné pro práci se stromem, který nese obecný název Jírovec maďal - pro všechny známý kaštan. V tomto čase se sbírají plody, kůra a v době květu i ten. Aescin, který je přítomný v běžně rostoucím stromě, tedy v některých jeho částech, je významný svou schopností absorbovat ultrafialové paprsky, a tím nás ochraňuje proti slunečnímu úpalu. Výtažek z kůry tohoto známého stromu zpevňuje žíly a povzbuzuje krevní oběh, podle bylinkáře Pavla Váni tak zabraňuje městnání krve v žilách, proto je skvělým pomocníkem při zánětu žil, hemoroidech, bércových vředech apod. 

kaštan

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Podle učení Ellen Evert Hopmanové a jejího druidského herbáře, každý strom, pramen, kámen, údolí, hora a vodní plocha má svého oživujícího ducha. Každý z nich je zvláštní, od ostatních odlišné individuum, s vlastní pokladnicí moudrosti. Ať již na ně hledíme jako na zrcadla, odrážející jasněji pohnutky a náhledy již před tím existující v duši anebo jako na samostatné duchovní bytosti, odhalující posvátný vztah mezi člověkem, duchem, rostlinou, kamenem a zvířetem, fundamentální základ všech přírodních náboženství.

Kaštan uklidňuje a zmírňuje napětí, a tak pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy a strach. Tento strom má schopnost léčit nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu.

Často postačí prosté nošení plodu kaštanu v kapse, abychom se zbavili příležitostných bolestí.

Doporučuje se také uložení kaštanových plodů do postele pod matraci, to abychom spali klidným spánkem, zbavili se revmatických potíží a byli chráněni před nečistými silami.

Přečtěte si také:

Reklama