Koupit si nový svetr není žádná složitá věc. Zejména v případě, že si daný kousek vybíráte primárně podle toho, jak vypadá a jak vám sluší. Po čase se vám ale může stát, že svetr ztratí tvar a bude samý žmolek. A takový model už je zralý na vyřazení z šatníku.

Pokud ale raději preferujete kvalitu nad kvantitou, první, po čem byste měly koukat, je materiál. A tím nejlepším je ten přírodní. Mezi největší favority se proto ne nadarmo řadí kašmír a vlna. Prozradíme vám, proč!

Kašmír vs. vlna: Jaký je rozdíl?

Mnoho lidí si myslí, že je vlna huňatým materiálem pocházejícím ze srsti ovcí. Vlna ale ve skutečnosti může pocházet také z koz, alpak nebo jehňat. Dávno tomu, kdy jste měly pocit, že vás vlněný svetr “sežere” zaživa. Moderní technologie umí tento kvalitní přírodní materiál zpracovat do té nejjemnější podoby, a proto ho dnes kromě oblíbených a milovaných svetrů také oblékají sportovci například v podobě oblečení z merino vlny, která v létě chladí, v zimě hřeje a odvádí pot. 

Kašmír oproti tomu pochází z jedné ryze konkrétní živočišné vlákniny. Tento super měkký materiál je ve skutečnosti česaný z podsady kašmírských koz, které se běžně vyskytují v Himalájích. Aby tyto speciální kozy přežily v mrazivých teplotách svého přirozeného prostředí, “vypěstují” si srst podobnou peří. Důvodem, proč je kašmír drahým materiálem, je fakt, že se kozám vlákna vyčesávají ze slabin a ročně se jich vyčeše maximálně 50 - 150 gramů z jedné kozy. 

Kašmír vs. vlna: Co je na zimu lepší?

Pokud vás zajímá, který materiál bude v mrazivém zimním počasí nejpohodlnější a nejlepší, tak odpověď je jasná - kašmír. Vlákna tohoto luxusního materiálu jsou o něco jemnější než vlákna vlny, a proto kašmír lépe zachycuje teplo. A to i v případě, že si na holé tělo obléknete tenký lehký svetřík. Vlněné svetry jsou více odolné, větší a huňatější, což pocitově vytváří pocit příjemného pohodlí a tepla, na pokožce jsou ale lehce drsnější.

Kašmír vs. vlna: Jak o ně pečovat?

Vzhledem k rozdílům mezi těmito dvěma materiály, je jasné, že kašmír i vlna budou mít odlišné způsoby čištění. O jemná vlákna kašmíru je potřeba starat se s velkou péčí a láskou. Odměnou vám bude svetr, který vám vydrží klidně dlouhá léta. Tento materiál vždy perte v ruce a ve vlažné vodě. Vzhledem k tomu, že kašmír nepohlcuje pachy, nemusíte jej prát po každém nošení. Skvělým fíglem je zavěšení svetru na ramínko v koupelně, zatímco se budete sprchovat. Pára materiál skvěle osvěží. 

Oproti tomu vlněné svetry klidně perte na jemný stupeň v pračce. Mokré je pak rozvěste naležato na sušák. Tak, aby se zbytečně neprověsily mokré rukávy a svetr si zachoval svůj krásný tvar. 

Také si přečtěte:

Reklama